Školák a předškolák

Děti a mobilní telefon

Milena Mocková
01.02.2012

Mobilní telefon má dnes stále více dětí a také jej vyžadují stále mladší děti. Co bychom měli jako rodičové vědět, než dítěti pořídíme první mobilní telefon?

Měli bychom se připravit na to, že jednoho dne za námi přijde potomek s otázkou, kdy bude mít svůj první mobil, že ve třídě ho mají už všechny děti. Nějakou dobu asi tomuto naléhání odoláme, ale nátlak ze strany dítěte může postupně narůstat. Záleží pak jenom na nás, zda a kdy mu mobilní telefon pořídíme.

Než ale dítěti svěříme jeho první mobilní telefon do ruky, měli bychom ho nejdříve seznámit se základním používáním a hlavně podmínkami. Dítě by mělo vědět, že mobilní telefon bude ze začátku používat pouze pro komunikaci s rodinnými příslušníky, případně s nejlepšími kamarády ze školy. Také by mělo dodržet zákaz používání telefonu ve škole. V prvních krůčcích ovládání telefonu bychom měli dětem pomoci.

Věková hranice pro pořízení mobilního telefonu neexistuje a je to opravdu na rozhodnutí rodičů. U každého dítěte je to zcela individuální. Záleží na mnoha faktorech a to třeba, v jakém prostředí se dítě pohybuje, zda si částečně uvědomuje hodnotu peněz atd.

Pokud děti chodí samy ze školy, nebo navíc navštěvují různé zájmové kroužky, po kterých se třeba zastaví u kamarádů, je asi dobré dítěti mobilní telefon pořídit i pro náš klid. Nám rodičům se určitě uleví, budeme mít lepší přehled, kde se právě dítě pohybuje, nebudeme muset mít zbytečné obavy, když nedorazí domů v domluvenou hodinu.

Zásady bezpečné komunikace

Měli bychom poučit potomka o ochraně osobních údajů a zároveň mu vysvětlit, že své telefonní číslo by neměl dávat nikomu cizímu.

Měli bychom kontrolovat výpisy z účtů. I když naše dítě ví, že nemá volat ani posílat SMS na takzvaná prémiová čísla nebo se připojovat k internetu, kontrola rodičů je důležitá, abychom nebyli zaskočeni vysokým účtem.

Pro usnadnění této kontroly je dobré objednat si u operátora tarif, který je vhodný pro děti. Je to třeba služba, kdy se dá volat na určitý počet čísel zdarma. Je to asi ideální tarif, jelikož bude dítě volat dle libosti na určená čísla. Tedy rodině a kamarádům. Nebo se dá na telefonu nastavit limit, kolik může potomek maximálně provolat.

Existují i speciální služby, jako jsou dětské zámky znemožňující například mobilní připojení k internetovým stránkám s nebezpečným nebo nevhodným obsahem.

Jako rodičové bychom si měli uvědomit, že dětem nekupujeme mobilní telefon kvůli tomu, aby se před spolužáky vytahoval, ale pro jeho bezpečnost a náš klid. Podle toho bychom měli vybírat model telefonu, nikoli podle požadavků našich dětí, které jsou ovlivněné svým okolím.

 

Již jste pořizovali svému dítěti jeho první mobilní telefon? Napište nám své zkušenosti, jak to u vás probíhalo.

Autor: Milena Mocková

Léčivá síla kopřiv
Omega 3 mastné kyseliny

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivá síla kopřiv
Bylinky

Léčivá síla kopřiv

13.03.2012

Všichni známe kopřivu jako obtížný plevel, kterému se daří kdekoliv a se kterým zahrádkáři běžně svádí urputný a mnohdy marný boj. Tato houževnatá rostlina je však stejně dobře zná ...

Rýže v naší stravě
Zdravá výživa

Rýže v naší stravě

31.01.2012

Rýže je rod jednoděložných rostlin z čeledi lipnicovitých. Původ má v tropických oblastech Afriky a Asie. Známých je zhruba 20 druhů.

Epilepsie a její záchvaty
Epilepsie

Epilepsie a její záchvaty

27.01.2012

Epilepsie, lidově nazývaná padoucnice, je onemocnění mozku, které vyvolává záchvaty. Epilepsie může být vrozená nebo sekundární. Vrozenou způsobují různé zásahy do vývoje plodu při ...