Antikoncepce

Druhy antikoncepce a něco z její historie

Milena Mocková
13.12.2012

Antikoncepce chrání především před nechtěným početím, některé druhy bariérové antikoncepce i před pohlavními nemocemi, již desítky let tak usnadňuje život ženám i mužům. V dnešním článku se podíváme na druhy antikoncepce a také na historii jejího vzniku.

Historie bariérové antikoncepce

Primitivní formy antikoncepce používalo lidstvo již před stovkami a možná i tisíci let. Lidstvo zná v nejrůznějších podobách nejdéle tzv. bariérovou antikoncepci neboli kondom. Ve starověku to byla nejrůznější zvířecí střívka, močové měchýře. V Číně si muži penis omotávali hedvábným papírem namočeným do oleje. Tímto penisu vytvořili jakousi schránku, latinsky condus a název pro kondom byl na světě.

Zlomový byl rok 1844, kdy vědci objevili princip vulkanizace kaučuku. První gumové kondomy byly oproti těm dnešním komické, se švy. Některé se nasazovaly pouze na špičku penisu, takže hrozilo riziko sklouznutí. Jiné byly příliš silné, a tak znemožňovaly příjemný požitek ze sexu.

Počátek 20. století zaznamenal úspěch na trhu, kdy se objevily bezešvé, relativně pohodlné a spolehlivé kondomy.

K bariérové antikoncepci patří také pesar neboli diafragma. Je to latexový klobouček zaváděný do pochvy ženy, v němž se zachytí spermie. Vznikl ve 30. letech 20. století. Pesar je omyvatelný, opakovaně použitelný a vydrží až dva roky. Pesar je v každém případě nutné kombinovat se spermicidními krémy, gely nebo pěnami.

Hormonální antikoncepce

Již uplynulo 50 let, co v Americe spatřila světlo světa pilulka, která byla nadupaná k prasknutí hormony a zamezovala nechtěnému otěhotnění. Ve svých počátcích přinášela spoustu nežádoucích účinků (otoky, nespolehlivost, náladovost, přibírání na váze,…).

V dnešní době je spousta hormonálních přípravků, které se používají nejenom proti početí, ale i kvůli zmírnění příznaků premenstruačního syndromu, bolesti při menstruaci, síle krvácení nebo vylepšení pleti. Běžná hormonální antikoncepce obsahuje dva druhy hormonů: estrogen a gestagen.

Druhy hormonální antikoncepce:

  • tabletky
  • náplasti
  • injekce
  • nitroděložní tělíska
  • vaginální kroužek
  • implantáty
  • tabletky podávané po styku

Chemická antikoncepce

Jedná se o nejrůznější spermicidní krémy, gely, pěny, které obsahují látky schopné hubit spermie. Tato antikoncepce se doporučuje jako doplňková k pesarům. Musí se zavést do pochvy několik minut před stykem, aby se dostatečně rozvinulo její působení.

Možností, jak se chránit proti nechtěnému početí, je celá řada. Stačí si vybrat tu správnou.

Autor: Milena Mocková

Energetické nápoje pod drobnohledem. Mohou způsobit smrt?
Jak získat zázračný vitamín D

Další články

Vývoj dětské řeči
Poruchy řeči

Vývoj dětské řeči

05.12.2012

Když se dítě narodí, tak křičí – není to proto, že by bylo nespokojené nebo stresované, je to pouhý reflex. Brzy (již zhruba po šestinedělí) je dětský křik citově zabarven, to znam ...

Chůzí ke zdraví
Jak zhubnout

Chůzí ke zdraví

03.12.2012

Pokud se snažíte zhubnout a nevíte jak na to, zkuste chodit. Chůze je pro člověka nejpřirozenější pohyb a zároveň nejlepší způsob, jak začít se sportem od začátku. Nemusíte se to u ...

České objevy a vynálezy v medicíně
AIDS

České objevy a vynálezy v medicíně

29.11.2012

Česká republika má na svém kontě mnoho zásluh v oblasti medicínských objevů a svými vynálezy, které dosáhly světového významu, převyšuje i země daleko větší. Připomeňme si některé ...

Mentální retardace
Demence

Mentální retardace

26.11.2012

Mentální retardace je desetkrát častější než mozková obrna, průměrně postihne zhruba 3 – 4 % populace. Znamená vážná omezení ve dvou nebo i více oblastech adaptivních schopností, k ...