Jóga

Zdravě proti vráskám

Michaela Kopřivová
11.12.2012

Zapomeňte na drahé krémy, botox či plastické operace. Existuje méně invazivní způsob jak minimalizovat vrásky, oddálit povislé rysy obličeje či bojovat s dvojitou bradou. Hitem posledních let se stává obličejová jóga.

Výhody obličejové jógy

Podobně jako běžná jóga tonizuje a uvolňuje svalstvo, totéž se děje se svaly obličeje při cvičení tzv. obličejové jógy. Výsledkem je mladší vzhled. Nejen tím, že vrásek je méně, ale také díky zdravé a zářivé pleti.

Tak jako svaly na jakékoliv části těla bez posilování a protahování ochabují, děje se totéž se svaly obličeje. Obličejová jóga podporuje zvýšenou krevní cirkulaci a intenzivnější okysličení všech partií tváře má extrémně omlazující a zkrášlující efekt. Již po pár týdnech každodenního cvičení je možné se zbavit otoků kolem očí, ale i tmavých kruhů pod očima.

Obrovskou výhodou je, že toto cvičení je možné provádět kdykoliv a v podstatě kdekoliv. Při vaření, řízení auta, za pracovním stolem. Pokud nechcete vylekat “děláním obličejů” své okolí, nic nebrání tomu se skrýt na toaletě či na jakémkoliv klidném místě a zacvičit si některý ze cviků. Ty mají stejně jako cviky klasické jógy speciální a výmluvné názvy.

Cviky obličejové jógy

Marilyn

Cvik pojmenovaný po slavné Marilyn Monroe a jejím oblíbeném posílání polibku. Nepokrčujte čelo a posílejte polibek minimálně čtyřikrát. Přitiskněte prsty na rty, relaxujte a znovu posílejte polibky. Opakujte celou sadu třikrát. Tento cvik udržuje rty plné a pevné.

Překvapení

Napodobte výraz překvapení. Široce otevřete oči, aniž byste zvrásnili čelo. Zkuste vydržet minimálně 10 sekund. Tento výraz posiluje svaly kolem očí a na čele a gumuje negativní vliv mračení tím, že vyhlazuje čelo a oční okolí.

Satchmo

Cvik pojmenovaný po přezdívce slavného jazzového trumpetisty a zpěváka Luise Armstronga. Zhluboka se nadechněte, naplňte tváře vzduchem, vyšpulte rty a držte vzduch uvnitř. Poté přesouvejte  vzduch zepředu dozadu a z jedné strany na druhou. Výborný cvik proti povadlým tvářím.

Výraz buddhy

Nejsnadnější ze cviků. Uvolněte zcela svůj obličej od napětí. Zavřete oči, představujte si mezi obočím bod, soustřeďte se na něj a velmi lehce se usmívejte. Toto cvičení vrátí do původního stavu obličej a oprostí jej od zlozvyků a grimas, které nevědomky děláme a jež nám způsobují ty nejméně pěkné vrásky.

Důležité je uvolnění

Někteří plastičtí chirurgové tvrdí, že obličejová jóga je nesmysl, neboť vrásky nezískáváme ze ztráty elasticity svalů obličeje, ale kůže. A tudíž opakované pohyby jógových cvičení mohou vrásky naopak způsobit.

Zastánci obličejové jógy však tvrdí, že cviky pomáhají obličeji relaxovat, což dokáže odstranit napjatý výraz, který nevědomky máme. Ten je tím výraznější, čím větší je náš stres.

Pouhým uvolněním výrazu a svalů pomocí cvičení tak dosáhneme přirozeného liftingu obličeje, neboť tím zabraňujeme setrvání obličeje v pokřiveném a napjatém výrazu, který si nevědomě udržujeme, a vytváříme si tak spoustu zbytečných vrásek.

Autor: Michaela Kopřivová

Sezónní afektivní porucha a jak se jí vyhnout
Angína - nepodceňujte její léčbu

Další články

Vývoj dětské řeči
Poruchy řeči

Vývoj dětské řeči

05.12.2012

Když se dítě narodí, tak křičí – není to proto, že by bylo nespokojené nebo stresované, je to pouhý reflex. Brzy (již zhruba po šestinedělí) je dětský křik citově zabarven, to znam ...

Chůzí ke zdraví
Jak zhubnout

Chůzí ke zdraví

03.12.2012

Pokud se snažíte zhubnout a nevíte jak na to, zkuste chodit. Chůze je pro člověka nejpřirozenější pohyb a zároveň nejlepší způsob, jak začít se sportem od začátku. Nemusíte se to u ...