zdroj: pixabay.com
Ovoce a zelenina

Hrášek - chutný zdroj vitamínů a minerálů

Hanka Bednářová
07.07.2017

Hrášek je oblíbená a nenáročná zelenina, která se pěstuje na většině zahrádek. Čerstvý hrášek mají rády i děti. Pokud nevlastníte zahrádku, můžete si jej vypěstovat i v truhlíku nebo květináči na balkoně či v pokoji. Výsledku se dočkáte už po 12 týdnech.

Luštěnina nebo zelenina?

Někdo se může pozastavit nad tím, kam správně hrášek zařadit. Čerstvý zelený hrášek je nedozrálé semeno, které se svým složením blíži zelenině. Kdežto hrách je plně vyzrálé semeno a patří do skupiny luštěnin. V obou podobách je pro náš organismus prospěšný a najdeme v něm spousty cenných látek. Čerstvý hrášek obsahuje 80 % vody. Po usušení má hrách pouze 10 % vody. Sušením se změní i poměr vitamínů, minerálů, sacharidů, bílkovin a vzroste jeho energetická hodnota. Čerstvý hrášek obsahuje více vitamínů rozpustných ve vodě, především C a K, ale méně látek minerálních.

Pro koho je hrášek ideálním pokrmem?

Čerstvý hrášek je vhodný pro všechny. Doporučit jej lze hlavně sportovcům, vegetariánům, kojícím a těhotným ženám, dětem, diabetikům, lidem se srdečním onemocněním a lidem s poruchami trávení.

Co v hrášku najdeme?

Hrášek je bohatý na vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B6), vitamín C, E, A. V jednom šálku hrášku najdete 44 % vitamínu K. Dále je v něm kyselina listová, hořčík, draslík, fosfor, vápník, železo, zinek, měď, molybden a plno bílkovin.

Zdravotní účinky hrášku

Konzumace hrášku napomáhá snižování cholesterolu, lehce snižuje krevní tlak, podporuje činnost slinivky břišní a slouží i jako prevence osteoporózy. Posiluje vlasy, kosti, svaly, nervy i samotné srdce. Je vhodný při depresi, častém kolísání nálad a nervozitě. U plodu dokonce podporuje vývoj nervové soustavy. Hrášek je dobrý i pro naše oči, udržuje pleť zdravou, předchází tvorbě vrásek a zvyšuje obranyschopnost organismu.

Hrášek - čerstvý, mražený i sterilovaný

Hrášek je nejlepší čerstvý, ale dopřát si jej můžeme po celý rok. K dostání je hrášek v konzervách a hrášek mražený, který je o něco hodnotnější. Sterilováním totiž ztrácí hrášek až polovinu svých vitamínů.

Zdroj: rehabilitace.infobylinkyprovsechny.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Hanka Bednářová

S prvňáčkem do školy
Enkopréza - trápí i vaše dítě?

Další články

Jedeme na vodu aneb základy pro každého vodáka
Sport a relaxace

Jedeme na vodu aneb základy pro každého vodáka

25.06.2017

Chcete letos zažít adrenalin na vodě? Nebo se jen lehce nechat unášet po klidné hladině malé říčky? Než někde zavoláte klasické vodácké "ahoooj", věnujte pečlivou pozornost příprav ...