Gravidjóga
Dnešní článek se bude věnovat józe, která je určena ženám v době těhotenství. Je to výborná forma, jak se připravit na nadcházející porod a je na míru „ušita“ potřebám organismu v době těhotenství.
Účinky gravidjógy
Cvičební program v sobě zahrnuje pozice vhodné pro období těhotenství. Součástí je též nácvik dýchání – pranayamy. Jógový dech prospívá matce i dítěti. Lekce jsou obvykle zakončeny relaxací. Přínos je možný shrnout do následujících bodů:
- stabilizace krevního oběhu
- dodání energie
- optimalizace dýchání
- uvolnění napětí, ztuhlosti svalů a kloubů
- podpora ovládání svalů pánevního dna
- pomoc proti otokům nohou
- uvolnění pánevní oblasti
- zmírnění dlouhodobých bolestí
- zafixování správného držení těla
- podpora správného růstu a vývoje miminka
- odbourání stresu
- snížení únavy
- posílení imunity
- posílení intuice a sebedůvěry
Kdy a kde cvičit gravidjógu
Jógu můžete cvičit doma nebo začít docházet na výuku pozic s odborníkem. Toto je nejvhodnější, jelikož odborník vám snadno může ukázat, kde děláte chyby, a říci vám, jaké cviky jsou konkrétně pro vás vhodné a jaké nikoliv.
Zhruba od čtvrtého měsíce těhotenství je totiž třeba dbát na jistá omezení, která jsou způsobená rostoucím miminkem, a tudíž i maminčiným bříškem. Obvykle se pak doporučuje neprovádět cviky, při nichž dochází k tlaku na břicho.
Cvičit by se mělo alespoň dvakrát týdne nejméně po dobu dvaceti minut. Na cvičení si můžete vyhradit konkrétní čas dne - ideálně více než hodinu po jídle. Cvičíme v klidné, dobře větrané místnosti. Není třeba pořizovat si žádné speciální oblečení, stačí něco, v čem se můžete volně hýbat. Cvičí se bez obuvi. Vhodná je podložka, na které budete pozice provádět.
Jóga pro každý trimestr
Cvičit můžete již od počátku těhotenství. Jednotlivé jógové pozice mají dokonce varianty přizpůsobené všem trimestrům. Platí obecné pravidlo, že vždy cvičíte jen do té doby, dokud je vám to příjemné. Není zapotřebí se do ničeho nutit a ani nikam spěchat. Pokud chce žena v cvičení pokračovat i po porodu, je možné vybrat si jinou modifikaci jógy (hatha jóga, power jóga atd.) a po šestinedělí se jí začít pomalu věnovat.
Vyzkoušela jste cvičení gravidjógy? Doporučila byste ho těhotným ženám?
Autor: Michaela Holá