zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Výhody pomalého vaření aneb skvělé jídlo plné živin téměř bez práce

Veronika Matoušová
30.11.2022

Možná to bude znít až neuvěřitelně, ale pravdou je, že pomalé vaření může skvěle ušetřit čas a být velkým pomocníkem v kuchyni. Název tomu sice na první pohled neodpovídá, ale skutečně je to tak. Pokud se navíc rozhodnete zkusit pomalé vaření, poznáte, jak si pokrmy dokážou zachovat skvělou chuť, šťavnatost, a přesto do samotného jídla nemusíte přidávat kdoví kolik dochucovadel či koření. Nyní je navíc ta správná doba právě na pomalé vaření. V zimě to jistě oceníte.

Začíná a končí to nákupem správného hrnce

Nejlepší je využít hrnec, který je na pomalé vaření přímo určen. Pak už si jen stačí užívat všech jeho výhod. Všechny suroviny jednoduše naskládáte do jednoho hrnce, nastavíte časovač a je hotovo. Nemícháte, nepodléváte, zkrátka se nestaráte. Samotné vaření sice trvá několik hodin, ovšem vám to nebrání věnovat se čemukoliv jinému a poté přijít k hotovému. Hrnec má samozřejmě díky tomu také nízký příkon.

Šťavnaté jídlo plné chuti – to vám dá pomalé vaření

Díky pomalému vaření si potraviny zachovají také většinu vitamínů a minerálů, kdežto při běžné úpravě se jich část odpaří spolu s tekutinou. Jsou i potraviny, které díky tomuto postupu ještě získají na kvalitě, těšit se navíc můžete na jídlo křehké, šťavnaté a nemusíte ani přidávat tuk nebo podlévat vodou. Při dodržení správného postupu se vám i tak nestane, že by se jídlo připálilo. S kořením to také přehánět nemusíte, protože chuť samotného jídla zůstane zachována, a ještě se díky pomalému procesu zvýrazní. A pokud chcete po nějakém koření sáhnout, hodí se celé druhy, jejichž aroma se uvolňuje postupně.

Co všechno se dá v rámci pomalého vaření připravit

V tzv. pomalém hrnci můžete připravit zejména maso. Skvěle si takto ale připravíte i silný vývar nebo třeba koláč. Výjimkou ale nejsou ani omáčky nebo marmelády. Myslete ale na to, aby množství surovin odpovídalo velikosti hrnce. Nejvyšší teplotu má dno a strany hrnce, do těchto míst tedy skládejte suroviny, které vyžadují více času pro tepelnou úpravu. Maso vkládejte doprostřed hrnce a pro přípravu nepoužívejte mražené potraviny, protože by v hrnci bylo poté moc vody. Navíc si tím výrazně navýšíte čas vaření.

Pomalý hrnec jako skvělý pomocník pro chladné dny

Pomalý hrnec je skvělý pro každého, zejména ho ale ocení ti, kdo nemají čas kontrolovat stále plotnu, nechtějí jídlo hlídat nebo míchat kvůli případnému připálení. U vývarů a jiných polévek je velkou výhodou, že se neodpařuje voda, takže kolik vody použijete, tolik polévky budete mít. Teď během chladných podzimních a zimních dnů se hodí teplé snídaně, proto si zkuste připravit v hrnci vývar tak, aby na vás čekal ráno na snídani. Nic lepšího pro sebe nyní udělat nemůžete.

Zdroje: www.vitalweb.cz, www.celostsnimedicina.cz

Autor: Veronika Matoušová

Mikulášská nadílka a adventní svačinky pro děti ve zdravém kabátě
Cvičení ženy vs muži: Je potřeba brát ohled na pohlaví?

Další články