Jóga

Gravidjóga

Michaela Holá
12.03.2011

Dnešní článek se bude věnovat józe, která je určena ženám v době těhotenství. Je to výborná forma, jak se připravit na nadcházející porod a je na míru „ušita“ potřebám organismu v době těhotenství.

Účinky gravidjógy

Cvičební program v sobě zahrnuje pozice vhodné pro období těhotenství. Součástí je též nácvik dýchání – pranayamy. Jógový dech prospívá matce i dítěti. Lekce jsou obvykle zakončeny relaxací. Přínos je možný shrnout do následujících bodů:

  • stabilizace krevního oběhu
  • dodání energie
  • optimalizace dýchání
  • uvolnění napětí, ztuhlosti svalů a kloubů
  • podpora ovládání svalů  pánevního dna
  • pomoc proti otokům nohou
  • uvolnění pánevní oblasti
  • zmírnění dlouhodobých bolestí
  • zafixování správného držení těla
  • podpora správného růstu a vývoje miminka
  • odbourání stresu
  • snížení únavy
  • posílení imunity
  • posílení intuice a sebedůvěry

Kdy a kde cvičit gravidjógu

Jógu můžete cvičit doma nebo začít docházet na výuku pozic s odborníkem. Toto je nejvhodnější, jelikož odborník vám snadno může ukázat, kde děláte chyby, a říci vám, jaké cviky jsou konkrétně pro vás vhodné a jaké nikoliv.

Zhruba od čtvrtého měsíce těhotenství je totiž třeba dbát na jistá omezení, která jsou způsobená rostoucím miminkem, a tudíž i maminčiným bříškem. Obvykle se pak doporučuje neprovádět cviky, při nichž dochází k tlaku na břicho.

Cvičit by se mělo alespoň dvakrát týdne nejméně po dobu dvaceti minut. Na cvičení si můžete vyhradit konkrétní čas dne - ideálně více než hodinu po jídle. Cvičíme v klidné, dobře větrané místnosti. Není třeba pořizovat si žádné speciální oblečení, stačí něco, v čem se můžete volně hýbat. Cvičí se bez obuvi. Vhodná je podložka, na které budete pozice provádět.

Jóga pro každý trimestr

Cvičit můžete již od počátku těhotenství. Jednotlivé jógové pozice mají dokonce varianty přizpůsobené všem trimestrům. Platí obecné pravidlo, že vždy cvičíte jen do té doby, dokud je vám to příjemné. Není zapotřebí se do ničeho nutit a ani nikam spěchat. Pokud chce žena v cvičení pokračovat i po porodu, je možné vybrat si jinou modifikaci jógy (hatha jóga, power jóga atd.) a po šestinedělí se jí začít pomalu věnovat.

 

Vyzkoušela jste cvičení gravidjógy? Doporučila byste ho těhotným ženám?

Autor: Michaela Holá

Dělená strava
Paradentóza – nebezpečí nejen pro váš chrup

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Poklepová automasáž DO-IN
Masáže

Poklepová automasáž DO-IN

09.04.2011

Neprobudili jste se do nového dne úplně osvěženi? Potřebujete sami sebe připravit na náročný den? Většina lidí sáhne po povzbuzujících látkách, jako je káva nebo čaj. Existuje však ...

Biologická léčba a její účinky
Terapie

Biologická léčba a její účinky

04.04.2011

Biologická léčba využívá obranyschopnost organismu k boji proti záludným onemocněním, jako je rakovina a další autoimunitní choroby. V současné době jsou již známy struktury na pov ...

Nosní mandle
Imunita

Nosní mandle

Nosohltanová mandle je tzv. „třetí mandle", neboli adenoidní vegetace. Tato mandle je umístěna v zadní části nosohltanu a je součástí lymfatického systému. Jde vlastně o nahromaděn ...