Alergie

Co dělat při alergii na prach

Blanka Barešová
26.11.2008

Úklid a sterilní čistota. Slova, která jsou doslova vypálena v myslích lidí, kteří se setkali s alergií na prach sami u sebe nebo blízkého člověka. Důležitou roli při uzdravování hraje také vnitřní očista těla a posílení obranyschopnosti organismu.

Prach domácí se skládá z roztočů a jejich exkrementů, lidských a zvířecích šupin, z vlasů, hmyzu, z chlupů domácích zvířat, z textilních vláken, peří, bakterií, plísní, řas a pylových zrn. Lidé s alergií na prach se stávají přecitlivělými vůči jedné nebo více složkám domácího prachu. Většina pacientů reaguje přecitlivěle zejména na roztoče resp. jejich exkrementy, které patří k nejagresivnějším alergenům. Přecitlivělost se projevuje alergickou rýmou, bronchiálním astmatem, alergickým zánětem spojivek a atopickým ekzémem.

Vnější úklid prostoru versus vnitřní očista těla

Úklid by měl směřovat jak do vnějšího prostoru, tak i dovnitř do těla. Při úklidu domácnosti bychom se měli zaměřit zejména na prostory ložnice a dětského pokoje. V ložnicích bývá až 100x více roztočů než v obývacích pokojích.

  • Celou domácnost uklízet častěji a důkladněji, abychom minimalizovali styk alergenů s přecitlivělou osobou. Ložní prádlo měnit každé 1 - 2 týdny a minimálně 1x týdně vysát matrace a min. 2x týdně vyklepat prostěradla, přikrývky a polštáře. Při úklidu by postižená osoba neměla být přítomna. Pokud trpí alergií maminka a uklízet zkrátka musí, je výhodné použít respirátor.
  • Je dobré minimalizovat plochy, kde se může snáze zachytávat a tvořit prach, roztoči a plísně. Odstranit koberce, předložky, kožešiny, textilní závěsy, tapety, polstrovaný nábytek, hadrové, vlněné a plyšové hračky, sušené květiny, akvária a domácí zvířata. Smířit se s odchodem milovaného zvířátka může být dost těžké. Nejmenším zlem je pro alergika suchozemská želva. Ideální hračky jsou ze dřeva a dalších dobře omyvatelných materiálů.
  • Místnosti by měly být dobře větratelné, suché, se stejnoměrnou teplotou vzduchu 19 - 21°C a relativní vlhkostí vzduchu 40 - 50%. Ložnici přes den nepoužívat jako obývací pokoj, nečesat se tam a nepoužívat v ní příliš aromatickou kosmetiku, osvěžovače vzduchu a spreje proti hmyzu. V žádné místnosti nekouřit.
  • Polštáře a přikrývky nemají obsahovat peří ani ovčí vlnu. Vhodné je duté vlákno. Matrace je vhodné povléknout matracovým chráničem a prát 1x týdně při stejném režimu jako ložní prádlo. Ze stejného materiálu, který je nepropustný pro roztoče, ale propustný pro vlhkost, se vyrábějí i snímatelné povlaky na polštáře a přikrývky.
  • Dejte přednost centrálnímu nebo podlahovému vytápění.

Při „úklidu" těla se zaměřit na očistu střev a jater a pokusit se omezit potraviny, které nadměrně zahleňují a zatěžují organismus. Zvyšovat přirozenou obranyschopnost organismu.

  • potraviny, které zahleňují: bílá mouka, bílé pečivo, cukr, med, čokoláda a cukrovinky, slazené nápoje, mléko a mléčné výrobky zejména kravské
  • potraviny, které nadměrně zatěžují: tzv. Éčka (umělá barviva a sladidla, dochucovadla, protispékavé látky), dráždivá koření, alkohol, káva, živočišné tuky

Taky máte alergii? Jaké máte zkušenosti?

Autor: Blanka Barešová

Jak si zachovat duševní zdraví a pohodu
Osteoporóza

Další články

Problém pocení
Pocení

Problém pocení

28.11.2008

Také máte pocit, že se potíte více než ostatní? Raději příliš nezvedáte ruce, aby snad někdo náhodou neviděl vaše propocené skvrny na triku v podpaží? Děsíte se předepsaného obleče ...

Jak zabránit otékání nohou
Otoky

Jak zabránit otékání nohou

10.11.2008

Otékání nohou představuje velice nepříjemný problém a může vyústit až do takového stádia, že se nevejdete do vlastních kalhot. Tomuto problému není mnohdy těžké předcházet. Jde jen ...

Jak být fit po porodu
Porod

Jak být fit po porodu

24.10.2008

Jistě není pochyb o tom, že právě porod je okamžikem, který zcela změní váš dosavadní zažitý rytmus a obrátí svět doslova „vzhůru nohama“.

Jak pečovat o nehty
Nehty

Jak pečovat o nehty

17.10.2008

Představte si situaci, kdy se seznamujete s velmi dobře oblečenou paní, slečnou či dámou, její vlasy i make-up jsou bez chyby, ale ve chvíli, kdy vám podává ruku, uhodí vás do očí ...

Zvládněte podzimní deprese
Deprese

Zvládněte podzimní deprese

16.10.2008

Pod pojmem podzimní deprese se u většiny procent z nás jedná spíše o špatnou náladu než o depresi samotnou. Pravý pojem deprese patří stavu vážnějšího charakteru, kdy je zapotřebí ...