Zdravé bydlení

Správné zvyky zdravé rodiny

Michaela Kopřivová
18.12.2012

Děti by jedly jen sušenky a čokoládu a odmítají jíst zdravé ovoce a zeleninu. Trochu jste přibrala a nemůžete těch pár nabraných kil shodit. Manžel má vysoký cholesterol. Chcete začít cvičit, ale nikdy nezačnete. Zní vám to povědomě? Dáváme si předsevzetí, že budeme jíst zdravěji a pravidelně cvičit, ale zdá se nám, že při věčném kolotoči práce-rodina-práce to snad vůbec není k zvládnutí. Nabízíme vám alespoň několik základních rad.

Nehladovte

Pro udržení váhy ve zdravém rozmezí musíte jíst, nikoliv hladovět. Bez pravidelného příjmu potravy budete mít záchvaty neukojitelného hladu. Prázdný žaludek zvyšuje hladiny hormonu hladu, ghrelinu, což hlad ještě zvyšuje.

Hladina hormonu se vrací do normálu až 30 minut po jídle a za tu dobu se vám podaří dostat do sebe mnohem vice kalorií, než kdybyste nejedli na úplně vyhladovělý žaludek.

Mějte doma k dispozici vždy malá jídla vhodná pro každého ze členů vaší rodiny (miska s mandlemi, sušeným ovocem, jablka apod.), abyste předešli úplnému vyhladovění.

Zautomatizujte snídaně a oběd

Mějte v zásobě zdravé, rychlé a snadné varianty snídaní a obědů. Bezhlavá příprava jídel vás spíše nutí k horším a méně zdravým variantám. Stejně jako nevynalézáme kolo každý den, tak nepotřebujeme vymýšlet složitá zdravá jídla každý den.

Zkuste začínat den se zdravou snídaní, která se stane vaší snídaňovou tradicí. Proč nezkusit třeba ovesnou kaši s olejem ze lněných semínek, ořechy či ovocem a zdravým sladidlem, jako třeba agáve sirupem?

Podobně postupujte u jednoho z hlavních jídel. Nejlepší cestou jsou zdravé a snadné zeleninové polévky. Nebo třeba celozrnné pečivo s tuňákovou pomazánkou a čerstvou zeleninou. Při takovém pravidelném jídelníčku se všichni budete cítit lépe. Dokonce ztratíte méně času přípravami i nákupy, pokud budete mít několik osvědčených zdravých tipů, které budou vyhovovat všem.

Cvičte 20 minut denně – doma

Pokud chcete pravidelně cvičit, všechny ty přípravy a přesuny vám zaberou spoustu času, což naruší váš již tak dost plný denní program. Takže nakonec se žádné pravidelné cvičení nekoná. Je rozdíl, pokud vám má čas věnovaný cvičení zabrat hodinu nebo 20 minut.

Zkuste si osvojit pravidelný dvacetiminutový program, který můžete dělat doma nebo v okolí (oblíbená sada posilovacích cviků, cvičení s videem, pilates, rychlá procházka kolem domu).

Společná večeře podporuje mentální zdraví

Pokud rodiny společně večeří každý den, nebo takto tráví jiné denní jídlo, vytvářejí tím emocionální harmonii, která je důležitá pro zdraví, a to v dlouhodobém horizontu.

Existují studie, které poukazují na to, že děti z rodin, kde je pravidlem usedat ke společnému stolu, mají menší pravděpodobnost depresí, sebevražedných sklonů a poruch příjmů potravy.

Věnujte se sobě a dětem

Zaveďte společnou tradici krátkých, ale každodenních her. Házejte šipky, hrajte twister (pohybová hra, při které si protáhnete celé tělo a výborně se při tom pobavíte, zvládnou ji i předškoláci) nebo si jděte házet míčem.

Nebo si s dětmi povídejte, jak jste strávili den, ony i vy. Večer před spaním je každé dítě lépe přístupné přijímat rady i sdělovat své zážitky. Nejlepší čas, jak mu vštípit něco podstatného. Každodenní čtení či povídání před spaním utuží vaše vazby a vaše dítě bude lépe spát. A dobrý spánek je základ zdraví.

Udělejte z domova Domov

Domov by měl být útulný a měli byste se v něm cítit po celém dni dobře. To všichni víme. Ale méně známý je fakt, že všechno, od osvětlení přes barvu stěn, může ovlivňovat naši energii, schopnost spánku a zdraví obecně.

Například nepořádek stresuje, i když se to nezdá. Udržuje větší množství prachu a špíny v prostoru a dokonce vám přidává kila. Skutečně. Výsledky jedné ze studií ukázaly, že život v nepořádku způsobuje únavu a únava zvyšuje produkci kortizolu. To je hormon, který mimo jiné podporuje chuť k jídlu, takže nakonec přijmeme o 200 až 1000 kalorií denně více.

Autor: Michaela Kopřivová

Pozor na mráz
Jakou nemoc může znamenat vyrážka

Další články

Pozor na mráz
Omrzliny

Pozor na mráz

14.12.2012

Před mrazy, které v těchto dnech venku panují, je třeba se dobře chránit. Mrazy přinášejí nebezpečí omrzlin, které nesouvisí jen s horskými oblastmi. Mráz může udeřit na každého z ...

Zdravě proti vráskám
Jóga

Zdravě proti vráskám

Zapomeňte na drahé krémy, botox či plastické operace. Existuje méně invazivní způsob jak minimalizovat vrásky, oddálit povislé rysy obličeje či bojovat s dvojitou bradou. Hitem pos ...

Jak získat zázračný vitamín D
Vitamíny a minerály

Jak získat zázračný vitamín D

Vitamín D je obecně znám jako vitamín zdravých a silných kostí, přesto panuje obecná tendence jeho význam v těle podceňovat. Přitom poslední desetiletí přináší řadu důkazů o tom, ž ...

Vývoj dětské řeči
Poruchy řeči

Vývoj dětské řeči

05.12.2012

Když se dítě narodí, tak křičí – není to proto, že by bylo nespokojené nebo stresované, je to pouhý reflex. Brzy (již zhruba po šestinedělí) je dětský křik citově zabarven, to znam ...

Chůzí ke zdraví
Jak zhubnout

Chůzí ke zdraví

03.12.2012

Pokud se snažíte zhubnout a nevíte jak na to, zkuste chodit. Chůze je pro člověka nejpřirozenější pohyb a zároveň nejlepší způsob, jak začít se sportem od začátku. Nemusíte se to u ...