zdroj: shutterstock.com
Kožní onemocnění

Pomoc! Máme doma plíseň!

Jitka Suchánková
02.10.2017

Tak tyto věty určitě někdy řekl každý z nás. A pěkně vyděšeně! A pak se pustil se do boje s plísní. Není to boj příjemný, ale není ani beznadějný.

Plíseň vzniká na základě vysoké vlhkosti v bytě. Standardní vlhkost se pohybuje mezi 50 - 60 %. Obvykle však doma nemáme možnost vlhkost změřit, pokud tedy už není skutečně problém a nemáme v bytě odvlhčovač s možností měření vlhkosti, nebo si nevypůjčíme nebo nepořídíme kvalitní vlhkoměr.

V čem spočívá riziko plísní?

Plíseň je nejenom neestetická, případně zapáchající. Některé druhy plísní jsou nebezpečné, jelikož přispívají ke vzniku alergií zejména u dětí a mohou mít dokonce podle průzkumů i karcinogenní účinky. Ze statistik inspektorů nemovitostí vyplývá, že plísněmi je postižena každá třetí nemovitost.

Jak poznáme vlhkost v bytě?

  • Orosená okna - plastová okna si většinou pochvalujeme, ale znamenají také problém v naprosté nedýchatelné izolaci, případně mohou být také okna špatně zasazena. Kolem oken a dveří se pak často tvoří černá vlhká plíseň.
  • Vlhké zdivo - to může být způsobeno opět špatnou izolací vodovodních trubek, únikem vody, zatékáním dešťovky apod. Častá také bývá plíseň za nábytkem, protože je tam jen omezený pohyb vzduchu. Je tedy velice vhodné nábytek stavět s dostatečným odstupem ode zdi, dle názorů odborníků by mezera mezi zdí a nábytkem měla dělat 10 - 15 cm.
  • Tvorba plísní - nadměrná vlhkost v bytě způsobuje plíseň v těžko dostupných zákoutích. Je nutné v zimě topit a zároveň pravidelně, často a intenzivně větrat.
  • Zatuchlý vzduch - pokud větráte, a přesto cítíte v bytě zatuchlinu, máte pocit prádelního vzduchu, neschne vám doma prádlo ani umytá podlaha, něco bude špatně.
  • Drolí se vám omítka, objevuje se koroze - pozor, dlouhodobě vysoká vlhkost vzduchu může mít za následek i poškozenou statiku domu.
  • Voda ve sklepě a voda na půdě - častý problém vlhkosti vzduchu. Voda z těchto prostor proniká nedostatečnou nebo poškozenou izolací až do bytu.

Jak se bránit plísním v domácnosti?

V první řadě si přiznejme, že máme problém, a nestyďme se za něj. Je třeba zajít do drogerie nebo jiného specializovaného obchodu a koupit účinný prostředek proti plísním. Školený personál vám jistě rád poradí, co na konkrétní problém pořídit. V případě většího rozsahu poškození a při pravidelném plánování malování bytu zakoupíme protiplísňové barvy a další pomocné přípravky k malování a údržbě bytu. Jedná se zejména o speciální penetrace a protiplísňové nátěry. Tady se opravdu vyplatí investovat do prevence. Vaše budoucí spokojenost a pevné zdraví vám to vrátí i s úroky.

10 tipů, jak se bránit roztočům, bakteriím a plísním v domácnosti

Zdroj: Bytecheck.cz, Shutterstock.com

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Naše inteligence aneb mění se mozek v důsledku složitější doby a života?
Vinobraní vrcholí - jak poznat kvalitní burčák?

Další články

Jak pečovat o zubní náhradu?
Zuby

Jak pečovat o zubní náhradu?

26.09.2017

Začali jste s používáním zubní náhrady? Pak jste už možná překonali první obtíže, které zahrnují například dávivý reflex při jejím nasazování, nebo nadměrnou tvorbu slin, která je ...

Jak správně prát?
Alergie

Jak správně prát?

Umět si vyprat oblečení, zní jako samozřejmost, kterou musí zvládnout každý. Aby si prádlo zachovalo co nejdéle původní barvu a tvar, je zapotřebí, to dělat správně. Poradíme, jak ...

Účinné postupy zdravějšího dýchání
Nemoci dýchacího ústrojí

Účinné postupy zdravějšího dýchání

21.09.2017

Hluboký nádech a výdech používáme běžně k rychlému zklidnění, když nás najednou popadne vztek. Už tady se skrývá náznak toho, jak důležité je správně dýchat a na co všechno může mí ...