Masáže

Aromaterapie - léčivá síla vůní

Veronika Tůmová
30.03.2014

Aromaterapie je jedním z oblíbených druhů alternativní medicíny. Využívá rostlinných, vysoce kvalitních a biologicky aktivních látek, které známe jako éterické oleje, ve směsích s dalšími vonnými složkami. Vůně těchto olejových esencí pak přispívají k navození pocitu pohody, relaxace a uvolnění, pozitivně ovlivňují naši mysl i tělo, chrání nás před nemocemi a dokonce i léčí.

Aromaterapie - je lékem i prevencí

Ne každý věří v blahodárné účinky aromaterapie. Jisté však je, že ji lidé využívají už celá dlouhá tisíciletí. Věří v moudrost přírody, která je v ní obsažena. Věří, že aromaterapie nejen léčí, ale v mnoha případech je i účinnou prevencí. Jednoduše řečeno, jde o velmi starou metodu využívající rostlin a jejich čisté, přírodní, chemicky neovlivněné síly k ochraně, obnově a upevnění zdraví. Své využití má i v oboru dětského lékařství.

Éterické oleje

K nejrozšířenějším éterickým olejům patří oleje z citronové kůry, z cedrového dřeva, ze zázvoru, z levandule, ze santalového dřeva a z borovice, oblíbený je pak jasmín, granátové jablko a růže. Při aromaterapii se před masáží smíchají nejrůznější druhy rostlinných olejů, např. slunečnicový, olivový, mandlový či sezamový s požadovanou vonnou esencí. Kombinace závisí na účinku, který očekáváme, (stimulující či uklidňující).

Procedury aromaterapie

Masáž

Aromaterapeutická masáž je ošetřením celého těla a určité tělesné oblasti právě vonnými oleji.

Inhalace

Inhalace aromatických olejů může snížit nebo zvýšit krevní tlak, navodit různé pocity, např. povzbuzení, osvěžení, prohřátí.

Koupel

Koupel s přidanými aromatickými oleji navodí pocity úlevy, uklidnění a relaxace, zbavuje stresu a únavy. Může být doplněna o vonné svíčky, jejichž světlo má podobné uklidňující účinky.

Aromalampa

Éterické oleje se mohou pomalu odpařovat z nádoby naplněné vodou a používat se k příležitostnému vdechování. Během dne je možné nakapat vonnou esenci na kapesník, před spaním pak třeba na polštář, ale můžeme také kápnout dětem jednu kapku na plyšového medvídka.

Závěrem k aromaterapii

Rostlinné aromatické směsi jsou významným pomocníkem pro podporu imunity. Dávkování je individuální, především u dětí je nutné dodržovat počet kapek určitých esencí (při použití do koupele a při masážích - podle věku a váhy dítěte). Éterické oleje nejsou rozpustné ve vodě, před koupelí je vhodné rozmíchat je v mléce a nalít pod tekoucí vodu. Koupel by měla trvat kolem dvaceti minut a voda nesmí být příliš horká. Jedině tak bude dokonalým spojením požitku a užitku pro vaše tělo i duši.

Foto: Sxc.hu

Autor: Veronika Tůmová

Pozitiva a negativa živé stravy
Indulona - chrání naše ruce už 66 let!

Další články

Francovka - pomáhá nám už 100 let!
Bylinky

Francovka - pomáhá nám už 100 let!

07.03.2014

Francovka je silný alkoholový extrakt s příměsí bylin, silic, éterických olejů a přírodního mentolu, přinášející především úlevu od bolesti a únavy svalů, pomocí masáží. Byl vyvinu ...

Bylinné čaje pro zahřátí
Bylinky

Bylinné čaje pro zahřátí

24.02.2014

Máte rádi bylinkové čaje? Pak jistě oceníte jejich sílu právě teď, v období zimy. Mrazy nás sice letos nesužují a zima je až podezřele mírná. Pořádné plískanice a teploty pod nulou ...