Masáže

Poklepová automasáž DO-IN

Zuzana Šilhavá
09.04.2011

Neprobudili jste se do nového dne úplně osvěženi? Potřebujete sami sebe připravit na náročný den? Většina lidí sáhne po povzbuzujících látkách, jako je káva nebo čaj. Existuje však možnost, jak organismus stimulovat jemně a přirozeně bez povzbuzujících prostředků.

Tou možností je masáž DO-IN, též TAO-IN, systém poklepových cvičení, nebo chcete-li automasáž zahrnující celé tělo. Kromě jiného využívá DO-IN dráhy, kterými podle představ tradiční východní medicíny probíhá životní energie KI v koncentrované formě.

DO-IN je velmi snadné cvičení, pokud je třeba, lze jej individuálně upravit.

Nadechněte se nosem, lehce sevřete jednu ruku v pěst a s výdechem proklepejte opačný trapézový sval od krku k rameni. Třikrát zopakujte a proveďte totéž na druhém rameni. Intenzita záleží na vás, sval lze jen jemně stimulovat, ovšem můžete také působit silněji, až do pocitu mírné bolesti. Pokračujeme prací na pažích. Po vnitřní straně paže veďte poklepy dolů, po vnější se vracejte nahoru.

Povzbuzení ledvin

Dále povzbuďte ledviny. Ledviny jsou chráněny dolními žebry, neleží tedy v bederním prohnutí, ale o něco výš. Pozor, zde pracujeme jemně. Ledvinám silné otřesy škodí. Uvolněte ruce a otevřenými prsty jako metličkami oblast lehce proklepejte. Nebo položte do tohoto místa dlaně a pohupujte se v kolenou tak, aby se oblast zad třela proti vašim rukám. (Kdybyste třeli ledviny pouze rukama, brzo by vás bolely paže.)

Otevřenýma rukama jako metličkami proklepte bederní prohnutí a přejděte k hýždím. Zde naopak můžete přitlačit.

Dráhy jednotlivých orgánů

Při práci na dolních končetinách budeme využívat akupunkturních drah, které jsou párové, tedy na obou dolních končetinách shodné. Proklepejte dolní končetinu středem boční strany dolů – to je dráha žlučníku, a vracejte se středem vnitřní strany nahoru po dráze jater. Poklepy směrem dolů na střed zadní strany povzbuzujete dráhu močového měchýře, směrem nahoru stoupáte vnitřní stranou dolní končetiny, už ne středem, ale pruhem blíže k zadní straně – to je dráha ledvin.

Po přední straně dolní končetiny vede dráha žaludku, veďte poklepy směrem dolů, vnitřní stranou dolní končetiny, ale ne středem, nýbrž pruhem blíže k přední straně klepejte směrem nahoru po dráze sleziny a slinivky. Pokud se vám to zdá příliš komplikované, postupujte prostě vždy po přední, boční, a zadní straně směrem dolů a po vnitřní straně zpět nahoru. A pokud i to je pro vás příliš složité, proklepejte nohy ze všech stran tak, jak to cítíte vy. Zadupejte do podlahy patou a špičkou.

Lehce bubnujte na břicho do kruhu po směru hodinových ručiček. Hrudní kost ošetřete klouby prstů sevřené pěsti. Proťukávejte směrem vzhůru. Masážní účinek zvýšíte zapojením zvuku, např. hmmm.

Na závěr ošetřete obličej: Položte dlaně na tváře  a s výdechem a zapojením zvuku pohybujte dlaněmi nahoru dolů. Prsty si lehkým tahem protřete oční víčka a koutky úst. Promasírujte uši.

Povzbuzení i uklidnění

DO-IN lze využít nejen místo ranní kávy na povzbuzení, ale také místo uklidňujících prostředků na spaní. V tom případě ale tempo automasáže hodně zpomalte a místo poklepů využívejte spíš tření až hlazení jednotlivých partií.

Autor: Zuzana Šilhavá

Pět prvků tradiční čínské medicíny
Látkové pleny a jejich výhody

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Maniodepresivní psychóza
Maniodepresivní psychóza

Maniodepresivní psychóza

31.03.2011

Maniodepresivní psychóza neboli bipolární afektivní porucha nebo také cyklofrenie či maniomelancholie - to vše jsou názvy pro velmi závažné duševní onemocnění.

Nosní mandle
Imunita

Nosní mandle

Nosohltanová mandle je tzv. „třetí mandle", neboli adenoidní vegetace. Tato mandle je umístěna v zadní části nosohltanu a je součástí lymfatického systému. Jde vlastně o nahromaděn ...

Samovyšetření prsu
Rakovina prsu

Samovyšetření prsu

19.03.2011

Samovyšetření prsů je součástí péče o zdraví každé ženy. Samovyšetření pomůže zachytit vážná nádorová onemocnění již v začátcích, a proto je nezbytné, aby ženy dbaly o své zdraví a ...