zdroj: pixabay.com
Zdravý život

Jak přivítat nový rok? Zodpovědně a ve zdraví!

Veronika Tůmová
30.12.2018

Vánoce jsme si užili se vším všudy a teď mnozí z těch, kteří ještě nemusí do práce, prožívají tzv. klidový mezičas, kdy odpočívají po bujarých příbuzenských návštěvách a připravují se na největší večírek roku - Silvestr.

Na ten se ostatně těšíme a tak či onak připravujeme my všichni, protože víme, že to bude na dlouhou dobu poslední velká událost, samozřejmě pokud nejsme hned po novém roce pozváni na svatbu či pompézní oslavu narozenin. Jak si však užít Silvestra ve zdraví a začít nový rok bez následků?

Buďte připraveni na kocovinu, podrážděný žaludek i možnost úrazu

Silvestr bude zatěžkávací zkouškou především pro váš žaludek, kromě jídla tu bude svou roli hrát samozřejmě i alkohol a třeba máte v plánu i nějaké ty petardy. To všechno je v pořádku, pokud k tomu přistupujeme s notnou dávkou zodpovědnosti. Stát se může opravdu ledacos a jak známo, štěstí přeje připraveným. Se silvestrovskými oslavami, jejichž důsledkem je obvykle nejméně pořádná kocovina, se přirozeně pojí i zvýšené riziko úrazu. Proto včas zkontrolujte vybavení své domácí lékárničky, hlavně náplasti, obinadla, desinfekci, léky na nachlazení, léky na zažívání a tlumení bolesti a vše co je třeba pro první pomoc při vzniku popálenin.

Pár tipů, jak si užít alkohol bez následků

Kocovině lze předejít několika jednoduchými pravidly. Pomůže pít celý večer jen jeden druh alkoholu, rozhodně nemíchat různobarevné drinky a koktejly s tvrdou kořalkou a ještě vše prokládat pivem. Mezi sklenkami alkoholu pijte i samotnou vodu, alkohol vede k dehydrataci. Nepijte nalačno, před večírkem se najezte, ovšem střídmě, nic příliš mastného a dráždivého, abyste už po první sklence vína či něčeho tvrdšího nestrávili většinu času určeného k oslavám spíš na toaletě.

Jak na kocovinu? Podrobne zde v článku

Ohňostroje přenechte raději odborníkům

S blížícími se oslavami Nového roku lidé nakupují a často neuváženě používají zábavní pyrotechniku. Pokud jste příznivci ohňostrojů a petard všeho druhu, doporučujeme užívat si je raději z dálky. Manipulaci s těmito výrobky přenechte raději těm, co to s nimi umí, zvlášť máte-li už s odpalováním petard či dělobuch své nedobré zkušenosti. Pokud budete přesto dělat doma na zahradě svůj vlastní ohňostroj, dohlížejte především na děti, aby zůstávaly vždy v bezpečné vzdálenosti a v žádném případě se nedotýkaly hořícího materiálu. Kupujte a používejte jen nepoškozenou zábavní pyrotechniku označenou řádným evropským certifikátem a s návodem v českém jazyce.

Jak se vyhnout běžným silvestrovským úrazům?

Silvestrovské oslavy - zdravěji, ale i ekologicky!

Závěr roku a oslavy s ním spojené znamenají bohužel i spoustu nepořádku a odpadu, a to nejen na veřejných prostranstvích, ale i doma. Myslete na to a začněte nový rok jinak, zodpovědněji nejen k sobě, ale i ke svému okolí. Druhý den po oslavách vyrazte a ukliďte tam, kde po vás zůstaly zbytky po ohňostrojích, ale třeba i spadané konfety v trávě, balonky a podobně. To všechno se totiž může stát životu nebezpečnou potravou pro volně pobíhající zvířata. Vypouštění balonků a lampionů je sice hezká podívaná, ale ekologové a ochránci přírody tuto formu zábavy příliš nedoporučují. Škodit může totiž i z dlouhodobého hlediska a třeba i v lesích, kam vypouštěné balonky nebo lampiony časem dopadnou.

Vánoce v souladu s přírodou - myslete ekologicky

Za celou redakci Zdrave.cz vám přejeme veselého Silvestra bez úrazu a hodně zdraví v novém roce!

Zdroj: Lekarna.cz, Novinky.cz, Living.iprima.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Plastické operace v gynekologii a nová laserová technologie
Zhubnout? Těchto 11 tipů vám poradí, jak na to!

Další články

Vánoce a člen rodiny v hospici - jak se s tím vyrovnat?
Nemoci a léčba

Vánoce a člen rodiny v hospici - jak se s tím vyrovnat?

09.12.2018

Vánoce jsou obdobím, které bychom měli trávit spolu, s rodinou, se svými nejbližšími. Ne vždy je to ale možné. Vánoce jsou vůbec časem velkých očekávání, možná i doufání v zázraky. ...