Úrazy

Úrazy na ledu - jak jim předejít?

Zuzana Šimíková
16.12.2010

Zima udeřila v nečekané síle. Nejen celorepublikovými přívaly sněhu, ale také nezvykle dlouho trvajícími mrazy. V dnešním článku se nazaměříme na zimní radovánky, ale na úrazy, které se mohou přihodit při pádu na náledí.

Záchranáři a lékaři mají v posledních dnech napilno, neboť kluzký terén je příčinou mnoha poranění. Z jejich pozorování vyplývá, že na zledovatělých cestách a chodnících dochází nejčastěji k pohmožděninám. Narůstá také počet zlomenin horních a dolních končetin a úrazů hlavy a páteře.

Pohmožděniny

Pohmožděniny jsou podpovrchová zranění způsobená prudkým nárazem těla na jakékoliv těleso, či na zem. V místě nárazu vzniká často otok a zčervenání (podkoží se naplní krví), u končetin může dojít k omezení hybnosti. Nejohroženější skupinou lidí jsou senioři, protože jejich tělo je méně odolné a tkáně se pohmoždí při mnohem slabším nárazu než u mladších jedinců.

Léčba pohmožděnin

Poškozená tkáň se většinou do několika dnů sama zregeneruje. Proces uzdravení můžete urychlit, když budete pohmožděné místo mazat mastmi, např. s obsahem heřmánku, kostivalu či aloe vera.

Zlomeniny

Zlomenina je stav, kdy dojde k narušení celistvosti kosti. Zlomenin je mnoho typů a při úrazu není vždy jednoznačné, že se jedná o zlomeninu. V případě, že máte po pádu problém s hybností některé části těla, místo je bolestivé a oteklé, je nutné navštívit lékaře, který provede rentgenové vyšetření.

Samostatnou kapitolou je v zimních měsících velmi častá zlomenina krčku. Zejména   u starších lidí trpících osteoporózou dochází při pádu k přerušení souvislosti stehenní kosti v místě, kde se zužuje. Toto poranění se projevuje velkou bolestí a otokem v oblasti kyčle a znemožňuje poraněnému jedinci stoj a chůzi.

Léčba zlomenin

Léčba spočívá v napravení a znehybnění kosti tak, aby srostla pokud možno do původní podoby. U komplikovanějších zlomenin musí být provedena operace, nebo dokonce nahrazena část kosti či kloubu.

Úrazy hlavy a páteře

Silnější úder do hlavy při pádu může způsobit otřes mozku. Indikátorem bývá bolest hlavy, bezvědomí (byť chvilkové) nebo zvracení. Vytéká-li z ucha či nosu slámově zbarvená tekutina, nebo vodnatá krev, může jít dokonce o zlomeninu lebky.

Při jakémkoliv podezření je nutné navštívit lékaře, stejně jako při bolestech v oblasti páteře. Úraz páteře nemusí totiž nutně znamenat ochrnutí a ve většině případů jde léčit.

Jak nejlépe úrazu předejít

Co dělat, abychom se nepříjemnému pádu na zledovatělých chodnících a všem jeho důsledkům vyhnuli? Samozřejmostí je opatrná chůze na zledovatělém povrchu, zvlášť je-li na něm napadaný nový sníh. Starší osoby by měly používat hole s protiskluzovými násadami. Ve zdravotnických potřebách nebo přes internet se dají sehnat tzv. nesmeky – což jsou jakési gumové návleky na obuv, které mají zespoda bodce, jež zabrání uklouznutí i na ledovém povrchu.

 

A jak se vy snažíte předejít zimním úrazům?

Autor: Zuzana Šimíková

Jak si diabetik může užít Vánoce a neublížit si
Jak zůstat fit o vánočních svátcích

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Jak se ubránit přejídání
Zdravá výživa

Jak se ubránit přejídání

28.12.2010

Období mezi vánočními svátky a silvestrem bývá dosti nebezpečné pro naše postavy a žaludky. Lidé si dávají cukroví k snídani, svačině i večeři, dojídají "zbytky" ze svátečního stol ...

Jóga pro děti
Jóga

Jóga pro děti

21.12.2010

„Pojďte, děti – budeme si hrát na zvířátka.“ To je asi první věta, kterou děti uslyší na hodině jógy. Cvičení je prospěšné pro dospělé i pro děti. Rozvíjí nejen fyzickou kondici, a ...