zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Dieta podle DNA: Na jakých principech funguje?

Kateřina Hájková
09.09.2021

Dieta podle DNA je součástí odvětví výživy, které stravovací směry přizpůsobuje do těch nejmenších detailů. Patří ke směru, kterému se říká nutrigenetika. Co všechno obnáší a hodí se skutečně pro každého?

Myšlenka existence diety podle DNA se objevila již více než před 10 lety. Její zastánci dokonce vystopovaly prvopočátky takového výživového směru až do 50. let minulého století. První náznaky personalizovaného výživového směru byly ale poměrně extrémní. Dnes se v tomto ohledu odkazuje na konkrétní obor, jímž je nutrigenetika. V rámci výživy se jedná o oblast, která studuje, jak naše geny ovlivňují reakce těla na různé živiny.

Jak myšlenka DNA diety vznikla

Nutrigenetika vychází z předpokladu, že všichni nedosáhneme stejných tělesných účinku konzumací stejného jídla. Stejná dieta podle toho u stejných lidí nemusí vést ke ztrátě hmotnosti. Nabízí se otázka, jaké jsou faktory, které reakce těla na to, co mu posíláme, ovlivňují. Podle teorie DNA diety tkví příčina v rozdílech genetického kódování. Určité živiny sledují různé metabolické cesty podle každého genomu a odlišnosti se tak mohou objevit i v rámci jedné rodiny. V odborné veřejnosti se názory na DNA dietu různí, má své odpůrce i zastánce.

Jaký je vztah mezi nutrigenetikou a obezitou

Nedostatek pohybu, přejídání a záliba ve zpracovaných potravinách si vybírá svou daň, nadváha se rozmáhá a každoročně přibývá i jedinců s obezitou. DNA dieta klade v tomto smyslu velký důraz na individuální genom, který vnímá jako determinant přírůstku hmotnosti. Nadměrná hmotnost může u mnohých plynout ze špatně zvolených diet, které vědci vypracovávají pro masy a nezohledňují v nich individualitu.

Hraje ale genetika v této věci skutečně tak významnou roli? V roce 2007 byla publikována studie, jejíž výsledky hovořily o genu obezity, který má, zjednodušeně řečeno, za následek nižší využití energie z potravy, která se v těle ukládá ve formě tuku. Tento gen byl však identifikován u pouhých 44 % evropských populací, což je méně než polovina a takové množství tedy rozhodně nevysvětluje extrémní nárůst jedinců s nadváhou či obezitou, který pozorujeme v posledních letech.

Cukrovkou trpí milion Čechů! Může za to genetika i špatná životospráva

Proč může DNA dieta fungovat

Projekt Food4Me je možná největším projektem věnujícím se zkoumáním DNA diety. Jedná se o multicentrickou studii financovanou Evropskou Unií, která pozoruje více než 1 200 jedinců. Základem plánu je posoudit rozdíly mezi různými skupinami obyvatel, kteří budou dodržovat dietu na základě různých přístupů, a to následovně:

· Jedna skupina si podle informací vyhledaných na internetu vytvoří vlastní dietu, bez rad odborníků.

· Druhá skupina bude dodržovat dietu založenou na tradičních znalostech výživy, na základě měřitelných údajů jako je hmotnost, výška a některé parametry krevních testů.

· Poslední skupina bude mít naordinovanou dietu podle DNA. U každého člena skupiny dojde ke zpracování genetické mapy a na základě jejich genomu bude navrženo základní výživové schéma.

Podle počáteční hypotézy by poslední skupina na rozdíl od těch dalších měla vykázat postupné, zdravé a trvale udržitelné výsledky. Definitivní výsledky ovšem zatím nejsou k dispozici. Jejich zveřejnění vrhne na nutrigenetiku realističtější obraz, ať už studie dopadne jakkoliv.

Kdo dietě podle DNA nevěří

Badatelé ze Stanfordské univerzity provedli studii zahrnující více než 600 respondentů. Výzkum dostal jméno DIETFITS a byl zahájen na základě hypotézy, že dieta podle DNA nefunguje. Účastníci byli rozděleni do dvou skupin, z nichž jedna dodržovala dietu nízkosacharidovou a druhá nízkotučnou. Srovnávací výsledky naznačují, že ani v jedné skupině neměl na pokles hmotnosti genom žádný vliv. Po jednom roce účastníci z obou skupin vykázali významné úbytky hmotnosti, řádově 5-6 kilogramů. Navzdory různým genomům tak DNA nebyla určujícím faktorem poklesu tělesné hmotnosti, přísná dieta sestavená tradičním způsobem ale ano.

Necítíte se ve své kůži? Na vině může být hormonální nerovnováha

Zdroj: Steptohealth.com

Autor: Kateřina Hájková

Regenerace jako důležitá součást lepších výkonů
Šípek pacientům pro léčebné vlastnosti doporučoval již Hippokrates

Další články