Nemoci a léčba

Narkóza a co o ní možná nevíte

Veronika Tůmová
13.03.2014

Narkóza (celková anestezie) stále ještě v mnoha lidech probouzí nepříjemné pocity, strach a nervozitu. Jsou s celkovou anestezií spojena nějaká rizika? Jak se na ni připravit? Může se stát, že se člověk z narkózy neprobudí? Nebo že se probudí dříve než by měl, třeba uprostřed operace? Na tyto otázky vám odpovíme v dnešním článku.

Při celkové anestezii jsme přivedeni do řízeného bezvědomí pomocí anestetik. Uspávací látka je vpravena do žíly a poté, pomocí kyslíkové masky, inhalujeme směs čistého kyslíku a anestetik. Reakce bývá téměř okamžitá, většina lidí usíná do deseti vteřin.

Kdo je anesteziolog?

Anesteziolog může být mylně považován za nejméně důležitého člena operačního týmu, někoho, kdo nám před operací položí pár nepodstatných otázek, píchne nám injekci a zmizí ze scény. Také se říká, že dobrého anesteziologa poznáte tak, že si na něj pacienti vůbec nevzpomínají. Ve skutečnosti nás má tento lékař v péči už při předoperačních vyšetřeních a pečlivě studuje náš zdravotní stav. Vyhodnocuje typ anestezie, správné dávkování anestetik a po celou dobu operace nás bedlivě hlídá.

Anesteziolog má za úkol rychle rozpoznat komplikace a stejně rychle je řešit. Také pečlivě sleduje bdělost a citlivost pacienta během celého zákroku a udržuje dostatečnou hloubku narkózy, čímž snižuje riziko náhlého probuzení pacienta během operace. Celková anestezie nepředstavuje vyšší riziko než ostatní typy anestezií, přestože rizika jsou poněkud jiná. Ve spolupráci s dobrým lékařským týmem se však tato rizika sníží na minimum.

Celková, místní a kombinovaná anestezie

Volba anestezie záleží na druhu a rozsahu zákroku, na požadavcích operatéra, ale i na našem zdravotním stavu. Ohledně anestezie můžeme také projevit vlastní přání a je-li to možné, anesteziolog k němu přihlédne. Celková narkóza je obvykle nutná u velkých plicních, břišních, cévních, hrudních a dalších operací, u těchto zákroků se využívá také kombinace obou druhů anestezie. Místní (lokální) anestezie se obvykle využívá u menších a kratších operací, kde nehrozí velká ztráta krve.

Jak se připravit na anestezii

Obvykle bychom šest hodin před zákrokem neměli jíst, pít méně a vynechat perlivé nápoje. V užívání dlouhodobě užívaných léků lze pokračovat, ale je nutno o nich uvědomit lékaře při předoperačním vyšetření. Těsně před operací je nutné odložit šperky, brýle, kontaktní čočky i zubní protézu. Před dlouhodobě plánovanou operací je vhodné věnovat se zdravější životosprávě, při obezitě shodit alespoň pár kil a výrazně omezit kouření, což jsou při anestezii významné rizikové faktory snižující také schopnost regenerace organismu po zákroku.

Probuzení z anestezie

Bezprostředně po probuzení z celkové anestezie bývá pacient stále silně omámený a zmatený, může se dostavit pocit nevolnosti i zvracení, velká žízeň a stížení polykání, bolest hlavy či přechodná porucha močení. Tyto potíže však obvykle během několika dnů po operaci odezní.

Foto: Sxc.hu

Autor: Veronika Tůmová

Francovka - pomáhá nám už 100 let!
Poruchy příjmu potravy

Další články

Bylinné čaje pro zahřátí
Bylinky

Bylinné čaje pro zahřátí

24.02.2014

Máte rádi bylinkové čaje? Pak jistě oceníte jejich sílu právě teď, v období zimy. Mrazy nás sice letos nesužují a zima je až podezřele mírná. Pořádné plískanice a teploty pod nulou ...

Bolest hlavy a co s ní
Bolest hlavy

Bolest hlavy a co s ní

21.02.2014

Kdo by se ve svém životě nesetkal s bolestí hlavy? Ano, každý z nás to zná, i když třeba každý v jiné podobě. Zejména náhle vzniknuvší bolest hlavy by měla být vždy důvodem, proč n ...

Nitrožilní aplikace vitamínu C
Vitamíny a minerály

Nitrožilní aplikace vitamínu C

15.02.2014

O významu vitamínu C v boji proti infekčním onemocněním se není nutno rozepisovat. Je již dávno známé, že céčko sice nezabrání nemoci, ale její průběh je díky pravidelnému užívání ...

Cvičení pro nejmenší
Batole

Cvičení pro nejmenší

07.02.2014

Hledáte pro své dítě pohybovou aktivitu? Chcete se svými dětmi aktivně a příjemně trávit volný čas? Možná máte doma malé batole a zároveň starší dítě, které nebylo přijato do mateř ...