zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Otužování: Český boom pro posílení imunity

Veronika Tůmová
10.02.2021

K otužování se obvykle uchýlí ten, kdo na sobě pozoruje častou a přílišnou náchylnost k nachlazení či podobným neduhům svědčícím o oslabení imunity. V poslední době se však otužování zdá být doslova novodobým trendem, možná i v souvislosti s pandemií a snahou upevnit své zdraví jakýmkoli způsobem.

Pojmu otužování je třeba dobře rozumět, mnozí si automaticky představí ledovou Vltavu a kupu nadšenců v plavkách a zimních čepicích, kterým už po prvním vstupu do vody často rychle tuhne úsměv na rtech. Otužování však zahrnuje i pravidelný pohyb na čerstvém a chladném vzduchu, sprchování studenou vodou, nepřetápění, ale třeba i saunování nebo vodoléčbu.

K čemu je dobré otužování? Posílíte své cévy, imunitu i psychiku

Otužováním posílíte svalstvo, utužíte krevní oběh i svou celkovou odolnost a získáte i tzv. cévní kondici. Díky tomu si tak můžete pomoci například i od bolestí zad či vyššího krevního tlaku. Otužování podle všeho také zmírňuje alergie a posiluje srdce, získáte lepší obranyschopnost proti virózám a díky intenzivnějšímu prokrvení zaznamenáte i na pohled pevnější a zdravější kůži. Studená voda také zdravě rozproudí energii ve vašem těle a zlepší psychickou odolnost. Začátky sice bývají přirozeně těžké a vyžadují pevnou vůli a vytrvalost, pocity, které vás zaplaví bezprostředně po otužovací proceduře, se však bezesporu vyrovnají euforii. Vnímání chladu, stejně jako například vnímání bolesti, je u každého jedince relativní a bude tak určitě záležet jak na vašem celkovém zdravotním stavu a věku, tak třeba také na vrstvě podkožního tuku či momentálním psychickém rozpoložení.

Jak začít s otužováním? Důležité je nic neuspěchat, zvykat si pomalu a hlavně vydržet!

Tak jak se otužování stalo velmi módní záležitostí, tak se k němu rázem velmi pozitivně staví i mnohé celebrity. I v řadách obyčejných lidí se však najdou stovky otužilců, kteří například již tradičním plaváním ve Vltavě, v blízkosti Karlova mostu, zahajují nový rok. Pokud se však i vy rozhodnete s otužováním začít, mějte na paměti, že je třeba začít pomalu, postupně, nic nepřehánět a neuspěchat. Na druhé straně je velmi důležité soustavné a pravidelné ochlazování, díky kterému si tělo na tento proces zvykne. Je určitě dobré začít nejprve studeným sprchováním, kdy budete dodržovat taková pravidla, jako je například nenamáčení hlavy, důkladné utření, sprchování ve stavu klidu, tedy ne bezprostředně po sportu, v průběhu nemoci či po požití alkoholu.

Jak je to s otužováním u seniorů a dětí?

Otužování se považuje za prevenci řady onemocnění a je vhodné pro každého zdravého člověka v jakémkoli věku, obecně však platí, že děti a lidé vyššího věku by na to měli jít opravdu pozvolna a pomaleji. Pokud si nejste jisti, nebude od věci poradit se se svým lékařem. U malých dětí se obvykle začíná vrstveným způsobem oblékání a zvykáním na nepřetopené prostředí. Doporučuje se také častější větrání, pohyb na čerstvém vzduchu a při koupání postupné a mírné snižování teploty vody (dle věku dítěte). Příjemné budou také lekce plavání, jejichž součástí bývá právě otužování pod odborným vedením.

Více o otužování dětí

Nepříjemná zimomřivost: Proč je vám pořád zima a kdy už to může být problém? 

Autor: Veronika Tůmová

Pandemie: Jak (ne)prospěla našim vztahům?
Rakovina ovlivňuje nejen fyzické zdraví, ale také emoční

Další články

Zatočte s celulitidou bez hladovění!
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Zatočte s celulitidou bez hladovění!

28.01.2021

Vyhlásíte-li celulitidě hladovku, bude výsledek mizivý. Podle tradiční čínské medicíny není výskyt celulitidy jen estetickým problémem, signalizuje v těle nerovnováhu, narušenou en ...