zdroj: pixabay.com
Oči

Trápí vás bolest hlavy? Příčinou mohou být brýle!

Jitka Suchánková
10.02.2016

Mhouříte oči a často takzvaně doostřujete? Slzí, pálí nebo řezají vás oči? Bolí vás krční páteř? Bolí vás často hlava? Ráno vidíte dobře, ale k večeru se váš zrak zhoršuje? Napadlo vás, že byste mohli potřebovat brýle, případně změnit dosavadní dioptrie?

Kdy navštívit očního lékaře?

Oči si musíme chránit, proto v případě podezření, že se vám zrak jakýmkoliv způsobem zhoršuje, nebo máte jiné výše jmenované potíže, je nejvyšší čas navštívit specializovaného očního lékaře. Pokud už brýle nosíte, rozhodně nezapomínejte na preventivní prohlídky, při kterých lékař zjistí, zda nepotřebujete upravit počet dioptrií.

Co oku škodí?

Práce na počítači a veškeré namodralé světlo, které vyzařují přístroje našeho každodenního života - televizní obrazovky, tablety, chytré mobilní telefony, ale třeba i LED zářivky, přemíra práce a koukání do počítačů a podobných zařízení, stejně jako čtení při umělém osvětlení - to všechno má na naše oči negativní vliv. Oči potřebují také oddych a odpočinek. Dopřejte jim každou půlhodinu pohled do dáli, procvičení a v neposlední řadě i časté mrkání, díky kterému se oko zvlhčuje. Pokud nosíte brýle, je velice důležité nechat si udělat na čočkách speciální antireflexní povrch, který ochraňuje naše oči před poškozením.

Nepodceňujte oční cvičení

Ačkoliv to opomíjíme, i oči mají svaly, které potřebují, stejně jako jakékoliv jiné svaly těla, procvičit. Výsledkem pak je to, že oči nebudou unavené a bez jiskry. A jak na to? Lehněte nebo sedněte si do polohy, která je vám příjemná, sundejte si brýle, uvolněte se a jemně a pomalu procvičujte a protahujte oči. Ze široka je otevřete, střídejte pohledy dolů, nahoru a do stran, zkuste pohledem kroužit. Cvičení provádějte několikrát denně. Pamatujte si, že na oči a okolí očí nikdy nepatří tlak a ani jiné násilí, což platí i o očních krémech, které jemně do pokožky kolem očí vklepáváme. Také si dávejte pozor na odličování, i toto provádějte jemně. Studené obklady na oči jsou přinejmenším příjemné, dopřejte si občas večer i tuto záležitost.

Strava a vitamíny pro lepší zrak

I malé děti vědí, že na oči je dobrá mrkev. My to poněkud upřesníme. Pro zrak je důležitý betakaroten, který je obsažen hlavně v oranžové a žluté zelenině i ovoci, tedy kromě mrkve jsou to oranžové a žluté papriky, meruňky, rajčata, melouny apod. Významným vitamínem pro oči je také zinek, z přírodních zdrojů stojí za zmínku dýňová a slunečnicová semínka.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Ochrana vlasů před tepelným poškozením
Vyhlášení výsledků soutěže Hravě zdravě

Další články

Virus Zika je už i v Evropě
Nemoci a léčba

Virus Zika je už i v Evropě

29.01.2016

Virus Zika nenávratně poškozuje vývoj mozku ještě nenarozených dětí. Objevil se v zemích Latinské Ameriky, kde případy nakažení dosahují znepokojujících čísel. První případy však v ...