Masáže

Dornova metoda pomůže vašim kloubům

Veronika Tůmová
02.03.2014

Dornova metoda je druhem jemné manuální terapie, při které jsou klouby a obratle přesně a bezpečně uváděny do svých původních a správných poloh.

Jejím objevitelem je Němec Dieter Dorn. Nebyl to lékař ani vědec, ale majitel pily, který si při práci poškodil páteř a vyhledal pomoc sedláka, známého schopností uzdravovat a zbavovat právě těchto potíží. Byl ohromen rychlým účinkem metody, s jakou mu tento muž pomohl od bolesti a rozhodl se jí sám naučit, rozvíjet a praktikovat. Z lidí, které sám tuto metodu učil a z jejich žáků pak postupně vyšli první školení terapeuti a Dornova metoda je dnes velmi rozříšená, např. i v Africe.

Co je to Dornova metoda?

Dornova metoda vyrovnává tělesnou statiku, pomáhá od potíží a bolestí pohybového aparátu, tedy např. od bolestí kyčlí, zad, kolen, při potížích s tzv. tenisovým loktem, při skolióze nebo při rozdílné délce končetin, nejde-li o vrozenou vadu.

Může však také pomoci např. při bolestech hlavy, při potížích s koncentrací, při srdeční arytmii, přináší úlevu od šumění v uších, od křečových žil, krátkozrakosti, při vysokém krevním tlaku či u závratí, ale také u psychických potíží. Zároveň se vlivem ošetření Dornovou metodou otevírají v těle pacienta tzv. brány energie, která pak v člověku může lépe proudit.

Jak probíhá ošetření Dornovou metodou?

Ošetření probíhá přesně a pečlivě volenými, pomalými a přirozenými pohyby pacienta za účasti a kontroly ošetřujícího a pomocí jemného tlaku palců terapeuta na určité body v určitých oblastech. Ošetření není možné provést při akutních zánětech, těsně po operacích a při osteoporóze v pokročilém stádiu. Terapeut nikdy nepřekračuje práh bolesti pacienta a nemanipuluje s klouby tak, že by se je snažil vracet do správných poloh trhnutím. Metoda je tak naprosto bezpečná a téměř bezbolestná.

Ošetření může být doplněno o tzv. Breussovu masáž, kdy se jemně masírují akupresurní body a páteř. Masáž uvolňuje tlak na ploténky a napětí ve svalech. Dornovu metodu může podstoupit každý, jen trochu mobilní pacient. Pro její úspěšnost a maximální přínos je však nutná určitá spolupráce pacienta s terapeutem, spočívající např. ve změně špatných pohybových návyků či ve zvýšené tělesné aktivitě.

Dornovu metodu znají i veterináři!

Dornova metoda má vysoké procento úspěšnosti také při léčení pohybového aparátu u zvířat. Je oblíbenou formou léčby, protože zvířecí pacienty především zklidní a zbaví je stresu. Dokáží pak lépe spolupracovat a léčbu velmi dobře snáší. Dornova metoda v tomto případě pomáhá např. při onemocněních kostí, kloubů a vazů, která jsou u zvířat poměrně častá, jedná se např. o sportovně vytížené psy. Podobně jako u lidí není vhodné využít Dornovu metodu při zlomeninách kostí a pohmoždění svalu, v období březosti, při akutních virových, zánětlivých a revmatických onemocněních či v případě rakoviny.

Autor: Veronika Tůmová

Bylinné čaje pro zahřátí
Vrstvení oblečení pro naše pohodlí

Další články

Bylinné čaje pro zahřátí
Bylinky

Bylinné čaje pro zahřátí

24.02.2014

Máte rádi bylinkové čaje? Pak jistě oceníte jejich sílu právě teď, v období zimy. Mrazy nás sice letos nesužují a zima je až podezřele mírná. Pořádné plískanice a teploty pod nulou ...

Bolest hlavy a co s ní
Bolest hlavy

Bolest hlavy a co s ní

21.02.2014

Kdo by se ve svém životě nesetkal s bolestí hlavy? Ano, každý z nás to zná, i když třeba každý v jiné podobě. Zejména náhle vzniknuvší bolest hlavy by měla být vždy důvodem, proč n ...

Cvičení pro nejmenší
Batole

Cvičení pro nejmenší

07.02.2014

Hledáte pro své dítě pohybovou aktivitu? Chcete se svými dětmi aktivně a příjemně trávit volný čas? Možná máte doma malé batole a zároveň starší dítě, které nebylo přijato do mateř ...

Jaké jsou příčiny neplodnosti?
Jak otěhotnět

Jaké jsou příčiny neplodnosti?

03.02.2014

Neplodnost postihuje stejnou měrou muže jako ženy. Odborníci hovoří o zhruba 40 procentech neplodných lidí. O neplodnosti mluvíme, pokud i po ročním pravidelném nechráněném styku n ...