Oči

Když pálí oči

Renáta Vorbová
07.01.2009

Máte problémy s pálením očí? Kdy nás pálí a z čeho? Jak o ně lépe pečovat? Pojďme si říci více o pálení očích.

Pálení očí nejčastěji souvisí s jejich únavou. V dnešní době často oči velmi namáháme. Pálení se projevuje nepříjemným drážděním oka, při kterém máme pocit, jako by nám v oku něco vadilo. Často je to doprovázené slzením, někdy jde o řezavou bolest, rozostřené vidění či další potíže s očima, které rozhodně dokáží hodně potrápit.

Syndrom kancelářského oka

Syndrom kancelářského oka postihuje ty, kteří podstatnou část své pracovní doby pracují s počítačem. Takových lidí je v poslední době čím dál víc.
Proč nás z počítače tolik pálí oči? Nejenže namáháme oči pozorováním obrazovky, ale navíc při této činnosti nevědomky snižujeme frekvenci mrkání, což způsobuje nedostatečné zvlhčování očí.

Pálení oči a kontaktní čočky

Mnoho uživatelů kontaktních čoček si stěžuje na pálení očí. Někdy může být příčinou alergický zánět spojivek, ale běžně k tomu dochází vysušováním spojivky, k čemuž ještě dopomáhají různé vnější vlivy (práce s počítačem, klimatizace...).

Proto by měli uživatelé čoček při potížích používat lubrikační kapky, které se nanášení na povrch oka, na kterém spočívá čočka. Důležité je také správné nošení čoček a pečlivá hygiena - omývání čoček po vyndání, dodržování lhůty určené k nošení, nenechávat čočky v očích přes noc, pokud k tomu nejsou určeny…

Jak očím pomoci?

Jak ulevit namáhanému oku, které pálí? Zkuste aplikaci nějakého kvalitního očního roztoku. Vhodný je takový roztok, který je fyziologicky podobný slzám. Ještě účinnější je lipozomální oční sprej, který má praktické použití a nejenže poskytuje úlevu, ale dochází k celkové stabilizaci slz v oku, a tím se příčiny podráždění oka odstraňují. Tento sprej se aplikuje přes zavřená víčka. Díky tukovým částicím však projde až k povrchu oka. Ženy jistě potěší fakt, že aplikace tohoto spreje neporuší jejich make-up. Tento sprej je nutné používat minimálně třikrát denně. Jeho použití je účinné i při léčbě zánětů.

Ovšem nejdůležitější je prevence, a proto se snažte předcházet problémům s pálením očí. Někdy to není tak snadné a pracujete-li denně s počítačem, tak to ani příliš nejde, ale přesto se snažte dopřávat očím odpočinek. Šetřete své oči alespoň vhodným osvětlením při čtení, a pokud trávíte mnoho času u počítače, neodpočívejte dlouhodobým díváním se na televizi. Vhodné jsou i různé oční cviky.
Do preventivních opatřeních patří i ochrana očí před sluncem, konzumace vyvážené stravy bohaté na ovoce a zeleninu a případně doplnění stavy vitamíny a minerály.

Co pomáhá vám?

Autor: Renáta Vorbová

Je vodní dýmka škodlivá?
Jak na chřipku

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

K čemu je dobrá syrovátka?
Zdravá výživa

K čemu je dobrá syrovátka?

17.04.2009

Syrovátka se v poslední době stává velmi oblíbenou, a to v různých oblastech. Kdy po ní sáhnout a k čemu je dobrá?

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...