zdroj: pixabay.com
Zdravá výživa

Silné a zdravé nehty - co jim škodí a naopak prospívá?

Veronika Tůmová
23.06.2015

Ruce jsou naší vizitkou a na jejich vzhledu mají zásadní podíl právě nehty. Aby nehty mohly vypadat dobře, musí být především zdravé. Jak docílit krásných a zdravých nehtů? Jaká jsou fakta a mýty o tom, co nehtům opravdu škodí a co naopak pomáhá?

Nehty jsou denně vystavovány velkému tlaku a zátěži. Používáme je stále - při mytí nádobí, při práci na zahradě, při úklidu apod. Tím dochází k jejich vysoušení, nehty ztrácí pružnost, častěji se štěpí a lámou. Zvlášť s přibývajícím věkem potřebují ruce a nehty pravidelnou péči a hlavně hydrataci, aby zůstaly zdravé a dobře vypadaly.

Zpevňující laky na nehty

Že lakování nehty přirozeně zpevňuje, to je mýtus velmi dlouho znám. Ve skutečnosti je to totiž pravda jen napůl. Zpevňující laky na nehty sice obsahují látky, které brání štěpení nehtů, zároveň však nehtům ubírají na pružnosti a ty se pak více a snadněji lámou.

Odlakovače nehtům škodí

Je bohužel pravdou, že většina odlakovačů na nehty je vyrobena na bázi alkoholu, což způsobuje jejich vysoušení a lámavost. Důležité je nehty pravidelně hydratovat vhodnými krémy a oleji, které zároveň pomohou ke zvláčnění pokožky. Bezprostředně po odlakování by nemělo následovat nové lakování, nehty by si měly od těchto chemikálií pár dní odpočinout.

Želatinou ke zdravým nehtům?

Přes toto dávné tvrzení jistého pana Charlese Knoxe, který poukazoval na prospěšnost želatiny ve vztahu ke zdravým a silným nehtům prostě proto, že ji vyráběl ze zvířecích kopyt, pojídání želatiny vám ke krásným a zdravým nehtům docela jistě nepomůže. Želatina nemá prokazatelně žádné vlastnosti, které by ovlivňovaly zdraví, sílu a vzhled nehtů.

Zatlačování kůžičky - pozor na poranění a infekce!

Rostoucí kůžička ve spodní části nehtu chrání nehtové lůžko, aby nedošlo k jeho poranění. Při zatlačování nehtové kůžičky, což je procedura, se kterou začne každá manikérka při zkrášlování vašich nehtů, je třeba dbát opatrnosti a příliš to nepřehánět. Pokud dojde k přílišnému obnažení lůžka, může dojít k poranění a vzniku bolestivé infekce, plísně či dokonce zánětu.

Prospívají gelové nehty přírodním nehtům?

Že gelové nehty zpevní nehty přírodní, to vám možná potvrdí i kamarádka, jsou ale i případy, kdy mají gelové nehty zcela opačný efekt a kvalita přírodních nehtů se po jejich aplikaci značně zhorší. Pokud se rozhodnete gelové nehty vyzkoušet, svěřte se do péče profesionálů a dbejte také instrukcí ohledně následné péče o ně, aby vydržely dlouho krásné. Odborníkům přenechejte i jejich odstraňování.

Důležitá je hydratace nehtů a vhodná kosmetika

Jak tedy udržet nehty zdravé, aby mohly dobře růst, zůstaly silné a chráněné? Především je nutné dbát o jejich hydrataci, ta je klíčem ke všemu, a je nutná i pro naši kůži a celý organismus. V lékárnách najdete široký sortiment kvalitní hydratační kosmetiky na ruce a nehty, neméně důležitá je však zdravá životospráva, dodržování výše popsaných pravidel a dostatečný přísun tekutin.

Zdroj: www.specialista-nehty.com

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Osteoporóza - hrozba nejen švédských sekretářek
Co je to bypass?

Další články

Co zvládnout před porodem
Porod

Co zvládnout před porodem

07.06.2015

Těhotenství není nemoc a pokud všechno probíhá tak jak má, měla by si každá žena tohle krásné období doopravdy užít. Na jeho konci začíná nová životní etapa, nová role, nový život. ...