zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Mýty a fakta o pití kávy s mlékem. Jak káva působí na lidský organismus?

Veronika Tůmová
25.11.2021

O černé kávě a jejím působení na lidský organismus jistě všichni víme, někteří na ni nedají dopustit a vychvalují její zdravotní benefity, včetně pozitivního působení při hubnutí. Jiní poukazují na její návykovost, dehydratující účinky a dokonce jí přisuzují zodpovědnost za naši náchylnost k infarktům. Co je na tom pravdy a jak je to s kávou, kterou si vylepšíme mlékem nebo smetanou?

Káva s mlékem je pro mnohé z nás každodenní nutnost, kterou si dopřáváme i několikrát denně. Mléko nebo smetana kávu a její přirozenou chuť příjemně zjemní. Možná se vám ale občas stává, že po vypití svého oblíbeného šálku pocítíte nepříjemné křeče v břiše. Zřejmě tomu nevěnujete pozornost, káva s mlékem ale může působit jisté potíže.

Černá káva – co jí vytknout a co jí neupřít?

Káva obsahuje kofein, ten však sám o sobě není zdraví škodlivý. Je ovšem pravda, že díky jeho povzbuzujícím účinkům na organismus zbystřuje naši pozornost, zvyšuje naši schopnost se soustředit, ale také může narušovat spánek. Je pravda, že pití kávy krátkodobě zvyšuje krevní tlak, není však pravdou, že kofein nám může díky několika šálkům kávy přivodit infarkt. Je prokázáno, že pokud pijete denně do 4 šálků kávy (tedy cca do 400 mg kofeinu), snižujete své riziko úmrtí na vznik srdeční choroby daleko více ve srovnání s lidmi, kteří kávu nepijí. Dále je pravdou, že káva působí jako droga čili je návyková a je možné si na ní vypěstovat závislost. Nutnost kávy je pro mnohé z nás dobře patrná hlavně po ránu, ale i během dne, zvláště po fyzickém či psychickém vypětí. Nevypití svého pravidelného šálku kávy se pak projevuje například podrážděností, únavou či bolestí hlavy. Káva také vysušuje čili dehydratuje, ale není to nijak dramatické, pokud nevypijete denně více než pět šálků. Proto se v kavárnách servíruje se sklenicí vody, která má za úkol doplnit pitný režim. Káva opravdu pomáhá také s hubnutím. Kofein mírně zrychluje metabolismus našeho těla, tím tedy i podporuje spalování tuků.

TOP 5 nejlepších přírodních stimulantů 

Co může způsobovat pití kávy s mlékem?

A teď už ony zmíněné křeče. Bolest můžeme zprvu přisuzovat něčemu úplně jinému, pokud se však při pití kávy pravidelně opakuje, je třeba se na ní zaměřit. Můžete být například citliví na mléčný cukr – laktózu, která je obsažena v mléce. Intolerance laktózy se může projevit právě i při pití kávy s mlékem, i když jinak mléko či mléčné výrobky nekonzumujete. Nerozložená laktóza způsobuje plynatost, bolesti břicha a poruchy vyprazdňování. Že vám káva s mlékem nedělá dobře můžete zjistit i projevy zácpy a nadýmáním. Pokud víte o tom, že váš žlučník je plný kamenů, tím i citlivý na řadu potravin, ani káva, či káva s mlékem mu určitě neprospěje.

Může káva s mlékem zvyšovat riziko vzniku rakoviny?

Objevily se i názory, že kombinace kávy s mlékem stojí za vznikem rakoviny. Tato tvrzení však nebyla nikdy potvrzena a ani k tomu nebyl dán podnět, například ze strany WHO či jiné zdravotnické organizace. Káva ani mléko nepřispívají ke zvýšení rizika vzniku nádorů trávicího systému ani jiných orgánů. Pití kávy s mlékem a nejrůznější konspirační teorie o škodlivosti této kombinace samozřejmě nezůstaly stranou vyjádření odborníků, podle nich jsou tyto závěry zcela klinicky nepodložené. Ani černou kávu výzkumy nepotvrdily jako karcinogen.

Kávu si vychutnejte v její přirozené podobě

A nakonec názor profesionálního baristy. Kvalitní a čerstvě namletou kávu si nekazte mlékem ani cukrem, ale vychutnejte si její přirozenou chuť bez dalších přísad. Pokud vám jde nejen o pravidelnou dávku kofeinu a okamžitou vzpruhu, ale chcete z kávy čerpat všechny prospěšné látky, které nabízí, dejte přednost kvalitní zrnkové a mleté kávě. Instantní káva ztrácí spoustu aromatických látek během procesu zpracování a není přírodním produktem.

Mozek: Jeho akutní poranění a nemoci 

Zdroj: www.kafone.cz, www.vybornakava.cz

Autor: Veronika Tůmová

Potíže s jídlem u malých autistů. Jak dětem s PAS pomoci při stravování?
Křečové žíly umí potrápit: Jak si pomoci přírodní cestou?

Další články