Těhotenství

Přínos cvičení v těhotenství

Michaela Holá
29.12.2009

Pokud jste zvyklá věnovat se pravidelně fyzické aktivitě, těhotenství jistě neznamená, že pro vás veškerý pohyb končí. Naopak, je vám stále prospěšný a pro ženy v těhotenství nanejvýš vhodný. Možná bude nutné mírně pozměnit vaše dosavadní návyky, odbourat však sport zcela určitě nemusíte a pokud jste na něj nebyla zvyklá, je ten správný čas začít mu pravidelně věnovat alespoň pár minut. Důvodů najdeme celou řadu.

Prospěšnost cvičení v těhotenství

Blahodárné účinky pohybu na nastávající maminky i na ještě nenarozená miminka jsou vědecky prokázány. Pohyb přináší mnohá pozitiva, pro ilustraci lze uvést následující:

  • zlepšení fyzické i psychické kondice
  • usnadnění porodu
  • prospívá správnému vývinu plodu
  • zlepšení průtoku krve
  • zlepšení nálady
  • omezení otoků nohou
  • minimalizace křečí
  • odstranění svalového napětí
  • stimulace pohybů plodu
  • zvýšení sebevědomí
  • udržení si přiměřeného váhového přírůstku
  • omezení potíží v souvislosti s těhotenstvím
  • rychlejší poporodní rekonvalescence, rychlejší váhový úbytek po porodu
  • lepší kvalita spánku
  • redukce bolestí v páteři, zlepšení držení těla

Jak cvičit v těhotenství

těhotenství patří mezi velmi oblíbené aktivity plavání nebo jízda na cyklistickém trenažéru. Vhodné jsou tedy různé typy bez-zátěžového cvičení, v němž lze pokračovat i v třetím trimestru. Pozor na příliš dynamické či intenzivní cvičení. To může zvyšovat spotřebu kyslíku v těle matky, a tedy snižovat dodávku kyslíku pro miminko. Mezi pohybové aktivity, které rovněž nejsou vhodné, patří sporty, při nichž hrozí pády či otřesy (běh, lyžování).

Pokud má těhotenství bezproblémový průběh, je cvičení pro ženu zcela bezpečné. Samozřejmě je však třeba brát ohledy na svůj momentální stav a poslouchat signály, které vám vaše tělo dává. Každopádně je na místě, pokud chcete se cvičením začít, obrátit se nejprve o radu na svého lékaře. Je velice důležité začít pozvolna a aktivitu postupně zvyšovat, a to obzvláště v případě, kdy vaše tělo nebylo zvyklé na pravidelnou fyzickou zátěž v době před těhotenstvím.

Je důležité v průběhu cvičení často odpočívat a namáhavé cviky omezit na minimum. Pokud se necítíte dobře či jste unavená, intenzitu cvičení snižte. Nezapomínejte doplňovat tekutiny. Způsob i intenzita cvičení se také liší v závislosti na délce těhotenství. V prvním a třetím trimestru je třeba být mnohem více opatrná, cvičit kratší dobu s menší intenzitou a se sníženou zátěží.

 

Cvičíte či cvičila jste v době svého těhotenství? Jaký sport vám vyhovoval a jaký vliv jste na sobě pozorovala?

Autor: Michaela Holá

Opar - nepříjemný společník
Správný výběr lyžařské helmy

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Univerzální autosedačky
Péče o dítě

Univerzální autosedačky

Jak jsme psali v předešlých článcích o autosedačkách, výběr dětské autosedačky je velmi důležitý. V žádném případě bychom neměli kupovat sedačku z bazaru, u které nevíme, zda byla ...

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...