Nachlazení

Prevence proti nachlazení a rýmě

Milena Mocková
27.03.2013

Vyhnout se rýmě od sychravého podzimu přes střídavé zimní počasí až po ledové jaro, jaké právě prožíváme, je takřka nemožné. Existuje účinná prevence proti rýmě a nachlazení?

Rýma je především virová infekce, virů rýmy existuje velké množství.

Prevence rýmy a nachlazení spočívá především v posilování celkové obranyschopnosti organismu otužováním, zdravou výživou bohatou na ovoce, zeleninu, podáváním vitamínů a volbou vhodného oblečení.

Otužování a hygiena

Pokud jsme nakažení nebo se pohybujeme v okolí nemocného, snažíme se, aby se infekce nerozšiřovala. Používáme papírové kapesníky a máme oddělené nádobí.

Celoročně je dobré posilovat tělo pobytem na čerstvém vzduchu, dbát na dostatečnou vlhkost vzduchu v prostorách, kde se pohybujeme, a v období zvýšeného výskytu onemocnění z nachlazení se pokud možno vyhýbat větším seskupením lidí.

Hned při prvních příznacích akutního stavu je třeba ulehnout či zůstat v klidu a pít dostatek tekutin, zajistit tmu a dostatečný spánek, v místnosti často větrat.

Mimo kašlání a kýchání se viry přenášejí také prostřednictvím kontaminovaných rukou. Odborníci jako jedno ze základních, ale velmi účinných preventivních opatření před různými viry rýmy a chřipky doporučují časté mytí rukou.

Stoprocentní ochrana před kapénkovou infekcí neexistuje, ale částečně jí lze předcházet. Prevence je vždy výhodnější než léčba již vzniklé nemoci.

Přírodní léčba pomáhá

Bylinky, ovoce a zelenina jsou velkou zbraní v boji proti nachlazení a rýmě. Byla by proto škoda je nevyužít. Účinnými pomocníky jsou například cibule, černý bez, lipový květ, jitrocel či šalvěj.

Všeobecně známé přírodní antibiotikum je česnek. Dalším, nedoceněným pomocníkem, je křen, který obsahuje velké množství vitaminu C, povzbuzuje trávení a organismus, má antiseptické, tonické a diuretické účinky.

Při nachlazení se využití síly přírody nabízí. Způsobů, jak do sebe dostat přírodní látky a ulevit si od obtížných problémů, je mnoho.

Zázvor

Jeho oddenky obsahují více než šest set různých látek, je proto označován za všelék. Pomáhá se zažívacími problémy, má antibakteriální a antiseptické účinky, je výbornou prevencí i lékem na nachlazení. Dále uleví od bolesti a pomáhá zdravě relaxovat. Zázvorový čaj je vhodný a účinný lék v době nachlazení, rýmy a chřipky.

Třapatka nachová (echinacea)

Echinacea posiluje imunitní systém, snižuje náchylnost k nachlazení a příznivě ovlivňuje léčbu infekce dýchacích cest. Je dobrá hlavně při prevenci a na začátku onemocnění. Používají se extrakty ze suchých kořenů a natí nebo lisovaná šťáva z čerstvé nati.

Šípek

Šípek obsahuje vitamin C, jehož množství při nachlazení v těle klesá. Vitamin C zvyšuje odolnost organismu proti infekcím, a tak ho musíme tělu dodávat hlavně v období nemoci.

 

Máte nějaký osvědčený recept na nachlazení?

Autor: Milena Mocková

Přibírání v těhotenství
Kóma – stav mezi životem a smrtí?

Další články

Noční můry dětí
Noční můry

Noční můry dětí

23.03.2013

Je vaše dítě přes den spokojené, hravé a veselé, ale v noci se budí s křikem a pláčem a mnohdy není k utišení? Co může způsobovat dětské noční děsy? Dá se jim předejít? Je třeba se ...

Amniocentéza - jak a proč se provádí
Těhotenství

Amniocentéza - jak a proč se provádí

20.03.2013

Doporučil vám lékař odběr plodové vody? Spousta žen má z tohoto zákroku strach, přestože je to nejčastější a nejdéle používaný výkon v prenatální medicíně. V dnešním článku zjistím ...

Hlídejte si své zdraví
Zdraví muže

Hlídejte si své zdraví

19.03.2013

Klasické projevy nachlazení (rýma, kašel, horečka) nejsou jediné signály toho, že s naším tělem není něco v pořádku. Jaké příznaky není radno podceňovat? V tomto článku se zkontrol ...