Osteoporóza

Osteoporóza

Petr Zimola
06.02.2009

Jedná se o onemocnění charakterizované úbytkem kostní tkáně vedoucí k tomu, že kost je křehčí a mnohem náchylnější k různým zlomeninám.

Jedná se o onemocnění charakterizované úbytkem kostní tkáně vedoucí k tomu, že kost je křehčí a mnohem náchylnější k různým zlomeninám. A to především v oblasti páteře, předloktí, hrudníku a krčku stehenní kosti. Většinou se projevuje až samotnou nečekanou frakturou, kterou často zaviní jen nepatrný úraz.

Příčiny osteoropózy

V kostech probíhá neustálý proces odbourávání a obnovování. V mládí převažuje vznik nové tkáně a kosti tak rostou a nabývají na pevnosti. Po zhruba 35. roku života se tento proces obrací a kosti naopak objem ztrácejí. Projevuje se to například ztrátou výšky (důsledek sesedání obratlů). Do určité míry je to děj normální a přirozený.

K výskytu osteoporózy ve vyšší míře dochází u žen než u mužů. Důvodem toho je úbytek estrogenu po menopauze, jenž se velkou měrou podílí na ochraně kostí.

Vliv na vznik osteoporózy má spousta faktorů a některé ještě nejsou pravděpodobně známy, neboť jejich výzkum stále trvá. Přesto hlavními rizikovými faktory jsou:

 • Malá hmotnost (hodnota BMI menší jak 20)
 • Nízký příjem vápníku a vitamínů C, Ka hlavně D
 • Nadměrné pití alkoholu
 • Kouření
 • Dlouhodobější užívání kortikosteroidů
 • Malá pohybová aktivita

Tyto věci lze vesměs ovlivnit. Existují však faktory, které již tolik ovlivnit nelze.

Jsou to:

 • Genetické předpoklady
 • Poruchy menstruačního cyklu a předčasná menopauza u žen
 • U mužů snížená hladina testosteronu
 • Cukrovka
 • Vyšší věk

Diagnostika osteoropózy

Shledá-li lékař podezření na osteoporózu, může provézt několik vyšetření. Jelikož se z běžného rentgenového snímku pozná až pokročilejší stádium nemoci, využívá se metoda zvaná denzitomentrie. Je taktéž založena na principu rentgenových paprsků (menší dávka než je tomu u normálního), ale výsledky ke zhodnocení stavu kosti poskytuje mnohem přesnější. Dále lze ještě využit počítačové tomografie (CT) a ultrazvuku.

Osteoropóza a její léčba

Základ je zdravá strava a správná pohybová aktivita (procházky, plavání, speciální cvičení).

Při léčbě se pak uplatňují především léky zastavující úbytek kostní hmoty a podporující tvorbu hmoty nové. Jsou to hlavně bisfosfonáty, kalcitonin, fluoridy a anabolické steroidy.

Důležitý je také příjem vápníku a to 1000-1500mg denně. Pro jeho vstřebávání je velmi důležitý vitamín D. Najdeme ho v mořských rybách, mléce a vejcích.

Poměrně diskutabilní je u žen léčba pohlavními hormony. Dlouhodobé užívání estrogenu sice vede k snížení rizika zlomeniny až o polovinu. Na druhou stranu je zase spojováno se vznikem rakoviny dělohy a prsu. Toto riziko se ale významně snižuje současným užíváním gestagenů.

Prevence je důležitá!

Autor: Petr Zimola

Co dělat při alergii na prach
Cukrovka u dětí

Další články

Problém pocení
Pocení

Problém pocení

28.11.2008

Také máte pocit, že se potíte více než ostatní? Raději příliš nezvedáte ruce, aby snad někdo náhodou neviděl vaše propocené skvrny na triku v podpaží? Děsíte se předepsaného obleče ...

Jak zabránit otékání nohou
Otoky

Jak zabránit otékání nohou

10.11.2008

Otékání nohou představuje velice nepříjemný problém a může vyústit až do takového stádia, že se nevejdete do vlastních kalhot. Tomuto problému není mnohdy těžké předcházet. Jde jen ...

Jak být fit po porodu
Porod

Jak být fit po porodu

24.10.2008

Jistě není pochyb o tom, že právě porod je okamžikem, který zcela změní váš dosavadní zažitý rytmus a obrátí svět doslova „vzhůru nohama“.

Jak pečovat o nehty
Nehty

Jak pečovat o nehty

17.10.2008

Představte si situaci, kdy se seznamujete s velmi dobře oblečenou paní, slečnou či dámou, její vlasy i make-up jsou bez chyby, ale ve chvíli, kdy vám podává ruku, uhodí vás do očí ...

Zvládněte podzimní deprese
Deprese

Zvládněte podzimní deprese

16.10.2008

Pod pojmem podzimní deprese se u většiny procent z nás jedná spíše o špatnou náladu než o depresi samotnou. Pravý pojem deprese patří stavu vážnějšího charakteru, kdy je zapotřebí ...