Obezita

Dětská obezita

Michaela Holá
17.12.2009

Dnes již nelze přehlédnout skutečnost, že stále více dětí trpí nadváhou či vyloženě obezitou. A tento problém se zdaleka netýká jen České republiky. České děti jsou sice na průměru Evropy (obézní je u nás pětina dětí), ale pokud nedojde ke změně situace, můžeme na tom být za pár let mnohem hůře.

Často se stává, že si rodiče ani nejsou ochotni připustit, že jejich dítě obezitou opravdu trpí. Viditelné je přesvědčení, že jejich potomek je jen „roztomile baculatý" a že časem z toho samozřejmě vyroste. Ke zklamání všech k tomu ale nedochází a běžnějším modelem je to, že děti, které trpí obezitou v dětství, s ní mají obtíže i nadále.

Za zlomové období bývá označována puberta. Tehdy dochází k ukončování tělesného růstu a vývoje tělesných orgánů a tkání. Redukce hmotnosti pak je obtížnější než dříve. Lze tedy říci, že pokud nezmění obézní dítě životosprávu, zůstává obézní i v dospělosti. Čísla ukazují, že se tak stává až v 70 procentech případů. Následky obezity jsou pak snad již všeobecně známé. Zvyšuje se riziko srdečně-cévních onemocnění, cukrovky, vysokého krevního tlaku a vysoké hladiny tuků v krvi.

Proč jsou děti obézní?

Velkou roli sehrává samozřejmě genetika, stravovací návyky, skladba jídelníčku a životní styl rodiny. Mnohdy je patrný model, že rodiče, kteří mají s obezitou problém, mají též děti, které tímto trpí. Z výzkumu preventivního projektu Žij zdravě, který provedla agentura STEM/MARK mezi více než dvěma tisíci respondenty, vyplývá, že obézní rodiče mají třikrát častěji děti s nadváhou či obezitou. Kromě genetických dispozic je patrné též to, že děti přejímají stravovací a také pohybové návyky od svých rodičů.

V dnešní společnosti sehrává též nemalou úlohu skutečnost, že děti tráví mnoho hodin u počítače či u televize - na úkor dříve hojněji zastoupených venkovních aktivit. Také tomu přispívá úbytek povinných sportovních aktivit ve škole a zhoršení stravování školáků. Podle odborníků nelze spoléhat pouze na školní tělesnou výchovu. Jednak je její rozsah nedostatečný a jednak lze diskutovat o jejím skutečném vlivu. Vztah ke sportu je zde rozvíjen spíše u chlapců, děvčata příliš nemotivuje. Tím spíš je nutné pro ně hledat pohybové aktivity, které by je opravdu bavily.

Jak obezitu dítěte řešit?

Nejprve je dobré si uvědomit, že u dítěte vůbec nastal nějaký problém a že je nutné jej řešit. Pokud se jedná o menší dítě, nelze ponechat hubnutí v jeho rukou a je lepší snažit se vést jej na správnou cestu. Časem sice nastane doba, kdy se bude dítě rozhodovat zcela samostatně, ale vy mu můžete vštípit dobré základy, které jej budou životem provázet. Je tedy ve vašich rukách podpořit dobré návyky dítěte, a naopak se snažit odbourat ty nevhodné. S řešením vám může pomoci i dětský lékař, který může doporučit vhodné kroky ve výživě či vám nabídnout další formy pomoci.

 

Museli jste kvůli nadváze řešit stravovací a pohybový režim svých dětí? Jaké návyky je nejdůležitější jim předat?

 

Autor: Michaela Holá

Cvičení podle Ludmily Mojžíšové
Hrozící pandemie prasečí chřipky

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...