Těhotenství

Přibírání v těhotenství

Veronika Tůmová
25.03.2013

Období těhotenství si bohužel některé budoucí maminky vysvětlují tak, že nyní se nesmí v jídle nijak omezovat, měly by si dopřát všechno, na co mají chuť a to v co největším množství. Dalším omylem je, že už vůbec nemusí sledovat svůj přírůstek na váze a stresovat se jím.

Správné stravování a celková životospráva je v těhotenství důležitější než jindy, vždyť už od jeho začátku je budoucí matka zodpovědná nejen za sebe, ale i za své dítě a jeho zdraví. V těhotenství rozhodně není nutné jíst za dva, ale zato dvakrát zdravěji!

Váhový přírůstek je individuální

Hned na začátku musíme budoucí maminky upozornit, že nemáme v úmyslu nabádat k pečlivému sledování a držení se přesných tabulek, které se snaží ukázat ideální hodnoty pro přibírání na váze v určitých fázích těhotenství.

Jako je každá žena jiná a každé těhotenství je jiné, i váhový přírůstek je v těhotenství individuální a větší nebo menší rozdíly od doporučených číselných hodnot nemusí znamenat problém.

Je nutné přihlížet ke způsobu stravování i k celkové kondici ženy před otěhotněním, důležitou roli zde hraje také metabolismus a geny. Kolem sebe můžeme vidět desítky těhotných žen, každá z nich své těhotenství prožívá jinak a stejně tak každá z nich jinak přibírá.

Jiný případ nastává, trpí-li žena před otěhotněním podváhou nebo naopak obezitou. Obojí může vést ke komplikacím, jak v těhotenství, tak při porodu. V těchto případech už je nutná konzultace s odborníkem, pravidelné sledování přírůstku váhy a dodržování určitých zásad a doporučení. U zdravé ženy se celkový přírůstek obvykle pohybuje mezi cca12 – 17kg. Váha by však měla stoupat postupně a rovnoměrně, bez větších výkyvů.

Přibírání v jednotlivých fázích těhotenství

V prvním trimestru dochází v těle budoucí maminky k velkým změnám, tělo se připravuje na těhotenství, prochází hormonálními změnami a do toho všeho jsou tu ranní, někdy i celodenní nevolnosti, únava, nadýmání, náhlý nekontrolovatelný hlad a těhotenské chutě.

Některá maminka si projde tím vším, jiná nic z toho ani nemusí poznat. Vlivem těchto rozdílů je velmi rozdílný i váhový přírůstek v tomto období. Obvykle jsou to 2-3kg za tyto první tři měsíce.

Druhý trimestr je často tím nejlepším obdobím celého těhotenství. Žena se cítí lépe, nevolnosti a další potíže ze začátku těhotenství vymizí, tělo si zvykne na svůj stav a i hormony se uklidní.

V druhém trimestru je těhotenství už patrné a váhový přírůstek bývá nejrychlejší, cca 0,5kg za týden. Celkově pak žena přibírá kolem 8-10kg.

Ve třetím trimestru už žena mnohdy pociťuje potíže spojené s nárůstem váhy, snadněji se unaví nebo zadýchá. To však záleží na její celkové předchozí kondici i na tom, udržuje-li se v ní přiměřeným způsobem i během těhotenství.

Váha se ze začátku nemusí příliš měnit, nemělo by však docházet k náhlým skokům. Celkově zbývá přibrat zhruba 5-7kg.

Údaje se týkají těhotenství u celkově zdravých žen. Jak už bylo řečeno, ženy s obezitou či podváhou a také ženy, které čekají více než jedno dítě, by měly svůj stav konzultovat s odborníkem.

V žádném případě by se ale neměly stresovat, pokud přibraly více, než je běžné. Ve většině případu se několik týdnů až měsíců po porodu váha vrací na původní hodnoty.

Autor: Veronika Tůmová

Co by mělo umět dítě v batolecím věku?
Prevence proti nachlazení a rýmě

Další články

Noční můry dětí
Noční můry

Noční můry dětí

23.03.2013

Je vaše dítě přes den spokojené, hravé a veselé, ale v noci se budí s křikem a pláčem a mnohdy není k utišení? Co může způsobovat dětské noční děsy? Dá se jim předejít? Je třeba se ...

Hlídejte si své zdraví
Zdraví muže

Hlídejte si své zdraví

19.03.2013

Klasické projevy nachlazení (rýma, kašel, horečka) nejsou jediné signály toho, že s naším tělem není něco v pořádku. Jaké příznaky není radno podceňovat? V tomto článku se zkontrol ...