zdroj: Shutterstock.com
Sport a relaxace

Získejte sílu, pevné tělo a kondici díky crossfitu!

Veronika Matoušová
06.11.2021

Hledáte všestranné cvičení, od kterého můžete čekat zlepšení kondice, pevnou postavu i sílu? Pak vám jednoznačně můžeme doporučit druh tréninku zvaný crossfit. Jedná se o cvičení, které vám vše výše uvedené přinese, navíc je intenzivní a bude vás bavit. Pojďme si říct o crossfitu více.

Kde se crossfit vzal

Samotné cvičení a jeho název vymyslel Američan a bývalý profesionální gymnasta Greg Glassman, který v polovině 90. let otevřel vůbec první tělocvičnu tohoto typu. Tehdy šlo o to, že vzal prvky svých oblíbených sportů, propojil je a vytvořil si tak vlastní tréninkový plán. Netrvalo dlouho a po roce 2000 už existovaly desítky crossfitových tělocvičen a dále se tento druh cvičení šířil do celého světa. Dnes crossfit necvičí jen nadšenci do sportu, kteří chtějí mít silné a výkonné tělo. Tento druh tréninku využívají i policejní školy, vojenské jednotky, mistři bojových umění a stovky dalších profesionálních atletů.

Proč je crossfit tak oblíbený?

Crossfit si získal tolik fanoušků už jen tím, že umí být zábavný, a hlavně je účinný. Spojuje v sobě prvky gymnastiky, atletiky, vzpírání i cvičení s vlastní váhou. Jde tedy o poměrně pestrý trénink. Crossfit se totiž vyznačuje zejména tím, že odmítá jednostrannost. Bude vás bavit také v případě, že máte rádi sporty s motivací, kde můžete soutěžit a vítězit. Cvičení v rámci crossfitu se totiž mohou dělat na čas, na počet opakování nebo podle váhy, se kterou cvičíte. Proto jsou tyto tréninky oblíbené ve skupinách, ale neznamená to, že si crossfit nemůžete užít i samostatně. Stěžejní je ale cviky dobře znát a mít správnou techniku, a to právě kvůli tomu, že se poté cviky dělají v celkem rychlém tempu. Vaše svaly a klouby tak nesmí trpět tím, že je neprovádíte precizně. Pokud tedy začínáte s crossfitem sami, obraťte se na profesionálního trenéra, který vám na základě vašich informací o kondici a zdraví upraví individuální plán. Crossfit také dokáže odhalit vaše pohybové vady a může je i napravit. Pak máte jistotu, že své tělo budete využívat naplno. Důležité je nebát se to zkusit – crossfit může cvičit každý. Lze ho vždy přizpůsobit tak, aby vyhovoval aktivnímu sportovci i třeba osobám s nadváhou.

Co získáte díky crossfitu

Celkem dlouho byl crossfit považován za sport určený mužům. Tak to ale dnes už naštěstí není. Naopak je vhodný i pro ženy. Sice se mohou právě ony obávat nárůstu svalů, ale není důvod. Samozřejmě když se jakémukoliv cvičení budete pravidelně a intenzivně věnovat, fyzické změny vždy nastanou. V případě crossfitu ale čekejte určitě změny jen pozitivní. Nejde totiž cíleně o program na budování svalové hmoty. Pokud se začnete věnovat tomuto druhu sportu, čekejte časem pevné, pružné a vyrýsované tělo. Cílem crossfitu je nejen zpevnit postavu, ale také zlepšit kondici, výdrž a být po všech stránkách fit. Vaše dovednosti by se měly rozvinout tak široce, že zvládnete zvedat těžké váhy i uběhnout deset kilometrů v pěkném čase.

Překonejte lenost a zůstaňte u pohybu už navždy!

Na co se připravit, pokud vyrazíte na trénink

Lekce crossfitu trvá zhruba hodinu, později i dvě. Začíná se vždy rozcvičkou, která se obvykle skládá z běhu nebo veslování. Mohou se k tomu přidat i cviky s lehkou váhou. Pak následuje protažení a mobilita těch částí těla, na které se bude trénink zaměřovat. Poté přijde silová část, což může být například dřep se závažím, výpady s činkami, vzpírání apod. Na řadě je pak tzv. workout dne, který se může skládat z několika cviků v různém počtu opakování, přičemž vaším úkolem je provést co nejvíce kol a opakování, a to v určitém čase. Crossfit se vyznačuje také cvičením s nejrůznějšími pomůckami a závažími. Na lekci najdete velké činky, kettlebell, švihadla, bedny na skákání, cvičí se také na hrazdě či kruzích a dost často se využívají gumy. Ve větších tělocvičnách najdete i silné dlouhé provazy a také například velké pneumatiky. Crossfit je tedy opravdu velice variabilní a jen tak někoho neunudí. Nezní to lákavě?

Nebojte se vyzkoušet tento oblíbený druh cvičení, který je všestranný, dokáže s tělem i kondicí zázraky a schopnosti, které se při crossfitu naučíte, využijete i v běžném životě. Při správném provádění cviků totiž pochopíte, jak i při běžných pohybech stabilizovat páteř nebo ramena a jak například zvedat různé zátěže ze země. Tak směle do toho!

Cvičte s odporovou gumu, je to skvělý a univerzální pomocník 

Autor: Veronika Matoušová

Syndrom cyklického zvracení: Víte, proč napadá především děti?
Potraviny, které pečují o zdraví mozku. Co obsahuje antioxidanty a flavonoidy?

Další články

Peroxid vodíku a jeho zdravotní i jiná využití
Nemoci a léčba

Peroxid vodíku a jeho zdravotní i jiná využití

24.10.2021

Peroxid vodíku je známý dezinfekční a maximálně víceúčelový prostředek, který by neměl chybět v žádné domácnosti či lékárničce a má velmi široké využití. Za zmínku stojí i jeho vel ...