Jóga

Jóga pro děti

Klára Thomasová
21.12.2010

„Pojďte, děti – budeme si hrát na zvířátka.“ To je asi první věta, kterou děti uslyší na hodině jógy. Cvičení je prospěšné pro dospělé i pro děti. Rozvíjí nejen fyzickou kondici, ale i psychickou pohodu.

Jógová cvičení jsou vhodná pro děti všech věkových kategorií. Cvičení je nutné přízpůsobit věku dítěte. Starší děti se učí józe, která se již více podobá té, co cvičí dospělí. Čím je dítě mladší, tím více se cvičení podobá hře, vyprávění příběhů z přírody či pohádek. Malí človíčkové bývají velmi citliví vůči neverbální komunikaci, proto by cvičitel měl být vstřícný, laskavý, trpělivý a dětem by měl dobře rozumět.

Dětská fantazie se velmi dobře využívá při jógových cvicích. V dětské józe se proto setkáváme s pozicemi, jako je například tygřík, kočička, medvídek či květinka.

Vlivem rozmanitých jógových cvičení jsou harmonicky rozvíjeny všechny složky zdraví – zdraví tělesné, duševní, sociální i duchovní. Jóga vede k integraci osobnosti, což je pociťováno jako stav určité vyváženosti a spokojenosti. Tyto cykly a pozice pomáhají dětem odstraňovat stres, léčit psychosomatické potíže a také zlepšují pozornost dětí, jejich prospěch ve škole, ale i sebevědomí.

Části dětských jógových cvičení

  • Fyzická část – upravuje vadné držení těla, reguluje krevní oběh, pohyblivost páteře a též působí na činnost vnitřních orgánů.
  • Dechová cvičení – učí správnému nácviku dechu, cviky okysličují mozek.
  • Relaxační část - odstraňuje napětí, zvyšuje vitalitu a celkově harmonizuje.
  • Koncentrační cvičení - zlepšují schopnost soustředění a rozvíjejí volní vlastnosti.

Jóga rozvíjí to, co naše „západní“ výchova poněkud zanedbává. Vede k vnímání vnitřních pocitů při pohybu (napětí a uvolnění) a k poznání svých reakcí. Nenutí k neustálému srovnání sebe s druhými. Jóga by měla vést k vnitřní přestavbě člověka, ke sjednocení a harmonii těla, mysli, ducha a okolního světa v nejširším smyslu slova.

Pozdrav slunci a dětské verše

Jógová cvičení pro děti lze vhodně doplnit cvičebním cyklem známým jako Surja namaskar – Pozdrav slunci. Tato cvičební sestava je velmi oblíbená a je to asi první sestava, kterou se dítě naučí. Obsahuje dvanáct po sobě jdoucích cviků, které harmonizují celé tělo.

Doporučuje se cvičit každé ráno jako vstup do nového dne. Běžně se také používá na začátku jógového cvičení jako rozcvička před cvičením ásan – jednotlivých cviků. Během cvičení dochází k protažení všech svalových skupin těla a k rozhýbání páteře. Sestavu se velmi dobře naučí i předškolní děti, pro které jsou cviky doprovázeny jednoduchou básničkou:

„Dobré ráno! Slunko vstává! Sláva! To je ale dobrá zpráva!

Ranní slunko vesele, vyskočilo z postele

a už svítí a už hřeje, i ta žížala se směje.

Nová kytka rozkvetla, do tepla a do světla

čmelák bzučí, brouk si bručí, svět nás bere do náručí,

vstávejte a pojďte ven! Díky, slunko, dobrý den!“

Jóga je komplexním prostředkem utužujícím zdraví dětí ve všech směrech. Navíc jim pomáhá objevit to, co je v každodenním životě nejdůležitější – hodnoty morálního charakteru. Pokud budete jógu cvičit spolu s dítětem, nejen že pomůžete svému zdraví, ale také podpoříte vaše vzájemné pouto.

 

Znáte jógu pro děti? Podělte se o své zkušenosti.

Autor: Klára Thomasová

Omyly rodičů při péči o miminko
Medová masáž proti chřipce

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Omyly rodičů při péči o miminko
Péče o dítě

Omyly rodičů při péči o miminko

17.12.2010

Mateřství a následná výchova potomka jsou obdobím, které rodiče prožívají s mnoha emocemi. Je to čas plný radosti, pýchy a také snah, aby vaše nejmilejší prospívalo co nejlépe. Obč ...