zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

10 zaručených rad, jak zlepšit paměť

Veronika Tůmová
29.04.2016

Zdá se vám, že už si nejste schopni zapamatovat tolik, co dříve? Je dokázáno, že s přibývajícím věkem paměť slábne. Stejně tak dobře však už dnes víme, že s pamětí je to jako se svaly. Je třeba ji posilovat a udržovat v kondici, jinak ochabne a zleniví. Jedině procvičováním a trénováním paměti můžeme předejít či oddálit případné onemocnění v pozdějším věku.

Jak a čím tedy paměť účinně a efektivně posilovat?

1. Pravidelný pohyb

Nemusíte hned začít holdovat vrcholovému sportu, stačí třeba půl hodiny rychlé chůze denně nebo několikrát do týdne. Zapomeňte na výtah a vyšlápněte si schody. Vhodné je také různé protahování, mírné posilování i delší procházky.

2. Zdravější jídelníček

Je to už trochu obehrané, ale tím neméně efektivní. Vsaďte na dostatek ovoce a zeleniny, zkuste celozrnné pečivo, omezte uzeniny, cukr a tuky. Nekuřte, omezte pití kávy a slazených nápojů. Zkuste je nahradit ovocnými a zeleninovými šťávami, občas si dejte bylinkový čaj a pijte dostatek vody.

3. Každodenní aktivita a styk s přáteli

Nezůstávejte sami doma a nestraňte se společnosti! Udržujte kontakt a dobré vztahy se sousedy, zapište se třeba do vzdělávacích kurzů pro seniory, účastnit se můžete i speciálních akcí určených k procvičování (joggingu) paměti.

4. Luštěte křížovky a čtěte!

Četba a luštění křížovek patří k nejlepším způsobům pravidelného procvičování paměti. Pokud vás tyto činnosti vyloženě baví, máte vyhráno! Stejně tak můžete vzít do ruky slovník a pokusit se zapamatovat si každý den několik nových cizích slov.

5. Vyhýbejte se nadměrnému stresu

Snažte se méně rozčilovat a dostávat se do psychicky vypjatějších situací. Najděte si nového koníčka. Stresu vás zaručeně zbaví práce na zahrádce, malování, práce s keramikou a podobně.

6. Omezte cigarety i alkohol

Snažit se omezit či přestat kouřit by mělo být samozřejmé, i když toto bohužel nepatří k těm nejméně obtížným výzvám. Alkohol si můžete dopřát příležitostně a střídmě.

7. Pozor na léky na spaní

Při pravidelném a dlouhodobém užívání mohou vést ke zhoršení paměti a dalších mozkových funkcí. Rozhodně po nich tedy nesahejte příliš často a vždy raději po konzultaci s lékařem.

8. Jezte ryby!

Látky obsažené v rybím mase a mořských plodech (omega-3 mastné kyseliny), pomáhají ochránit mozek před stárnutím a nemocemi, které je provází. Tyto látky se dají jen těžko získat z jiných potravin. Ryby by proto určitě neměly chybět ve vašem jídelníčku, pokud se cítíte ohroženi právě zhoršováním paměti. Konzumací ryb také snižujete riziko vzniku demence.

9. Potravinové doplňky a léky pro zlepšení paměti

O této možnosti se předem poraďte se svým lékařem. Potravinové doplňky určitě nekupujte bez odborného doporučení. U léků jsou známy vedlejší účinky, výsledky dlouhodobého testování i míra účinnosti, mohou být proto ve vašem případě vhodnější volbou.

10. Hlídejte si hmotnost a krevní tlak

Podle některých studií má na činnost mozku a paměťové funkce vliv také obezita a vysoký krevní tlak. Vyšší riziko vzniku paměťových poruch tak podle nich hrozí například lidem s hodnotou BMI kolem třiceti.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

5 cviků proti bolesti zad
Mladý ječmen aneb v čem je síla zelených potravin?

Další články

5 cviků proti bolesti zad
Sport a relaxace

5 cviků proti bolesti zad

28.04.2016

Trápí vás bolest zad? Trpíte bolestí zad již dlouho a nic nepomáhá? Jsou vaše záda ztuhlá a brání vám v pohybu? V následujících řádcích vám fyzioterapeutka Adéla Papoušková z centr ...

Kolagen a jeho význam v těhotenství
Těhotenství

Kolagen a jeho význam v těhotenství

07.04.2016

Budoucí maminky většinou vědí, které látky a vitaminy jsou pro ně v těhotenství nezbytné a důležité, protože o nich dostanou spoustu doporučení v těhotenské poradně. Ne vždy se vša ...

Co to je Bemer terapie?
Terapie

Co to je Bemer terapie?

04.04.2016

Přístroj Bemer není neznámý, ale není ani zdaleka běžný. Je to totiž poměrně drahá záležitost. Přesto dopomáhá mnoha pacientům ke kvalitnějšímu a plnohodnotnějšímu životu.