Dětské nemoci

Jakou nemoc může znamenat vyrážka

Milena Mocková
19.12.2012

Z jednoho pupínku si většinou nic neděláme. Pokud se ale naše dítě obsype v obličeji nebo jinde na těle, měli bychom navštívit lékaře. Vyrážka totiž nepřichází sama od sebe, zpravidla bývá příznakem nějaké nemoci.

Alergie

Alergie se projevuje několika droboučkými pupínky až rozsáhlými splývajícími fleky. Přidat se může i horečka. Pokud vyrážku provázejí i jiné alergické reakce (dušnost, zvracení, průjem, otoky, dráždivý kašel), určitě vyhledejte lékaře. Pokud má alergie lehký průběh, podejte protialergické léky (dithiaden, zyrtec, claritine).

Atopický ekzém

Příznaky atopického ekzému se rozdělují do tří fází. Tzv. kojenecká forma začíná ve 3. měsíci života červenými pupínky až puchýřky se šupinami nebo mokváním na tvářích. Ekzém výrazně svědí, děti jsou neklidné a nemohou spát.

Při druhé, dětské formě, se ekzém postupně stěhuje z obličeje do loketních a podkoleních jamek. Svědění způsobuje nové kožní projevy.

Ekzém může propuknout i v dospělosti a to až u 10 % lidí. Atopický ekzém se může sdružovat s řadou dalších onemocnění (astma, senná rýma, alergie, migréna, ichtyóza).

Borrelióza

Prvním signálem nákazy boreliózou jsou skvrny. Většinou se jedná o ploché skvrny s různými odstíny červené, a to především na končetinách. Při podezření zajděte k lékaři, který vás pošle na vyšetření specifických protilátek z krve a předepíše antibiotika.

Pátá nemoc

Vyrážka se nejdříve objeví v obličeji a posléze se šíří na ruce i nohy. Je rudá, slévá se do velkých ploch ve tvaru prstenců. Někdy může svědit. Trvá 10-12 dní. Léčí se klidem na lůžku.

Šestá nemoc

Jako první přijde vysoká horečka, která trvá cca tři dny. Teprve když jde teplota dolů, na zádech a na tělíčku se začne šířit vyrážka. Je růžová a někdy může být dokonce fialová. Šestá nemoc trápí dítě  několik dní. Dopřejte mu tedy klid na lůžku a při teplotě podávejte paralen. Nezbytná je izolace.

Spála

Vyrážka se objevuje druhý den po nákaze. Pupínky jsou jako velké jako špendlíková hlavička. Nejprve se objeví na hrudníku a poté se rozšíří na celé tělo mimo oblasti úst. Dítě má nález v krku jako při angíně (červená sliznice v puse, nápadně bledá kolem úst). Charakteristický je povleklý jazyk, po sloupnutí připomíná povrch maliny. Spálá se léčí antibiotiky.

Plané neštovice

Neštovice jsou charakteristické tím, že se na těle dítěte zobrazí všechna stádia nemoci současně. Z růžových flíčků se stanou bezbarvé puchýřky, které se potom změní ve stroupky. Vyrážku nejprve zpozorujete ve vláskách, brzy se však rozšíří po celém těle. Puchýřky mohou být i na ústní sliznici.

Dítě je nakažlivé až deset dní, dokud se nevyloupne poslední stroupek. Aby pupínky tolik nesvědily, mažou se tekutým pudrem.

Důležité je dohlédnout, aby se děti neškrábaly. Když se stroupek strhne, zůstávají po něm jizvy.

Autor: Milena Mocková

Správné zvyky zdravé rodiny
Rizika zimních sportů

Další články

Pozor na mráz
Omrzliny

Pozor na mráz

14.12.2012

Před mrazy, které v těchto dnech venku panují, je třeba se dobře chránit. Mrazy přinášejí nebezpečí omrzlin, které nesouvisí jen s horskými oblastmi. Mráz může udeřit na každého z ...

Zdravě proti vráskám
Jóga

Zdravě proti vráskám

Zapomeňte na drahé krémy, botox či plastické operace. Existuje méně invazivní způsob jak minimalizovat vrásky, oddálit povislé rysy obličeje či bojovat s dvojitou bradou. Hitem pos ...

Sezónní afektivní porucha a jak se jí  vyhnout
Deprese

Sezónní afektivní porucha a jak se jí vyhnout

Temné a chladné dny jsou pro některé lidi příjemným obdobím, které je vyzývá ke slastnému zachumlání se do deky s hrnkem čaje či k užívání si zimních radovánek. Pro přibližně 7 % p ...

Vývoj dětské řeči
Poruchy řeči

Vývoj dětské řeči

05.12.2012

Když se dítě narodí, tak křičí – není to proto, že by bylo nespokojené nebo stresované, je to pouhý reflex. Brzy (již zhruba po šestinedělí) je dětský křik citově zabarven, to znam ...