zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Předvánoční stres, přejídání a pasivita během Vánoc – zkuste to letos jinak!

Veronika Tůmová
08.12.2021

Ano, každý rok je to stejné, a tak je dobré si znovu a znovu připomínat, že Vánoce by měly být svátky klidu a pohody, protože často je to úplně naopak. Stres, nervozita, dárky na poslední chvíli, plánování příbuzenských návštěv, nemluvě o pečení cukroví a úklidu. A tak už zbývá jen krůček k tomu, abychom právě stres, který se u mnohých zvyšuje už se zapálením první adventní svíčky, začali zahánět jídlem.

Do Štědrého dne nám dospělým čas utíká rychleji než za celý rok, a tolik je toho ještě potřeba udělat, připravit, tolik lidí obvolat a tolik věcí domluvit! Nezapomenout s dárkem na kolegyni v práci, oběhnout zásilkovny, naplánovat Silvestra a osobně pozvat nové sousedy, ujasnit si letošní množství cukroví, poprvé zkusit vánoční likér pro babičku a kde to vlastně měli ten krásný balící papír? Kdy si vlastně uděláte čas na tu slibovanou chvilku klidu?

Plánujte, nechte si pomáhat a naučte se vychutnávat chvíle klidu

Pokud jsou pro vás Vánoce opravdu každoročně jen pravidelným stresem a honičkou, ze které zdánlivě není úniku, pak opravdu děláte něco špatně a je na čase přehodnotit vaše pojetí Vánoc, včetně nároků a požadavků rodiny. Pravděpodobně chodíte do práce a na všechny ty předvánoční přípravy vám zbývají jen večery a víkendy, které jsou ovšem zavedeny i kvůli jedné důležité věci, a tou je odpočinek. Na odpočinek vám určitě zbyde čas, pokud se rozhodnete vsadit na dobré naplánování. Udělejte si dobrou kávu a při ní sestavte časový harmonogram, podle kterého hned poznáte, co všechno si dobrovolně nakládáte na svá bedra, aniž by to bylo nutné. Vánoce se pro jednou obejdou bez umytí oken či snad dokonce vyklízení půdy. Ukliďte jen tak, jak to děláte běžně. Víme, že i zregulování počtu druhů cukroví vyžaduje jistou dávku pevné vůle a sebezapření, ale věřte, děláte to pro sebe a rodinu o nic neochudíte. Do příprav na svátky zapojte i ostatní členy rodiny, nechtějte být za hrdinku, která obstará všechno. Zkrátka, i když Vánoce milujete, neberte je s takovou vervou a vážností, nic se nemá přehánět.

Dopřejte si kapra častěji než jednou za rok!

Zabojujte s tendencemi k přejídání – pro lepší pocit i více energie

Pokud jste se zdravým životním stylem dlouhodobí kamarádi, pak se nemusíte bát vychutnat si během vánočních svátků všechno, co se bude nabízet, i když vám z toho po novém roce naskočí pár přebytečných kil. Návratem k běžnému zdravému stravování a pohybu se zase rychle dostanete do kondice. Pokud ale se svými stravovacími návyky bojujete celý rok, což na jeho konci nutně vygraduje vánočním přejídáním, ocitnete se zase v pasti, ze které se možná do konce ledna budete pokoušet uniknout ve jménu novoročních předsevzetí. Začarovaný kruh. Vede však z něj cesta? Rada může znít jednoduše – zkuste se na jídlo soustředit a uvědomovat si, co a kolik toho všeho vlastně jíte. Vážně si musíte k televizi sednout s mísou plnou cukroví po ruce? Ochutnávejte po libosti, ale snažte se udržet v mezích celkové množství jídla, které do sebe za jeden den vpravíte. Uvidíte, že rozdíl pocítíte hned, v podobě lehčího žaludku, bez nepříjemné plynatosti a typického pocitu, že vás břicho táhne k zemi.

Věříte na hollywoodské diety?

Vánoční gaučing omezte na minimum, vyrazte ven!

Zkuste sami sobě pravdivě odpovědět na otázku, jak byste vlastně chtěli strávit Vánoce, bez ohledu na rodinu a přání druhých. Vážně je nutné stihnout všechny ty povinné návštěvy po všech koutech republiky? Je nutná ta každoroční kupa dárků? Právě předvánoční stres a nekonečné přípravy vedou k tomu, že si během svátků hodláte “konečně odpočinout“, což však obvykle znamená strávit Vánoce na gauči u televize, s neúnavným pohádkovým kolotočem a horou jídla na dosah. Musí však zrovna takhle vyvrcholit každé Vánoce? Proč nevyužít možnost volna a času s rodinou trochu jinak, trochu víc aktivně? Zvedněte se a vytáhnete děti i partnera na procházku městem, zajděte se podívat na Betlém, obdivujte vánoční osvětlení a dekorace, kterých jste si možná ještě ani neměli čas všimnout! Běžte si někam zabruslit, nebo si vyšetřete aspoň jeden den a vyrazte na celodenní lyžovačku do hor! Řízky i cukroví přece můžete vzít s sebou, a po takovém výletě zjistíte, že můžou chutnat daleko líp, než jste zvyklí.

Prožijte své vánoční svátky spolu a hlavně naplno, s vědomím, že jídlo by nemělo být hlavním či dokonce jediným pilířem, na kterém Vánoce stojí!

Zdroj: www.aktin.cz

Autor: Veronika Tůmová

Mozek v kondici: Čemu se denně věnovat, aby nestrádal?
Vánoční přejídání: Jak poznat žlučníkovou koliku?

Další články

20.11. - Světový den chronické obstrukční plicní nemoci
Nemoci a léčba

20.11. - Světový den chronické obstrukční plicní nemoci

20.11.2021

Pár dní před koncem měsíce listopadu si celosvětově připomínáme den chronické obstrukční plicní nemoci, známé pod zkratkou CHOPN. Jde o chronické zánětlivé onemocnění, které postih ...