zdroj: archiv společnosti
Komerční prezentace
Nemoci a léčba

Fialová cyklojízda GO Day završí kampaň #NebojteSeZeptat

Zdravě.cz
07.09.2021

V pondělí 20. září 2021 proběhne mezinárodní osvětová akce World GO Day (Světový den onkogynekologických diagnóz) zaměřená na prevenci gynekologických zhoubných onemocnění. V ČR bude mít formu Fialové cyklojízdy hlavním městem, která stejně jako v letech 2019 a 2020 proběhne pod záštitou ministra zdravotnictví ČR Adama Vojtěcha.

Na společnou cyklojízdu se vydají lékaři, pacienti, známé osobnosti, novináři i široká veřejnost. Upozorní tím na důležitost prevence a vyjádří solidaritu ženám, které s onkogynekologickými nemocemi bojují – fialová je totiž jejich barvou.

„K fialové cyklojízdě se s radostí připojím už potřetí. Mé příjmení je hezká shoda náhod – ale především chci podpořit informovanost českých žen o prevenci onemocnění, kterým jsem sama prošla,“ říká Monika Fialová. Před několika lety totiž prodělala nádorové onemocnění dělohy a prošla tak náročným obdobím, v jakém každý nemocný potřebuje maximum jasných informací. Dnes je Monika zdravá a vede život plný aktivního pohybu.

Právě pohyb je důležitou prevencí obezity, která je výrazným rizikovým faktorem pro vznik nádorů dělohy. Hlavním příznakem, který by měla každá žena konzultovat s gynekologem, je abnormální krvácení různé intenzity – od slabého špinění až po silné krvácení. Může se také objevit hnisavý výtok. „Chceme však apelovat na všechny ženy, aby nečekaly na příznaky a ke gynekologovi chodily pravidelně jednou ročně na preventivní prohlídky v každém věku. Jejich součástí je také stěr z děložního hrdla pro cytologické vyšetření u všech žen. Ve věku 35 a 45 let nově také pro testaci na přítomnost DNA viru HPV způsobujícího karcinom děložního čípku. Toto onemocnění je tak možné zachytit v raném stádiu a včas zahájit léčbu. Samozřejmostí by také mělo být očkování dívek i chlapců proti viru HPV, které je primární ochranou a ve věku 13 let hrazeno z veřejného zdravotního pojištění,“ apeluje Petra Adámková, ředitelka ONKO Unie, která spolu s Pacientskou organizací VERONICA a Nadačním fondem Hippokrates kampaň pořádá. 

 

FIALOVÁ CYKLOJÍZDA
Datum a čas:
20. září 2021 v 16:30 hod.

 

Start a cíl:
Peloton odstartuje od Pacientského Hubu, U Vršovického nádraží 30, 101 00 Praha 10 Vršovice
https://goo.gl/maps/7nooUfi7a21E73GW9  
Cíl jízdy bude u sportovního areálu naproti Restaurace Rosmarina, Vltavanů, 143 00 Praha 4-Belárie
https://g.page/rosmarina-modrany?share
Účast je zdarma a v cíli bude na účastníky čekat poděkování ve formě certifikátu o absolvování Fialové jízdy.

Autor: Zdravě.cz

Máte podezření na vývojovou dysfázii u vašeho dítěte? Nenechte se odbýt a chtějte řádná vyšetření
Selhání ledvin brání jen včasné odhalení nemoci – lékaři zvou na bezplatné testování

Další články

Vysoký krevní tlak u dětí
Nemoci a léčba

Vysoký krevní tlak u dětí

14.08.2021

Vysoký krevní tlak neboli hypertenzi můžeme nazvat velmi rozšířeným civilizačním onemocněním a nebezpečí s ním spojené si jistě všichni uvědomujeme. Vysoký krevní tlak však kupodiv ...