Zdraví muže

Testosteron a sociální chování mužů

Michaela Kopřivová
20.12.2012

Testosteron je obecně známý jako hormon, který přispívá k vývoji druhotných pohlavních znaků u mužů, ale uplatňuje se i v sociálním chování. Je spojován s dominantním postojem, zvýšeným libidem, agresivitou i větší ochotou k riskování.

Zajímavá studie univerzity v Bonnu naznačuje další aspekt působení testosteronu na společenské chování mužů. Podle závěru studie totiž testosteron podporuje čestnost. Ano, všechny ty tradiční vlastnosti rytířů, vysněných hrdinů a vůbec správných chlapů jsou záležitostí testosteronu, jak se zdá.

Poměrně novátorsky pojatá studie se nespoléhala na pouhé korelace vlastností s hladinou testosteronu, ale byla pojata jako experiment, kterého se zúčastnilo 91 zcela zdravých mužů. 46 mužům byl aplikován testosteron na kůži v podobě gelu. Zbývající skupině byl také aplikován gel, ale šlo o neúčinné placebo bez testosteronu.

Následující den bylo ověřeno, zda skutečně hladiny testosteronu v krvi u této skupiny stouply, ale nadále ani výzkumníci ani zkoumaní muži netušili, kdo dostal testosteronový gel a kdo ne. To proto, aby povědomí o hladině testosteronu nijak nenarušilo objektivitu zkoumání.

Samotný experiment spočíval v tom, že celá skupina mužů hrála kostky s tím, že čím vyšší skóre naházejí, tím více vyhrají peněz. Podmínky experimentu byly nastaveny tak, že účastníci experimentu mohli podvádět, tedy vykazovat vyšší skóre za účelem vyšší peněžní odměny. Zpětně bylo možné na základě statistiky odhalit, kdo udával vyšší hody než reálně mohl mít. Porovnáním krevních testů a chování při hře se ukázalo, že ti muži, kteří měli vyšší hladiny testosteronu, podváděli výrazně méně často.

Tyto výsledky jsou v přímém rozporu s vžitým a poněkud jednorozměrným názorem, že testosteron podporuje antisociální chování. Naopak se na základě výsledků studie můžeme domnívat, že testosteron zvyšuje hrdost a potřebu pozitivního sebehodnocení a vyhraná částka není dostatečnou stimulací, pro kterou by bylo nutné svoji hrdost nabourávat.

Vzhledem k tomu, že lhaní hraje obrovskou roli nejen v našich osobních životech, ale i ve světě politiky a obchodu, jde o zajímavou exkurzi do biologické podstaty tohoto společensky významného fenoménu. Jako nepříjemná vyhlídka se potom jeví výsledky jiné studie, dokládající rapidní pokles hladiny testosteronu u mužů za poslední dvě desítky let.

Autor: Michaela Kopřivová

Rizika akutní laryngitidy
Solné jeskyně a saunování

Další články

Rizika akutní laryngitidy
Laryngitida

Rizika akutní laryngitidy

07.01.2013

Vyděsil vás v noci štěkavý, dráždivý kašel vašeho dítěte, který doprovází teplota? Pak na nic nečekejte a ihned jednejte. Zánět hrtanu neboli laryngitida je nebezpečné onemocnění. ...

Rizika zimních sportů
Zimní sporty

Rizika zimních sportů

17.12.2012

Chladná část roku přináší nejrůznější radovánky, jako je sáňkování, lyžování, snowboarding nebo bruslení. K těmto zimním sportům však někdy patří vážnější zranění, po kterých mnohd ...

Pozor na mráz
Omrzliny

Pozor na mráz

14.12.2012

Před mrazy, které v těchto dnech venku panují, je třeba se dobře chránit. Mrazy přinášejí nebezpečí omrzlin, které nesouvisí jen s horskými oblastmi. Mráz může udeřit na každého z ...

Zdravě proti vráskám
Jóga

Zdravě proti vráskám

Zapomeňte na drahé krémy, botox či plastické operace. Existuje méně invazivní způsob jak minimalizovat vrásky, oddálit povislé rysy obličeje či bojovat s dvojitou bradou. Hitem pos ...