zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Zázvor proti mnoha neduhům a pro posílení imunity

Veronika Tůmová
14.01.2021

Zázvor pochází z Číny a jde o rostlinu, jejíž podzemní část se používá nejen jako koření, ale především jako lék. Známe ho pro jeho typickou štiplavou chuť a vůni a často si na něj vzpomeneme právě ve chvíli, kdy se o nás pokouší nějaký druh nachlazení.

Zázvor dokáže významně posílit naši celkovou imunitu, ale umí i jiné věci. Svými účinky dokáže například zklidnit pálení žáhy nebo nevolnost, pomáhá při poruchách trávení a nadýmání. Je však zázvor také známá příloha čínských, japonských a korejských jídel, asijská kuchyně v něm zkrátka vidí jednu z nutných a neodmyslitelných ingrediencí, a to především pro své blahodárné účinky.

Zázvor - aromatické koření i přírodní lék

Co všechno tedy dokáže zázvor a proč by měl být v naší kuchyni častějším hostem? Je velmi bohatý na antioxidanty a tím se z něj stává urputný bojovník proti buněčnému stárnutí. Dokáže také výrazně posilovat náš imunitní systém, a proto v něm vidíme jednu z nejúčinnějších zbraní, právě proti nachlazení. Zázvor by u vás doma zkrátka neměl chybět, ať už ve formě sušeného prášku, jako kandovaný nebo samozřejmě také čerstvý. Zmíněné antibakteriální a protizánětlivé účinky dělají ze zázvoru bezkonkurenční přírodní všelék. Kromě nachlazení pomáhá i s trávením a zažívacími potížemi, při migrénách i běžných bolestech hlavy, ale také snižuje hladinu cholesterolu.

Co všechno umí zázvor?

  • zázvor podporuje procesy trávení
  • má silné protizánětlivé účinky
  • používá se například proti nevolnosti, včetně ranních těhotenských nevolností
  • účinně pomáhá při nachlazení a chřipce
  • má hřejivé účinky
  • posiluje imunitu
  • obsahuje přirozená virostatika a bakteriostatika
  • potlačuje pálení žáhy

Prevence proti nachlazení a rýmě

Zázvorový čaj po ránu? Dokonalá vzpruha a dávka zdraví pro váš organismus

Typická ostřejší chuť zázvoru nemusí lahodit úplně každému, pro přínos, který však konzumace zázvoru pro tělo znamená, stojí za to pokusit se přijít mu na chuť. Spolu s medem a citronem je zázvor vynikající přísadou do každodenního ranního čaje. Dokonale vás prohřeje a prokrví celý váš organismus a podpoří tvorbu trávicích šťáv. Do práce a zimního psího počasí tak vykročíte dokonale zahřátí a posílení zevnitř. Zázvorový čaj můžete samozřejmě popíjet i v průběhu dne. Po těžším obědě navíc efektivně pomůže s trávením.

Pozor na zázvor v kombinaci s léky!

Není vhodné kombinovat zázvor s jinými léky, jeho účinky samy o sobě totiž mohou snižovat nebo naopak zvyšovat účinky některých léků. Pokud tedy budete své léky zapíjet, vyberte si raději jiný nápoj než právě zázvorový čaj. Zázvor by se měl také vysadit v období, kdy berete léky na tlak a některé léky na srdce. Stejně tak pozor na konzumaci zázvorového čaje, pokud jste předtím užili lék proti pálení žáhy nebo léky na tlumení tvorby žaludečních šťáv. Vždy se raději poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Bylinky pro lepší imunitu

Autor: Veronika Tůmová

Jóga proti stresu: Udržte své zdraví pod kontrolou
Pemphigus vulgaris: Jak se projevuje a jak léčí?

Další články