Komerční prezentace
Péče o tělo

Mladě vypadající pleť není samozřejmostí. Jak si ji udržet do vysokého věku?

Kateřina Hájková
15.02.2021

Máte pocit, že na intenzivní péči o pleť nemáte čas? To je škoda, protože je to především obličej, který je vizitkou zdraví, mládí a vnitřního naladění. Máme pro vás čtyři hlavní zásady, kterých je potřeba se držet pro udržení mladistvého vzhledu do vysokého věku.

Stárnutí je přirozené, ale...

Stárnutí je přirozený proces, který se projevuje na mnoha aspektech a vzhled a mladistvost pleti jsou bohužel jedním z nich. Struktury, které zodpovídají za to, jak vaše pleť vypadá, se totiž vlivem času rozvolňují, což se projevuje ztrátou elasticity a pružnosti. To ale neznamená, že je všem dnům konec. 

Jak si udržet mladistvý vzhled do vysokého věku?

1) Nekuřte
Kouření přidává vaší pokožce mnoho let navíc a přispívá k tvorbě vrásek. Zužuje drobné cévy v hlubokých vrstvách kůže, což snižuje průtok krve a pokožku zesvětluje a dodává jí našedlý a nezdravý nádech. Není totiž zásobena kyslíkem a živinami, které do ní přivádí okysličená krev a které jsou nezbytné proto, aby prospívala a pěkně vypadala. Kouření také poškozuje elastin a kolagen, což jsou bílkovinní vlákna, která pokožce dodávají její pevnost a pružnost. Vrásky mohou prohloubit i typické výrazy, které při kouření vytváříte – jako je špulení úst při vdechování kouře a mhouření očí při jeho vydechování.

2) Orientujte se na zdravou stravu
Zdravá strava pomáhá nejen k tomu, abyste se dobře cítili, ale i k tomu, abyste tak vypadali. Jezte hodně ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin, luštěnin a také oříšků a semínek. Některé výzkumy naznačují, že strava s nízkým obsahem nezdravých tuků, jednoduchých cukrů, a naopak s vysokým podílem tuků zdravých, jako jsou omega-3, může podporovat mladistvý vzhled pleti. Nezapomínejte ani na pitný režim, protože voda pokožku udrží hydratovanou, a tedy i více vypnutou.

3) Naučte se pracovat se stresem
Nekontrolovaný chronický stres může zvýšit citlivost pokožky na různé vjemy a způsobit akné a další kožní problémy. Chcete-li podpořit zdravý stav pokožky i mysli, naučte se se stresem pracovat, aby vás neovládal, ale aby to bylo naopak – abyste vy ovládali jeho. Dopřávejte si zejména dostatek spánku, kdy pokožka sílí a regeneruje, a pamatujte, že spánek by dlouhodobě neměl být kratší než šest hodin. Stanovte si také přiměřené limity, ať už se práce nebo volného času týče, nepřetěžujte se a udělejte si čas na věci, které máte rádi, které vás těší a baví i naplňují. Výsledky mohou být dramatičtější, než byste čekali, a dost možná je poznáte během pár týdnů na viditelně mladistvějším vzhledu pleti. 

4) Používejte vhodnou kosmetiku
I když je kosmetika jen jedním z faktorů péče o pleť, je velmi významná a její role ve zdraví a vzhledu pleti je nezastupitelná. Myslete na to, že jednou z hlavních věcí, kterou pokožka potřebuje, je hydratace – tu vedle vody mohou dodat vhodné krémy, jako je třeba krém proti vráskám nebo krém, který dokáže zredukovat kruhy pod očima. Volit byste měli jemné a šetrné čisticí i pečující prostředky, ideálně stojící na rostlinných a přírodních základech. Výběr vhodných kosmetických produktů by se měl odvíjet od typu vaší pleti. Pokud si nevíte rady, nestyďte se kontaktovat odborníka a o výběru vhodné kosmetiky se poradit buď přímo s dermatologem nebo s kosmetičkou.

Autor: Kateřina Hájková

Rakovina ovlivňuje nejen fyzické zdraví, ale také emoční
Nespavost a stres: Jak spolu souvisejí a jak si pomoci?

Další články