Jak zhubnout

Dieta podle krevních skupin

Michaela Holá
11.08.2009

Existuje mnoho metod, které lidem slibují trvalé zhubnutí. Ač se nám někdy mohou zdát sebevíc nesmyslné, některé z nich mohou jinému pomoci v úsilí o odbourání přebytečných kil. Jednou z metod stravování je i dieta podle krevních skupin, která může představovat vhodnou pomoc v boji s nadváhou.

Dietu vyvinul americký lékař Peter D´Adamo. Základním předpokladem této metody je, že ne všechna jídla jsou pro každého stejně stravitelná. Dieta je založena na principu odlišné snášenlivosti potravin konkrétní krevní skupinou. Vyzdvihuje individuální přístup a pro každou krevní skupinu stanovuje vhodné a nevhodné druhy potravin.

Dieta v této perspektivě není chápána jako krátkodobá záležitost, ale spíše jako celková změna životního stylu. Jak již název říká, lidé jsou tedy rozděleny do skupin A, B, AB a O dle své krevní skupiny. Teorie celé metody pak předpokládá, že dle konkrétní krevní skupiny jsme navyklí na určitý druh stravy, kterým se živili již naši předkové.

Můžete se tedy podívat, co je pro vaší krevní skupinu chápáno jako prospěšná strava a nakolik se shoduje s vámi reálně přijímanou potravou.

 

  • Krevní skupina  0

Předky lidí s touto krevní skupinou lze označit za lovce, jejichž hlavní potravou bylo maso. Lidé s krevní skupinou 0 jsou tedy i bez následků schopni zpracovat větší množství masa než ostatní jedinci. Obvykle se jedná o lidi odolné a fyzicky zdatné.

Doporučená strava:

Tito lidé jen obtížně mění své stravovací návyky a trvají na konzumaci masitých produktů či mléčných výrobků. Za rizikové je možné tento zvyk pokládat v případě, že příjem tuků přesáhne únosnou mez. Dejte si tedy pozor právě na množství přijímaných tuků. Omezte maso smažené a preferujte libové. Taktéž je na místě omezit konzumaci uzenin. Lidé s krevní skupinou 0 nemusí pravidelně konzumovat mléčné výrobky. Měli by taktéž omezit příjem obilovin.

Vhodné sporty:

Jak již bylo řečeno, jedná se o jedince fyzicky zdatné s dostatkem energie, vhodná je tedy aerobní aktivita v kombinaci se silovou zátěží. Jako oblíbené sporty lze uvést aerobic, běh, cyklistiku či posilování.

Ohrožující nemoci:

Tato skupina lidí je náchylnější k zánětům a vředům střevního traktu, zánětům kloubů a k tvorbě močových kamenů. Rizikovým je zejména nadměrný příjem tuků. Častá je též dysfunkce štítné žlázy, nemoci krve a krevního oběhu.

 

  • Krevní skupina  A

Ve stravě lidí s touto krevní skupinou převládala zejména rostlinná strava. Vhodná je tedy pro tyto lidi vegetariánská strava a dostatek ovoce a zeleniny. Jedná se o lidi upřímné a tvořivé, kteří však hůře snáší stres či fyzickou zátěž.

Doporučená strava:

Aby nedocházelo k nedostatku bílkovin, můžete využít jako jejich zdroj sójové produkty či některé druhy luštěnin. Jezte dostatek zeleniny a používejte kvalitní rostlinný olej. Ze svého jídelníčku vyřaďte zahleňující potraviny - mléko a džusy z jižního ovoce.

Vhodné sporty:

Jedinci s krevní skupinou A by měli dbát zejména na udržení klidu a harmonie. Vhodné jsou různé druhy relaxace, meditace a dechová cvičení.

Ohrožující nemoci:

Dnešní společnost je v mnohém orientována na konzumaci živočišných produktů, právě toto může jedincům s krevní skupinou A přinášet obtíže. Po konzumaci nadbytku živočišných bílkovin se u nich může objevovat vzrůst hladiny cholesterolu v krvi, poruchy trávicího traktu.

 

  • Krevní skupina  B

Krevní skupina B se zrodila v Himalájích a Indii, kde k základní potravě patřily zejména mléčné produkty a maso. Tito lidé jsou přizpůsobiví a odolní.

Doporučená strava:

Lidé skupiny B mohou jíst maso (zvěřina, králík, jehněčí), netučné mléčné výrobky, zeleninu a vejce. Pokud usilujete o zhubnutí, vyvarujte se výrobkům z bílé pšeničné mouky, kukuřici a ořechům.

Vhodné sporty:

Krevní skupině B prospívají jakékoliv pohybové aktivity, kterými vybijí přebytek své energie, výborná je cyklistika, posilování, tenis, turistika či bojová umění.

Ohrožující nemoci:

Mezi často se objevující onemocnění patří diabetes mellitus, virové a bakteriální infekce či onemocnění štítné žlázy.

  • Krevní skupina  AB

Tato krevní skupina existuje zhruba 1000 let. Jedinci s touto krevní skupinou mají citlivý trávicí systém a nejvíce jim vyhovuje vyvážená kombinovaná strava.

Doporučená strava:

Při pohledu na stravu je zřejmé, že se jedná o směs skupiny A a B. Nutné je vyvarovat se zejména potravinám nevhodným pro skupinu A. Vhodné jsou sójové produkty, zelenina, ryby, vajíčka, králičí a jehněčí maso.  Naopak nevyhledávejte konzumaci masa hovězího či vepřového a plnotučného mléka. Ve snaze zhubnout omezte červené maso a výrobky z pšeničné mouky.

Vhodné sporty:

Pro tuto krevní skupinu se hodí střídání fyzické námahy s relaxací (hathajóga, meditace). Jako fyzickou námahu můžete zvolit běh či jízdu na kole.

Ohrožující nemoci:

Krevní skupinu AB ohrožují zejména potíže se zažíváním, vysoký cholesterol či tvorba krevních sraženin.

Ač je dieta dle krevních skupin celkem známou, jedná se o často diskutovanou a velmi kontroverzní metodu stravování. Možná se s výše popsanými stravovacími zvyky vaší krevní skupiny shodnete, možná je však vaše zkušenost zcela opačná. Výhodou metody je absence počítání kalorií či zapisování zkonzumovaných jídel. Redukční efekt diety však lze jen stěží zaručit, vždy se jedná spíše o konkrétní příjem a výdej energie. Kritika poukazuje zejména na nedostatečný vědecký základ a nepodpořenost kvalitním vědeckým výzkumem.

Zkusili jste tuto metodu stravování? Jaký na ní máte názor?

Autor: Michaela Holá

Cvičením proti bolesti krční páteře
Oříšky, velmi zdravá svačinka

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.