zdroj: pixabay.com
Kouření

Mezinárodní dny našeho zdraví - květen 2016

Veronika Tůmová
07.05.2016

Přinášíme přehled významných a mezinárodních dnů v tomto měsíci, které jsou různými způsoby zasvěceny zdraví člověka.

Připomeňme si dny našeho zdraví pro aktuální měsíc

5.5. Mezinárodní den porodních asistentek

Svátek, který se slaví po celém světě, poukazuje na důležitost této specializované profese.

6.5. Světový den astmatu

Po celém světě se stále zvyšuje počet lidí s onemocněním průduškového astmatu, které v nejhorším případě končí smrtí. Pro připomínku této závažné nemoci byl vyhlášen Světový den astmatu a po vzoru asociace GINA byla roku 1998 založena v České republice iniciativa ČIPA.

8.5. Světový den Červeného kříže

Světový den Červeného kříže se slaví v tento den, jako připomínka výročí, kdy se narodil zakladatel organizace Červeného kříže Henri Dunant roku 1828.

12.5. Mezinárodní den ošetřovatelek

Den oslavující zásluhy zdravotních sester ve všech oborech, od dob zakladatelky prvního ošetřovatelského modelu mezi britskými raněnými vojáky, Florence Nightingaleové.

12.5. Mezinárodní den podpory nemocných s chronickým únavovým syndromem

Mezinárodní den podpory nemocných s chronickým únavovým syndromem je určen na 12. května, k výročí narození výše zmíněné Florence Nightingaleové, která byla lékařkou a pomáhala raněným. Stála u zrodu hygieny a bohužel část svého života byla upoutána na lůžko právě kvůli této nemoci.

13.5. Mezinárodní den Falun Dafa

Falun Dafa je meditační cvičení jejímž zakladatelem je učitel Li Chung-č. Po celém světě je toto cvičení velice oblíbené a proto se v tento den konají ukázky tohoto meditačního cvičení a jeho účinky.

15.5. Mezinárodní den rodiny

Mezinárodní den rodiny je velice významným dnem pro společnost. Rodina je důležitým faktorem základu celé společnosti a je velice důležitým prvkem pro výchovu budoucích generací.

15.5. Světový den proti mozkové mrtvici

Den proti mozkové mrtvici byl vyhlášen evropskou institucí EUSI se zaměřením na otázku, jak zmírnit příčinu cévních mozkových příhod a zvýšení prevence proti ní. Neboť právě mozkové příhody se řadí mezi nejčastější důvody úmrtí či dlouhodobého postižení starých lidí.

30.5. Evropský den melanomu

Evropský den melanomu připomíná všem závažnost a rizika spojená s tímto onemocněním. Melanom je závažné onemocnění kůže - jedná se o formu rakoviny. Jednou z příčin jsou pigmentová znaménka, která si v tento den může každý zdarma nechat vyšetřit.

31.5. Světový den bez tabáku

Světový den bez tabáku má za cíl snížit počet kouřících osob. Tabákový kouř ročně zabíjí milióny lidí, ať už aktivních či pasivních kuřáků. Den bez tabáku soustředí svoji pozornost na prevenci proti používání tabákových výrobků. Vytvořila jej instituce WHO (World Health Organisation). O Světovém dni bez tabáku ví zřejmě většina z nás, neboť je obvykle spojován i s mediální kampaní.

Zdroj: www.svatky.centrum.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Otužování dětí
Spála a spálová angína - hrozí riziko při neléčení?

Další články

Otužování dětí
Péče o dítě

Otužování dětí

06.05.2016

Proč vlastně děti otužovat? Pár dobrých důvodů tu určitě je. Malé děti mají omezenou schopnost udržet i při krátkodobém ochlazení vnitřní teplotu těla. Reakce na chladové podněty j ...

5 cviků proti bolesti zad
Sport a relaxace

5 cviků proti bolesti zad

28.04.2016

Trápí vás bolest zad? Trpíte bolestí zad již dlouho a nic nepomáhá? Jsou vaše záda ztuhlá a brání vám v pohybu? V následujících řádcích vám fyzioterapeutka Adéla Papoušková z centr ...