zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Erektilní dysfunkce - jak na selhání mužnosti?

Veronika Tůmová
17.06.2015

Erektilní dysfunkce nebo také mužská impotence je častějším problémem, než by se mohlo zdát. Postihuje až 52 % mužů ve věku mezi čtyřiceti a sedmdesáti lety. Z toho však přes 70 % pacientů s tímto problémem není adekvátně léčeno! Nejčastější příčinou bývá onemocnění cév, jsou však i jiné, kterým muži často nevěnují dostatečnou pozornost.

Příčiny erektilní dysfunkce - co je nutné sledovat?

K příčinám erektilní dysfunkce patří např. stres, psychické zábrany, pokles hladiny hormonů, onemocnění prostaty, diabetes, ale i neurologická a cévní onemocnění nebo duševní nemoci. Jak jsme už zmínili, onemocnění cév bývá tou nejčastější. Při častěji se opakujících potížích s erekcí je proto správný čas k návštěvě urologa, jehož vyšetření může mimo jiné včas odhalit i obávanou rakovinu prostaty.

Ateroskleróza a erektilní dysfunkce - jakou mají spojitost?

Pod tímto názvem si sice představíme známé postižení srdce nebo mozkovou mrtvici, ateroskleróza však nezřídka postihuje i tepny pánve a dolních končetin. Nesprávné prokrvení dolních končetin se projevuje bolestivostí až kulháním, nedokrvení tepen malé pánve může mít však za následek právě problémy s erekcí, neboť jak známo, je při ní nutné dostatečné prokrvení pohlavního orgánu.

Kdy navštívit cévního internistu (angiologa)?

Pokud urolog neoznačí příčinu problému, je vhodné navštívit angiologa - cévního internistu, a to rozhodně v případě, kdy si odpovíte kladně na tyto otázky:

  • je mi 45 let a více
  • jsem kuřák, nebo jsem jím byl
  • trpím cukrovkou
  • trpím nadváhou
  • cítím bolest a kulhám i při chůzi na kratší vzdálenost

V České republice je přes šedesát nezávislých angiologických ambulancí, další najdete jako součásti nemocnic. K tomuto specialistovi, který provede kompletní vyšetření cév od srdce až k malé pánvi, vás může poslat váš praktický lékař, lze jej však navštívit i bez žádanky.

Vyšetření tepen a cév může zachránit život

Vyšetření ultrazvukem je nebolestivé, a pokud při něm specialista narazí na problém ve formě zúžení tepen, obvykle jej vyřeší. Správné funkce pohlavních orgánů pak mají velkou šanci vrátit se do normálu, toto vyšetření může navíc vést k odhalení postižení jiných cév v těle. Často pak díky vyšetření erektilní dysfunkce lékař narazí na postižení srdečních či mozkových tepen a včasná léčba pak může odvrátit hrozbu infarktu, mrtvice nebo amputace. Podle Mudr. Matušky, člena České angiologické společnosti, jsou nemoci oběhového systému příčinou přes poloviny úmrtí u nás, díky vyšetření poruchy funkcí mužských pohlavních orgánů, které se pacient odhodlá podstoupit, můžeme proto často předejít nejhoršímu a s trochou nadsázky se dá říct, že vede i k záchraně životů.

Způsoby léčby erektilní dysfunkce

Muži trpící erektilní dysfunkcí by se měli včas svěřit do rukou odborníků, neoddalovat vyšetření, které může v horším případě odhalit i daleko závažnější problém. Rozhodně není moudré spoléhat v tomto případě na samoléčbu a pouhé potravinové doplňky. Erekce a vznik jejích poruch je sám o sobě velmi složitý proces, léčba by měla být komplexní a vždy pod odborným vedením.

V současnosti existuje celá řada léčebných metod erektilních dysfunkcí:

  • psychoterapie a změna životního stylu
  • doplňkové pomůcky a podpůrné medikamenty
  • injekční léčba
  • chirurgické řešení ve formě implantace tzv. penilních protéz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Viagra pro ženy - pomůže, nebo uškodí?
Máta peprná - voňavá bylinka, která léčí

Další články

Co zvládnout před porodem
Porod

Co zvládnout před porodem

07.06.2015

Těhotenství není nemoc a pokud všechno probíhá tak jak má, měla by si každá žena tohle krásné období doopravdy užít. Na jeho konci začíná nová životní etapa, nová role, nový život. ...

Vytěžte z nasbíraných bezových květů maximum!
Bylinky

Vytěžte z nasbíraných bezových květů maximum!

30.05.2015

Kamkoliv se podíváme, všude samý bez. A ta vůně! A protože právě nastaly dny, kdy začal bez kvést, poradíme vám spoustu dobrot, které se z něj dají připravit. Od bezového sirupu, č ...

Pupeční kýla v dospělosti
Kýla

Pupeční kýla v dospělosti

26.05.2015

Kýla je vrozený nebo získaný defekt v břišní stěně. Pupeční kýla, vyskytující se u novorozenců, vzniká v oblasti pupku, kde dojde k oslabení v místě napojení cév pupeční šňůry. U t ...