zdroj: pixabay.com
Těhotenství

Herpes v těhotenství - může ohrozit vaše dítě?

Michaela Chylková
27.02.2016

Jakákoli onemocnění během těhotenství nelze podceňovat, a to v ohledu na zdraví těhotné ženy i miminka. Dnes se zaměříme na herpes, řekneme si více o možných formách oparu a možném nebezpečí pro novorozence v případě genitálního oparu.

Je opar v oblasti rtů pro miminko rizikem?

Herpes je velmi často se vyskytující onemocnění, alespoň jednou tuto nepříjemnost zažilo 80 procent z nás. Na těle se objevuje v několika formách, nejčastěji v podobě puchýřků v oblasti rtů a na sliznici nosu. Pro samotný plod není tento typ oparu nebezpečný, protože žena zároveň produkuje protilátky, které chrání ji i ještě nenarozené miminko.

Herpes a jeho příčiny

V případě, že se opar z ničeho nic objeví, je však nutné podívat se na příčinu. Herpes je pro tělo signálem, že si potřebujete odpočinout, vyvarovat se stresu a zvolnit. Vhodné je také zařadit do jídelníčku více vitamínů v podobě čerstvé zeleniny a ovoce, ryby obsahující zdravý tuk a nezapomenout na dostatečný přísun čisté vody.

S léčbou oparu v období těhotenství opatrně, různé náplasti a mastičky z lékárny obsahují antivirotické látky a jejich používání není pro těhotné doporučováno.

Genitální herpes a jeho projevy

Tento typ oparu, jak vyplývá z názvu, se vyskytuje v oblasti genitálií a vzhledem k místu má velmi nepříjemný průběh. Genitální opar provází bolesti, zvýšená teplota, výtok z pochvy (někdy i z močové trubice), malátnost a také bolest hlavy. Vyrážky se objevují nejen na genitáliích, ale i v tříslech, navíc jsou přenosné na ostatní osoby. Hojení nepříjemných pupínků trvá 2 - 3 týdny. Přenos genitálního oparu je možný sexuálním stykem, což je nejobvyklejší cesta, ale mluví se i o možnosti přenosu po použití WC po nakažené osobě, proto je třeba dbát na maximální opatrnost a hygienu (zejména při používání veřejných toalet).

Jak na vyrážky při genitálním oparu?

Na pupínky lze použít jemný zásyp, které je vysuší. Při genitálním oparu dbáme na časté měnění spodního prádla, abychom všechna zasažená místa udržovali v čistotě.

Genitální herpes - hrozí nebezpečí pro miminko?

Riziko hrozí, pokud dojde k nákaze během prvního trimestru, stoupá tak riziko potratu. V pozdějších případech je ohrožení plodu relativně nízké.

Přenos infekce na novorozence však existuje, a to pokud se onemocnění u matky projevilo v období těsně před porodem. Proto se v takových případech obvykle volí císařský řez. Nic to nemění na na tom, že může matka bez obav své miminko kojit a pečovat o něj (za dodržení preventivních opatření).

Foto: Pixabay.com

Autor: Michaela Chylková

Klouby v zimě trpí - jak jim ulevit?
Jak pečovat o pleť během lyžovačky na horách?

Další články

S dítětem do školky - je nutné dodržet hranici tří let?
Péče o dítě

S dítětem do školky - je nutné dodržet hranici tří let?

06.02.2016

Jako maminka dítěte školkového věku máte v dnešní době možnost volby, kdy jej svěřit do péče této instituce. Ve dvou, třech nebo až čtyřech letech věku? V čem je školka pro dítě s ...