zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Vši doma a ve školkách

Veronika Tůmová
25.05.2016

Veš dětská cizopasí výhradně na hlavě, v lidských vlasech, kde saje krev. V jiných ochlupených částech těla se nevyskytuje. Šíří se zejména v dětských kolektivech, ve školách a školkách, kde je nutné upozorňovat rodiče na sledování situace u jejich dětí a prohlížení vlasů.

Veš dětská je velká asi 3 milimetry a pomocí silných nohou s drápkem vytváří jakýsi způsob kleští, kterými se drží pevně u kořene vlasu.

Vši a hygiena

Ještě nedávno byl výskyt vší považován za důsledek nedostatečné hygieny u sociálně slabších jedinců. Dnes však víme, že toto platí pouze u jiného druhu tohoto hmyzu, a tím je veš šatní (známá také pod lidovým názvem muňka nebo filcka), která žije ve spodním prádle a na souvisejících částech lidského těla.

Napadení vší dětskou - jedná se o nemoc?

Napadení vší dětskou je onemocnění, které se označuje jako pedikulóza. Tento parazit nepřenáší závažné choroby, jeho výskyt je však velmi nepříjemnou záležitostí. Místa napadená vší nepříjemně svědí, často dochází k dermatitidě, výjimečně lze zaznamenat i lehké zvýšení teploty nebo zvětšení mízních uzlin. V extrémních případech dochází k vypadávání vlasů, popřípadě k alergickým reakcím na vší trus, který je vetřen do drobných poranění. Veš dětská spolehlivě přežívá běžné úkony hygieny a její výskyt by proto neměl být důvodem ke studu dítěte a ani k jeho obviňování z nedostatečného mytí či česání.

Jak se zbavit vší

Účinná likvidace vší spočívá v umytí hlavy speciálním šamponem obsahujícím insekticid. V posledních letech je výběr takového výrobku komplikovanější, protože dochází k rezistenci vší na tyto látky. Dříve se k odstraňování používal petrolej, který však může způsobovat lokální dermatitidy až spáleniny. Mechanické vyčesávání vší a jejich vajíček (hnid) je sice známá a účinná, avšak časově velmi náročná metoda.

Zdroj: wikipedie

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Artróza a artritida - jaký je mezi nimi rozdíl?
Mykóza - existuje účinná léčba?

Další články

Otužování dětí
Péče o dítě

Otužování dětí

06.05.2016

Proč vlastně děti otužovat? Pár dobrých důvodů tu určitě je. Malé děti mají omezenou schopnost udržet i při krátkodobém ochlazení vnitřní teplotu těla. Reakce na chladové podněty j ...

Pozor, začíná sezóna klíšťat!
Nemoci a léčba

Pozor, začíná sezóna klíšťat!

03.05.2016

Právě v tomto období začíná obávaná sezóna klíšťat. Klíšťata okamžitě poznají první jarní oteplení i příjemnou vlhkost vzduchu. V přírodě se tak s nimi po roce opět setkáváme a opě ...

5 cviků proti bolesti zad
Sport a relaxace

5 cviků proti bolesti zad

28.04.2016

Trápí vás bolest zad? Trpíte bolestí zad již dlouho a nic nepomáhá? Jsou vaše záda ztuhlá a brání vám v pohybu? V následujících řádcích vám fyzioterapeutka Adéla Papoušková z centr ...