Nemoci a léčba

Jizvy a jejich odstranění

Veronika Tůmová
06.11.2013

Jizvy na našem těle, ať už vznikly po úrazu, popálením nebo po operačním zákroku, jsou regenerační reakcí organismu na jeho poškození, kdy má dojít k zacelení rány a k vytvoření nové vrstvy kůže.

Kůže je v místě jizvy obvykle světlejší nebo naopak zarudne, po sešití rány bývají dlouhodobě patrné stopy po šití a jizva má obvykle tvar čáry. Jizvy bývají velkým estetickým problémem. Správnou péčí o jizvu však můžeme předejít jejímu nežádoucímu zviditelnění, existují také lékařské metody vedoucí k méně či více radikálnímu odstranění jizev.

Druhy jizev podle příčiny vzniku

- jizvy po tržných a řezných poraněních – podle velikosti rány buď vzniká jizva po zašití nebo po samovolném zahojení.
- jizvy po oparech a neštovicích – opar na rtu způsobuje virus, vznikem hnisavého puchýřku a jeho následným sloupnutím může vzniknout jizva, při neštovicích vznikají svědivé puchýřky rozseté po celém těle, jizvy vzniknou jejich rozškrábáním.
- jizvy po operaci – jizva je následkem každého chirurgického zákroku, liší se velikostí a výrazností, podle druhu a rozsahu zákroku.
- jizvy po popálení – podle stupně popálení dochází k jizvám, které se úplně zahojí, nebo k takovým, při kterých odumře tkáň a je nutná chirurgická rekonstrukce postiženého místa.
- jizvy po akné – mohou vzniknout v průběhu dospívání, rozsah a průběh akné se u každého liší. Jizvičky bývají propadlé a kůže v obličeji jimi může zůstat i trvale poškozená.
- strie a jizvy po císařském řezu – strie, nebo tzv. těhotenské jizvy vznikají náhlým zvětšením objemu a napínáním kůže v těhotenství, mohou však vzniknout i náhlým přírůstkem na váze nebo rychlejším růstem u dětí. Jizva po císařském řezu vyžaduje dlouhé hojení a opatrnost, nachází se ve stydké oblasti a je následkem chirurgického otevření dělohy při porodu.

Vzhled jizev

Hypertrofické jizvy – jizvy vzniklé obvykle úrazem nebo po operaci, bývají vystouplé a tím viditelnější i výraznější na pohmat.
Hypotrofické jizvy – jizvy vpadlé, někdy tvořící důlky, vznikají např. při kožních defektech, při těžším průběhu akné nebo také po neštovicích.
Keloidní jizvy – vystouplé, výrazné a zbytnělé jizvy přesahující původní rozsah rány, obvykle výrazně zarudlé až fialové, zarudlost jizvy časem mírně bledne.

Odstranění jizev – metody korekce

Vlastní péče o jizvu za účelem zmírnění její viditelnosti a urychlení hojení znamená pravidelné promašťování tukem nebo krémem, vhodné je také jizvu chránit před přímým sluncem. Konzervativní metody zahrnují např. použití silikonových kompresních náplastí nebo speciální tlakové masáže. Jsou-li výsledky všeho tohoto snažení neuspokojivé, můžou pomoci některé invazivní metody korekce jizev, jako je např:
Biostimulace tkáně – LED terapie nebo stimulační laser
Frakční laser - zbroušení a vyhlazení povrchu jizvy
Karboxoterapie - injekční zavedení oxidu uhličitého pro lepší prokrvení tkáně a docílení regenerace kůže zrychlením tvorby kolagenu
Aplikace kortikoidu – využívá se např. u keloidních jizev, zajistí změknutí jizvy
Vyříznutí jizvy a použití implantátu poškozené tkáně – u závažných popálenin.

Foto: ozan - Sxc.hu

Autor: Veronika Tůmová

Jak se vyrovnat se smrtí blízké osoby
Léčebná metoda speleoterapie

Další články

Opium - účinky a využití
Drogy

Opium - účinky a využití

21.10.2013

Opium je zaschlá šťáva získávaná z nezralých makovic. Má vysoký obsah alkaloidů, především morfia nebo kodeinu, látek známých jako opiáty. Silně narkotický účinek opia navozuje poc ...

Máme se bát streptokoka?
Infekční nemoci

Máme se bát streptokoka?

16.10.2013

Streptokok je z rodu kokovitých bakterií Streptococcacae. Některé bakterie tohoto druhu se vyskytují u lidí či zvířat přirozeně a tvoří součást bakteriální mikroflóry kůže a slizni ...

Hormonální jóga
Jóga

Hormonální jóga

11.10.2013

Druhů jógy je bezpočet, každý typ je vhodný pro někoho jiného, každý má nějaké ozdravné působení. Dnes vám představíme hormonální jógu, která má, jak už název napovídá, specifické ...