zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Myslíte si, že játrům nejvíc škodí alkohol? Omyl. Největším nepřítelem je tuk

Veronika Matoušová
28.05.2022

Nemoc, která nebolí. O to více je zákeřná. Projevy nemusíte zaznamenat, nebo je lze snadno přehlédnout. Léta tak o ní vůbec nemusíte vědět. Metabolická tuková choroba nezpůsobená alkoholem se přitom dle odhadů týká každého čtvrtého obyvatele u nás. Jak ke ztučnění jater, které je nevratně poškodí, dojde?

Nemoc, kterou doprovází obezita

Onemocnění je spojeno s tzv. metabolickým syndromem, který souvisí s obezitou, nezdravým životním stylem, v důsledku čehož pak dochází k infarktu, mrtvici či diabetu 2. typu. Choroba jater by tedy nevznikla bez těchto doprovodných jevů, a zejména bez vysokého cholesterolu. Jedná se o civilizační nemoc, kterou můžeme zařadit mezi onemocnění životního stylu.

Jaké další potíže souvisí se ztučněním jater?

Ruku v ruce s tímto onemocněním jde vysoký krevní tlak, diabetes neboli cukrovka a další choroby ovlivňující metabolismus. V játrech se nemoc promítne hromaděním tuku, přičemž tento tuk se dostane do jater z těla obézního člověka a z části si jej játra vytvoří sama. Důležitý je fakt, že se nejedná o osoby, které pijí alkohol, ale zato mají nadměrný příjem kalorií, nevhodnou stravu a málo fyzické aktivity. Alarmující pak je, že tato choroba postihuje stále častěji i mladší ročníky, a to včetně dětí. Problémem je málo pohybu, obezita a špatná strava už od útlého věku.

Projevy nemoci nejsou vidět

Nemoc se však sama o sobě nijak neprojevuje a pacient tak nemá moc šanci chorobu na sobě odhalit. Může ji provázet větší únava, zhoršená koncentrace nebo i zvýšený tlak v pravém podžebří. Bohužel se ale jedná o jevy běžné a často jde o banální záležitosti. Ve shonu běžných dnů tak lehce člověk takové projevy přehlédne. Hlavním problémem tedy je, že hromadění tuku v játrech trvá celá léta bez povšimnutí i zcela bez příznaků. A pokud se na nemoc přijde příliš pozdě, hrozí nevratné poškození jater.

Jak tedy ztučnělá játra odhalit?

Jedinou možností jsou preventivní prohlídky. Jednou za dva roky je zdravotní pojišťovny proplácí. V rámci odběru krve se provedou také jaterní testy. Při zjištění problému se pak provedou další vyšetření. A jestli na takové onemocnění existuje lék? Ano, ale ne v podobě léků na předpis. Tento stav žádná tableta nevyléčí. Řešením je pouze úprava životosprávy a celkové zlepšení životního stylu.

Jedinou prevencí je zdravý životní styl

Ostatně zdravý životní styl je rovněž také jedinou možnou prevencí tohoto onemocnění. Proti ztučnění jater funguje zdravá a vyvážená strava, pravidelná fyzická aktivita a vyhýbání se průmyslově zpracovaným potravinám. Důležité je udržovat si zdravé rozmezí tělesné hmotnosti a denně věnovat alespoň půl hodiny pohybu. Ačkoliv chce každý dnes jen rychlé řešení, v tomto případě to tak opravdu nepůjde. Hlavní je brát zdravý životní styl jako nedílnou součást života.

Zdroj: www.vitalia.cz
 

Autor: Veronika Matoušová

Barefoot obuv: Co to je, jak může pomoci a kdy není vhodná
První sluneční paprsky aneb jaké potraviny chrání naši pokožku zevnitř?

Další články