Menopauza a její příznaky
Menopauza neboli klimakterium je přirozený stav v životě ženy, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků, takže se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Zastavuje se menstruační cyklus a nastává ztráta plodnosti - žena není schopna otěhotnět.
K menopauze dochází obvykle kolem 50. roku. V tomto věku nastávají hormonální změny, které se projeví svým působením na celý organismus. Hned úvodem je nutné zdůraznit, že menopauza není nemoc, je to přirozený jev v životě ženy. Je to delší proces postupných změn v hladinách ženských hormonů, který neproběhne ze dne na den, ale trvá roky.
Hlavní příznaky menopauzy
- poruchy menstruačního cyklu - nepravidelnost, různá délka a síla
- návaly tepla a horka - nejčastěji v oblasti krku a hrudi, časté jsou noční návaly horka
- napětí, slabost, kolísání tlaku, malátnost, únava - jsou způsobeny kolísající hladinou pohlavních hormonů
- poruchy spánku
- trávicí potíže
- bolesti hlavy
- podrážděnost, nespavost, nervozita, neklid, náladovost, deprese, poruchy soustředění, přecitlivělost
- prudký vzestup výskytu cévních a srdečních onemocnění - ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu, cévní mozková příhoda ad.
- vyšší četnost bakteriálních infekcí a zánětů v oblasti reprodukčních orgánů
- zmenšování a ztráta pružnosti prsou
- potíže s kontinencí, bolesti při pohlavním styku, výtoky z pochvy
- ukládání tuku s rizikem obezity, laboratorně vzestup cholesterolu ad. tuků v krvi
- osteoporóza - (řídnutí, "odvápňování", úbytek hmoty) kostí s riziky tzv. patologických zlomenin (především krček kosti stehenní, zápěstí, ad.)
Symptomy rozdělujeme do tří skupin
- Vegetativní symptomy snižují kvalitu života, ale neohrožují zdraví ženy. Do této skupiny patří návaly horka, noční pocení, bušení srdce a psychické poruchy, zahrnující nespavost, zhoršení paměti, úzkost, ztrátu libida, změnu nálad, ztrátu sebevědomí, zhoršení schopnosti rozhodovat a koncentrovat se atd.
- Organické symptomy zahrnují změny kožní, urogenitální a změny tělesné hmotnosti. Kůže obsahuje estrogenní receptory a její stav tedy ovlivňuje hladina estrogenů v těle. Jejich nedostatek způsobuje rychlejší stárnutí kůže, které je charakterizováno jejím postupným ztenčováním, šupinatěním a změněnou pigmentací. Urogenitální zdravotní problémy jsou následkem atrofie sliznice pochvy a sliznice močových cest. To vede k bolestem či nepříjemnému pocitu při styku, trvalým výtokům, k častým infekcím a obtížím s udržením moči. Změny tělesné hmotnosti souvisí s tím, že distribuce a ukládání tuku u žen převážně v dolní části těla nahradí ukládání v části horní.
- Metabolické změny vedou ke zvýšení rizika aterosklerózy a osteoporózy. Ateroskleróza je příčinou vzniku ischemické choroby srdeční, ischemické choroby dolních končetin i cévních mozkových příhod. Dochází ke zvýšení celkové hladiny cholesterolu v krvi. Další dlouhodobou změnou spojenou s menopauzou je osteoporóza. Mezi typické zlomeniny způsobené osteoporózou patří zlomeniny obratlů, krčku kosti stehenní a předloktí. Zlomeniny obratlů jsou spojeny se silnými bolestmi, zlomeniny krčku mohou vést k upoutání na lůžko, a to může být ve svém důsledku příčinou smrti pacientky.
K potlačení těchto příznaků a zdravotních problémů se používají léky, které dodávají organismu chybějící hormony (estrogen). Ne každá žena je ovšem snáší (jsou zatěžována játra - pak může přicházet v úvahu alternativa aplikace pomocí náplastí, často se dramaticky zvyšuje tlak); zde mají své místo preparáty přírodní, šetrnější, i když s pomaleji nastupujícím účinkem; často je třeba vyzkoušet preparátů několik, než žena najde ten, který jí pomůže.
Jak vy snášíte, nebo jste snášela menopauzu? Jaké z příznaků se u vás projevují?
Autor: Lucie Regenermelová