Školák a předškolák

Co by mělo zvládat dítě před nástupem do mateřské školky

Veronika Tůmová
31.07.2013

Již za měsíc čeká spoustu malých dětí první návštěva školky. I když je tato změna pro dítě velkým krokem, často to mnohem hůř vnímají rodiče, kteří mají obavy, jak se dítě zvládne adaptovat v novém prostředí, obklopeno cizími lidmi, jak se začne stavět k dosud neznámým povinnostem a především jak zvládne odloučení od rodičů.

V tomto okamžiku jste nejspíš vy sama mnohem nejistější než vaše dítě. Nezapomínejte proto, že dítě vaše pocity vycítí a chcete-li ho ušetřit zbytečného strachu z neznáma a nepříjemné nervozity, zbavte se nejprve vy sama těchto pocitů.

Nutné odloučení

Připravujte už nyní své dítě na blížící se nástup do školky. Povídejte mu o školce, ujistěte ho, že se nemá čeho bát, naopak, že se může těšit na děti, hodné paní učitelky, hračky a hry, ale připomeňte mu i to, že si tam bude hrát bez vás, tak jako ostatní děti.

Ze začátku můžete nechávat dítě ve školce pouze na dopoledne, nebo jenom na pár hodin denně či pár dnů v týdnu.

Pokud je dítě hodně plačtivé a nedovolí vám hned odejít, zůstaňte s ním, nějakou dobu ve školce. Další den můžete zkusit po chvíli odejít, ale ujistěte dítě, že se pro ně vrátíte. Určitě neutíkejte ve chvíli, kdy se samo zabaví a na chvíli vás pustí z dohledu. Svůj odchod dítěti vysvětlete, neodcházejte narychlo, tajně ani ve vzteku, že vás dítě nechce pochopit.

Jiná situace je samozřejmě v případě, kdy spěcháte do práce. I tehdy se však snažte dítě vlídně připravit na nutnost odloučení a nepředávat je do péče cizí osoby příliš rychle, stroze a nekompromisně. Dítě překoná strach z odloučení jen pocitem jistoty a vědomím, že se vrátíte vždy ve stejnou dobu, jak jste slíbila, tudíž se na vás může spolehnout.

Důležité je také projevovat zájem o dění ve školce a povídat si po příchodu domů o všem, co vám chce dítě vyprávět, s čím se svěřuje nebo chlubí.

Vedení k samostatnosti

Už nyní veďte dítě k samostatnosti např. při jídle a oblékání, k pravidelnosti hygienických návyků apod. Dítě se učí napodobováním, proto mu v těchto věcech musíte jít příkladem a mít trpělivost s opakováním předvádění každodenně prováděných činností.

Učte dítě formou zábavy, naučí se tak snáze chápat význam svých povinností. Vyhne se také nepříjemným pocitům ze zjištění, že je jedním z mála ve školce, kdo si neumí sám čistit zuby, obout boty nebo dojít na záchod. Samostatné dítě by se také nemělo bát pozdravit, poděkovat a říci své jméno a příjmení.

Obecné požadavky mateřských škol

  • Samostatnost v oblasti hygieny – používání toalety a toal. papíru, mytí rukou s použitím mýdla a ručníku, samostatné čištění zubů
  • Ukázněnost při jídle, neodbíhání od stolu, schopnost najíst se sám lžící a pít ze skleničky a hrnečku
  • Znát své jméno a příjmení, představit se na požádání a umět si říci, co chce nebo potřebuje
  • Spolupracovat při svlékání, oblékání a obouvání, učit se ukládat věci na své místo a poznávat své věci
  • Používat kapesník
  • Ujít bez potíží kratší vzdálenosti při procházkách venku

Konkrétní požadavky mohou být v různých mateřských školách odlišné, vedení školy by vás o nich mělo včas informovat.

Autor: Veronika Tůmová

Lékárnička na dovolenou
Pitný režim – základ sportovního výkonu

Další články

Kouření z třetí ruky
Kouření

Kouření z třetí ruky

To, že si aktivním kouřením poškozujeme zdraví, je všeobecně známo. Známý je i neblahý vliv pasivního kouření. Nejnovější studie ukazuje, že dokonce i kouření tzv. „z třetí ruky“ d ...

Pro koho je  vhodná liposukce
Jak zhubnout

Pro koho je vhodná liposukce

11.07.2013

Dříve se pomocí liposukce minimalizovaly tukové zásoby pouze v některých partiích těla, dnes lze tuto metodu aplikovat na jakoukoli část těla kromě obličeje. Mezi nejčastěji ošetřo ...