Laryngitida

Rizika akutní laryngitidy

Milena Mocková
07.01.2013

Vyděsil vás v noci štěkavý, dráždivý kašel vašeho dítěte, který doprovází teplota? Pak na nic nečekejte a ihned jednejte. Zánět hrtanu neboli laryngitida je nebezpečné onemocnění. Zvláště v podzimních a zimních měsících byste měli být na pozoru, protože v tomto období se laryngitida objevuje nejčastěji.

Nejčastější příčinou akutní laryngitidy je virový infekt horních cest dýchacích, kdy dojde k zarudnutí až otoku sliznice. Nemoc je doprovázená charakteristickým hlasem, chrapotem až ztrátou hlasu. Při otoku sliznic dochází k nádechové dušnosti.

Laryngitidový kašel poznáte velice snadno – zní štěkavě až kokrhavě.

Obvyklý průběh virového infektu nebývá dramatický a může probíhat jako běžné nachlazení. Postihuje většinou malé děti. Čím je dítě mladší, tím může být průběh tohoto onemocnění závažnější. Jsou děti, které trpí na toto onemocnění opakovaně, některé se s ním nikdy nesetkají. Nejčastěji udeří laryngitida v noci.

Léčba laryngitidy

Léčba závisí na postižení sliznice. V první řadě je nutný hlasový klid. První pomoc musí být ale cílená a rychlá, protože u hodně malých dětí může jít o život. Dítě se musí okamžitě vystavit chladu. Vezměte jej z postýlky a ihned s ním jděte na studený vzduch – buď otevřete okno nebo mu strčte hlavu do ledničky.

Máte-li nějaké léky na snížení otoku sliznice, ihned je podejte (Dithiaden). Dítě se snažte zklidnit a připravte na krk klasický priessnitz.

Ačkoliv může za nějakou dobu dojít ke zlepšení, při rozvoji výše uvedených příznaků vždy voláme záchrannou službu. Je nutná hospitalizace a transport by měl být proveden sanitním vozem za doprovodu lékaře.

Při akutním zánětu hrtanu se nepodávají antibiotika, pouze v případě, že jde o zánět bakteriální.

Pokud vaše dítko trpí laryngitidovými záchvaty a záchvaty kašle, je na místě navštívit alergologii a zjistit, zda se nejedná o projev alergie nebo počínajícího astmatu.

Možné komplikace zánětu hrtanu

Většina dětí zvládne laryngitidu bez komplikací, ale u určitého procenta probíhá nebezpečně. Nikdy dopředu nelze odhadnout, jak se ten konkrétní zánět hrtanu bude vyvíjet. Lékař, který dítě vyšetří, rozhodne o tom, zde je nutná hospitalizace, nebo postačí domácí léčba.

Neléčené záněty dýchacích cest způsobené viry mohou být zhoršeny druhotnou infekcí bakteriální. Dále se zánět může šířit vzestupně či sestupně a vyvolat až postižení plic.

Dlouhodobě drážděný hrtan může být stižen chronickou laryngitidou působící trvalé změny na sliznici. V některých případech pak tyto změny mohou vést ke vzniku nádorů.


Autor: Milena Mocková

Oblečení nové generace pro alergickou a ekzematickou pokožku
Testosteron a sociální chování mužů

Související články

Další články

Rizika zimních sportů
Zimní sporty

Rizika zimních sportů

17.12.2012

Chladná část roku přináší nejrůznější radovánky, jako je sáňkování, lyžování, snowboarding nebo bruslení. K těmto zimním sportům však někdy patří vážnější zranění, po kterých mnohd ...

Pozor na mráz
Omrzliny

Pozor na mráz

14.12.2012

Před mrazy, které v těchto dnech venku panují, je třeba se dobře chránit. Mrazy přinášejí nebezpečí omrzlin, které nesouvisí jen s horskými oblastmi. Mráz může udeřit na každého z ...

Druhy antikoncepce a něco z její historie
Antikoncepce

Druhy antikoncepce a něco z její historie

13.12.2012

Antikoncepce chrání především před nechtěným početím, některé druhy bariérové antikoncepce i před pohlavními nemocemi, již desítky let tak usnadňuje život ženám i mužům. V dnešním ...

Zdravě proti vráskám
Jóga

Zdravě proti vráskám

Zapomeňte na drahé krémy, botox či plastické operace. Existuje méně invazivní způsob jak minimalizovat vrásky, oddálit povislé rysy obličeje či bojovat s dvojitou bradou. Hitem pos ...