Stres

Jak si zachovat duševní zdraví a pohodu

Petr Zimola
23.12.2008

Duševní onemocnění má často fyzickou příčinu nebo je způsobeno nerovnováhou některých látek v mozku. Stres, problémy v rodině, v práci či škole mohou duševní poruchy vyvolat nebo je zhoršit.

Duševní onemocnění má často fyzickou příčinu nebo je způsobeno nerovnováhou některých látek v mozku. Stres, problémy v rodině, v práci či škole mohou duševní poruchy vyvolat nebo je zhoršit.

Lidé, kteří jsou duševně zdraví, mají pod kontrolou své myšlenky, pocity a chování. Cítí se sebejistě, mají dobré vztahy se svými blízkými a dívají se na problémy z nadhledu.

Je ale důležité si pamatovat, že i lidé s dobrým duševním zdravím mohou mít citové problémy nebo trpět duševní chorobou. Avšak tito lidé se naučili způsoby jak svůj stres a problémy zvládnout a poznají v případě nouze, kdy mají vyhledat pomoc svého lékaře či poradce.

Zloba a ukřivděnost

Lidé si někdy nejsou vědomi toho, co způsobuje jejich zlobu, jak moc jí v sobě potlačují, nebo jak svůj hněv správně vyjádřit. Můžete být naštvaní z určitých událostí, nebo se hněvat na sebe či na chování jiných lidí. Také mnoho malých věcí může vytvořit pocit, že je život nefér.

Pokud se cítíte stále více ukřivdění a podráždění, nebo nezdravě hazardujete se svým zdravím (nadměrné pití alkoholu, atd.), můžete to značit problémy se zvládáním hněvu. Je velice důležité identifikovat příčinu a začít ji řešit.

Jak se vyhnout problémům

Nejdříve  pozorujte své emoce a reakce a zkuste zjistit jejich podstatu. Naučte se zvládat smutek, hněv nebo frustraci. Pomáhá to udržet duševní zdraví v pohodě. Další tipy, jak zvládat své emoce, jsou:

  • Naučte se vhodně vyjadřovat své pocity

Je dobré dát lidem ve vašem okolí najevo, že vás něco trápí. Zadržování smutku a zlosti uvnitř sebe je velice vysilující a může vám způsobit problémy v práci, škole nebo ve vztazích.

  • Nejdřív myslete, potom jednejte

Emoce jsou mocné, ale přeci jenom si před svým jednáním zkuste promyslet, jestli se nejedná jen o chvilkové rozpoložení. Mohli byste toho později litovat.

  • Usilujte o rovnováhu

Soustřeďte se jen na pozitivní věci ve vašem životě a snažte si je co nejvíce užívat.

  • Myslete i na svou fyzičku

Fyzická kondice má velký vliv na psychiku. Postarejte se o to, aby vaše tělo mělo dostatek zdravé stravy, spánku a pohybu. Omezte alkohol a kouření.

Jak stres ovlivňuje emoce

Tělo reaguje na stres vyplavením stresových hormonů. Pokud je těchto hormonů v těle mnoho po delší dobu, má to nepříznivý vliv na zdraví a emoce. Lidé, kteří jsou ve stresu, jsou hodně často emotivní, úzkostliví, podráždění nebo i v depresi.

Je-li to možné, pokuste se změnit svou reakci na stres. Dále můžete vyzkoušet relaxační a meditační metody, nebo různé formy proti-stresových cvičení.

Existuje odborná pomoc?

Ano. Poradenství, skupinové terapie a nejrůznější léky mohou pomoci lidem, kteří si nevědí rady se svými problémy. Nebojte se poprosit svého lékaře o radu.

Autor: Petr Zimola

Jak být fit po porodu
Co dělat při alergii na prach

Další články

Problém pocení
Pocení

Problém pocení

28.11.2008

Také máte pocit, že se potíte více než ostatní? Raději příliš nezvedáte ruce, aby snad někdo náhodou neviděl vaše propocené skvrny na triku v podpaží? Děsíte se předepsaného obleče ...

Jak zabránit otékání nohou
Otoky

Jak zabránit otékání nohou

10.11.2008

Otékání nohou představuje velice nepříjemný problém a může vyústit až do takového stádia, že se nevejdete do vlastních kalhot. Tomuto problému není mnohdy těžké předcházet. Jde jen ...

Jak být fit po porodu
Porod

Jak být fit po porodu

24.10.2008

Jistě není pochyb o tom, že právě porod je okamžikem, který zcela změní váš dosavadní zažitý rytmus a obrátí svět doslova „vzhůru nohama“.

Jak pečovat o nehty
Nehty

Jak pečovat o nehty

17.10.2008

Představte si situaci, kdy se seznamujete s velmi dobře oblečenou paní, slečnou či dámou, její vlasy i make-up jsou bez chyby, ale ve chvíli, kdy vám podává ruku, uhodí vás do očí ...

Chlamydie - skrytý nepřítel
Chlamydie

Chlamydie - skrytý nepřítel

17.10.2008

Chlamydie, chlamydiové mikroorganismy způsobují onemocnění chlamydiózu. Toto onemocnění je nejrozšířenější pohlavní chorobou. Chlamydií je několik druhů.

Zvládněte podzimní deprese
Deprese

Zvládněte podzimní deprese

16.10.2008

Pod pojmem podzimní deprese se u většiny procent z nás jedná spíše o špatnou náladu než o depresi samotnou. Pravý pojem deprese patří stavu vážnějšího charakteru, kdy je zapotřebí ...

Den bílé hole
Oční vady

Den bílé hole

14.10.2008

15. říjen je znám jako Den bílé hole, tedy čas, kdy se již tradičně koná po celé republice veřejná sbírka a lidé mají možnost zakoupit si od dobrovolníků v bíločerných tričkách sym ...