Masáže

Dornova metoda pomůže vašim kloubům

Veronika Moreira Tůmová
02.03.2014

Dornova metoda je druhem jemné manuální terapie, při které jsou klouby a obratle přesně a bezpečně uváděny do svých původních a správných poloh.

Jejím objevitelem je Němec Dieter Dorn. Nebyl to lékař ani vědec, ale majitel pily, který si při práci poškodil páteř a vyhledal pomoc sedláka, známého schopností uzdravovat a zbavovat právě těchto potíží. Byl ohromen rychlým účinkem metody, s jakou mu tento muž pomohl od bolesti a rozhodl se jí sám naučit, rozvíjet a praktikovat. Z lidí, které sám tuto metodu učil a z jejich žáků pak postupně vyšli první školení terapeuti a Dornova metoda je dnes velmi rozříšená, např. i v Africe.

Co je to Dornova metoda?

Dornova metoda vyrovnává tělesnou statiku, pomáhá od potíží a bolestí pohybového aparátu, tedy např. od bolestí kyčlí, zad, kolen, při potížích s tzv. tenisovým loktem, při skolióze nebo při rozdílné délce končetin, nejde-li o vrozenou vadu.

Může však také pomoci např. při bolestech hlavy, při potížích s koncentrací, při srdeční arytmii, přináší úlevu od šumění v uších, od křečových žil, krátkozrakosti, při vysokém krevním tlaku či u závratí, ale také u psychických potíží. Zároveň se vlivem ošetření Dornovou metodou otevírají v těle pacienta tzv. brány energie, která pak v člověku může lépe proudit.

Jak probíhá ošetření Dornovou metodou?

Ošetření probíhá přesně a pečlivě volenými, pomalými a přirozenými pohyby pacienta za účasti a kontroly ošetřujícího a pomocí jemného tlaku palců terapeuta na určité body v určitých oblastech. Ošetření není možné provést při akutních zánětech, těsně po operacích a při osteoporóze v pokročilém stádiu. Terapeut nikdy nepřekračuje práh bolesti pacienta a nemanipuluje s klouby tak, že by se je snažil vracet do správných poloh trhnutím. Metoda je tak naprosto bezpečná a téměř bezbolestná.

Ošetření může být doplněno o tzv. Breussovu masáž, kdy se jemně masírují akupresurní body a páteř. Masáž uvolňuje tlak na ploténky a napětí ve svalech. Dornovu metodu může podstoupit každý, jen trochu mobilní pacient. Pro její úspěšnost a maximální přínos je však nutná určitá spolupráce pacienta s terapeutem, spočívající např. ve změně špatných pohybových návyků či ve zvýšené tělesné aktivitě.

Dornovu metodu znají i veterináři!

Dornova metoda má vysoké procento úspěšnosti také při léčení pohybového aparátu u zvířat. Je oblíbenou formou léčby, protože zvířecí pacienty především zklidní a zbaví je stresu. Dokáží pak lépe spolupracovat a léčbu velmi dobře snáší. Dornova metoda v tomto případě pomáhá např. při onemocněních kostí, kloubů a vazů, která jsou u zvířat poměrně častá, jedná se např. o sportovně vytížené psy. Podobně jako u lidí není vhodné využít Dornovu metodu při zlomeninách kostí a pohmoždění svalu, v období březosti, při akutních virových, zánětlivých a revmatických onemocněních či v případě rakoviny.

Autor: Veronika Moreira Tůmová

Bylinné čaje pro zahřátí
Vrstvení oblečení pro naše pohodlí

Další články

Bolest hlavy a co s ní
Bolest hlavy

Bolest hlavy a co s ní

21.02.2014

Kdo by se ve svém životě nesetkal s bolestí hlavy? Ano, každý z nás to zná, i když třeba každý v jiné podobě. Zejména náhle vzniknuvší bolest hlavy by měla být vždy důvodem, proč n ...

Cvičení pro nejmenší
Batole

Cvičení pro nejmenší

Hledáte pro své dítě pohybovou aktivitu? Chcete se svými dětmi aktivně a příjemně trávit volný čas? Možná máte doma malé batole a zároveň starší dítě, které nebylo přijato do mateř ...

Jaké jsou příčiny neplodnosti?
Jak otěhotnět

Jaké jsou příčiny neplodnosti?

03.02.2014

Neplodnost postihuje stejnou měrou muže jako ženy. Odborníci hovoří o zhruba 40 procentech neplodných lidí. O neplodnosti mluvíme, pokud i po ročním pravidelném nechráněném styku n ...