zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Vysoký krevní tlak u dětí

Veronika Tůmová
14.08.2021

Vysoký krevní tlak neboli hypertenzi můžeme nazvat velmi rozšířeným civilizačním onemocněním a nebezpečí s ním spojené si jistě všichni uvědomujeme. Vysoký krevní tlak však kupodivu nemusí být jen záležitostí dospělých. U dětí se hypertenze obvykle nijak neprojevuje, a pokud se příznaky vyskytnou, značí často již dlouho trvající stav.

Hypertenze se obecně dělí na primární a sekundární. V prvním případě se objevuje bez patrné jiné příčiny, například vlivem dědičnosti, nebo vzniká v důsledku nezdravého životního stylu. U dětí je mnohem častější sekundární hypertenze, která je důsledkem jiného onemocnění. Krevní tlak se obvykle měří dětem od tří let věku na preventivních lékařských prohlídkách.

Co může značit vysoký krevní tlak u dětí a jak se projevuje?

Dětská hypertenze je obvykle důsledkem jiného onemocnění, nejčastěji má spojitost s ledvinami. Trpí jí až 1% dětí a projevit se může až za nějakou dobu, například častějšími bolestmi hlavy, zvýšenou únavou, krvácením z nosu, nechutenstvím či zvýšeným pocením. Někdy bývá vysoký krevní tlak u dětí také signálem onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, či jedním z příznaků vedoucích k odhalení nádoru na mozku. U dospívajících může dojít ke zvýšení tlaku vlivem užívání drog či antikoncepce.

Dětská obezita a primární hypertenze

Ani primární druh hypertenze se však dětem nevyhýbá, zvlášť pokud mají například sklony k obezitě vlivem špatného životního stylu. Svou nemalou roli pak hrají samozřejmě také dědičné dispozice. V případě obézních dětí jich je podle statistik celá polovina, u kterých se objevuje vysoký krevní tlak. To může v případě zanedbání vést ke značným problémům, které pak přetrvávají do dospělosti a značně omezují kvalitu života. Léčbu vysokého krevního tlaku je samozřejmě nutné předat do rukou lékaře, nikdy však není pozdě vést děti k lepší životosprávě a aktivnějšímu stylu života, což je také samo o sobě významnou prevencí vzniku tohoto problému. Na zdravou stravu a dostatek pohybu je dnes kladen velký důraz. V jejich případě však záleží právě na nás, jak je naučíme vážit si vlastního zdraví.

Měření tlaku a léčba dětské hypertenze

Na trhu je dnes velké množství kvalitních tlakoměrů pro domácí použití, proto můžete sami a kdykoliv kontrolovat tlak nejen sobě, ale jednou za čas i dítěti. Opakovaně zjištěný vysoký krevní tlak u dítěte je nutné řešit s pediatrem. Normální hodnoty jsou však u dětí jiné než u dospělých, v pořádku je tlak s hodnotami 110/70, za vyšší krevní tlak se už považuje hodnota 120/80. Primární dětská hypertenze se obvykle léčí důslednou změnou životosprávy bez nutnosti nasazení léků, je nutné soustředit se zejména na snížení nadváhy, dostatek pohybu a omezení soli. V případě sekundární hypertenze je nutné zjistit příčinu obtíží a nasadit léčbu pod odborným dohledem. S odstraněním příčiny pak dojde i k upravení krevního tlaku do normálu.

Obezita u dětí: Strašák současnosti? 

Potraviny, které mohou pomoci se snížením krevního tlaku přirozenou cestou

Existuje celá řada potravin, kterými můžete přirozeně přispět ke snížení krevního tlaku. Jsou to docela běžné potraviny, které snadno zařadíte do svého či dětského jídelníčku. Patří sem například rajčata, červená řepa, cibule, česnek, celer, okurky, grepy, banány, jablka, ryby, ovesné vločky aj. Nejvhodnější je zaměřit se na potravu s vysokým obsahem draslíku, kromě již zmíněného tak nezapomeňte třeba na bílé fazole, nízkotučné bílé jogurty, kiwi, broskve, kapustu, červenou papriku, brokolici nebo batáty.

Zdroj: www.lekarnahartmann.czwww,fnmotol.cz, www.tlakomery.cz

Máte vysoký krevní tlak? Jezte červenou řepu!

Onemocnění srdce a cév: Znáte příznaky a možnosti prevence? 

Autor: Veronika Tůmová

Kopr vonný – jeho využití a přínos pro zdraví
Body forming: Zákroky, které promění vaše tělo k nepoznání

Další články