zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Obezita a geny – za co všechno jsou zodpovědné a co jsou jen výmluvy?

Veronika Matoušová
09.03.2023

Obezita je velkým světovým tématem a bohužel neustále roste počet lidí, co se se potýkají s tímto civilizačním problémem spojeným s řadou vážných onemocnění. Přestože má na obezitu značný vliv celkový životní styl, kvalita stravy a míra pohybu, je prokázáno, že na onemocnění obezitou má nemalý dopad také dědičnost. Dle výzkumů je tělesná hmotnost ovlivněna geneticky od 40 do 70 %. Za co dalšího mohou geny? A co se s tím dá dělat?

Za co všechno mohou geny

Genetika může v rámci naší postavy za mnohé. Také například za rozložení tuku v těle či za stavbu těla. Rovněž se různí u lidí schopnost spalovat živiny, úroveň energetického výdeje v klidu, určitými faktory je také ale věk, pohlaví a další vlastnosti. Zdědíme toho ale mnohem více. Například rodinné zvyklosti, co se stravy týče (tedy výběr potravin nebo konzumované množství) nebo sklon k pohybu.

Dědičné je do určité míry i to, jak snadno či obtížně hubneme, stejně tak to, jak si dokážeme svou hmotnost následně udržet. Nicméně si pojďme přiznat, že i když je vliv genetiky na obezitu opravdu značný, ve většině případů se dědí spíše samotná náchylnost k tomu být obézní či mít nadváhu.

Zásadní období je vývoj plodu a první roky života

Existuje několik klíčových momentů v životě člověka, které mají na jeho zdraví či nemoc vliv. Začíná to již těhotenstvím, kdy je rozhodující hmotnost matky, výše hmotnostních přírůstků, dále nás ovlivňuje kojení a poté výživa v prvních dvou letech života. V těhotenství je z hlediska hmotnosti na škodu jak podvýživa matky, tak naopak. Zejména pokud je matka v těhotenství obézní a trpí například těhotenskou cukrovkou, má to negativní vliv na plod, kdy již v této chvíli dochází ke změnám tkáňovým a metabolickým. Výsledkem je pak zvýšené riziko obezity u dítěte. Nadměrný přísun energie matky v těhotenství je prokazatelně velký rizikový faktor pro následnou obezitu potomka. Stejně tak má značný vliv kojení, kdy kojené děti mají v porovnání s nekojenými nižší tělesnou hmotnost i jiné složení těla.

Existují typy cvičení, které umí pracovat s genetikou

I proti genetickým dispozicím se ale dá bojovat. Různé studie již naznačují, že existují například různé typy cvičení, které by mohly pomoci a „vzepřít“ se tak i samotným genům. Kterým cvičením můžete zabránit obezitě? A jak se hýbat, když už nadváhou či obezitou trpíte? Vůbec nejlepším typem na předcházení obezity či její zvládnutí je běh, přičemž u těch již více obézních jedinců je ideální rychlá chůze se zapojením celého těla. Postupně pak tito lidé mohou chůzi kombinovat s mírným během. Také různé jógové praktiky umí snížit náchylnost k obezitě. Co naopak příliš dle studií nepomohlo, bylo plavání nebo cyklistika.

Neberte geny jako středobod světa – dbejte o své zdraví

Je nutné zmínit, že genetika není konečným verdiktem a rozhodně by se s tím člověk neměl smířit a zlomit nad sebou hůl. Dá se proti tomu bojovat, a když nebude možné mít ideální postavu, je důležité myslet na své zdraví. To můžeme podpořit všichni stejně – zdravou a vyváženou stravou, pravidelnou fyzickou aktivitou a také dostatečným odpočinkem. Zkrátka věnovat svému tělu čas, péči, mít se rád a zbytečně tělo nezatěžovat průmyslově zpracovaným jídlem, dlouhým sezením nebo stresem. Proto ať už jste do vínku dostali jakékoliv predispozice, snažte se tím správným životním stylem o co nejkvalitnější život a předávejte svým dětem ty nejlepší možné návyky.

Zdroje: vimcojim.czjogadnes.cz

Autor: Veronika Matoušová

Blížící se jaro přináší pylové alergie. Co můžete udělat ještě dnes pro zmírnění projevů?
K jaru patří očista jater. Podpořte jejich regeneraci v několika krocích

Další články