zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Nejčastější letní onemocnění - trápí i vás?

Jitka Suchánková
28.07.2018

V létě si obvykle dopřáváme slunce a vodu, ať už v našich domácích řekách, na koupalištích, v termálních jezerech nebo někde u moře. Všechno je to pro většinu z nás velmi příjemné období, kterého si zejména o prázdninách užívají nejenom naše děti.

Bohužel i toto období skýtá mnoho úskalí a nebezpečí. Vyhněme se teď nejrůznějším úrazům a pádům, které jsou většinou spojené s vodou a skoky do ní, s přeceněním vlastních sil, skokům padákem a vynecháme též další adrenalinové sporty. Zaměříme se na prostá, leč velmi častá onemocnění.

Mám mykózu, co s tím?

Kvasinkové infekce jsou častým onemocněním především ženské populace. Většina žen prodělá alespoň jednou v životě vaginální mykózu. Kvasinkám se dobře daří v teple a ve vlhku, tudíž nechlorovaná voda v kombinaci s mokrými plavkami na těle udělají svou práci. Nepříjemné svědění, pálení a řezání v intimních partiích a bělavý výtok dokáže dost dobře pokazit nejen dovolenou.

Jak se bránit mykóze?

Když nás už mykóza postihne, je pozdě. V lékárnách existují vaginální preparáty na léčbu kvasinkové infekce, pokud nám ale nezaberou, je nutné navštívit odborného lékaře. Neopomínejme však také prevenci, která spočívá v přísunu probiotik a vitamínu a minerálů na posilování imunitního systému.

Zánět močového měchýře

Bolest v podbřišku, časté nutkání k močení, bolest při močení, v krvi se mohou objevit stopy krve a po laboratorním testu také bílkovina - to jsou hlavní příznaky zánětu močového měchýře nebo močových cest. Opět toto onemocnění postihuje vícero žen než mužů. Obvykle se projeví po prochladnutí, ale také jako důsledek nedostatečné hygieny nebo špatného pitného režimu.

Na co bychom neměli zapomínat?

  • Nezadržujme močení, lépe je močit častěji, protože jinak se v močovém měchýři zbytečně hromadí bakterie.
  • Hygiena intimních partií před a po sexu - močení po sexu je velice vhodné, aby vyplavilo případné nově získané bakterie.
  • Parfémované vložky nebo parfémované lubrikanty mohou být také příčinou mnoha problémů. Věděli jste, že kokosový olej se používá jako přírodní lubrikant?

Hrozí nám pohlavní choroby?

Dovolená, horké letní noci, volnost, tanec, alkoholické nápoje. Léto je léto. Někdy svádí k hříchu, který má být jen jakýmsi zpestřením běžného stereotypního života, někdy se jen dva nepochopí - jeden hledá pobavení, druhý lásku. Dohromady to může znamenat pěkný průšvih. Jedná se o přímý poměr - čím víc sexu, tím větší možnost získání některé pohlavní choroby.

Které pohlavní nemoci nás v létě nejvíce ohrožují?

Je to zejména chlamydiová infekce, kapavka a také syfilis. Obrana před těmito onemocněními je přitom jedna z nejjednodušších - omezit pohlavní styk s neznámým partnerem, vyvarovat se nechráněnému styku (bez kondomu) a věrnost.

A jak je tomu u vás? Jste v létě více obezřetní a opatrnější nebo si užíváte všeho dosyta a free?

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Ženšen a jeho léčebné využití
Mýty o plavání - také jste o nich slyšeli?

Další články

Horečka u dětí v létě? Nic neobvyklého!
Nemoci a léčba

Horečka u dětí v létě? Nic neobvyklého!

15.07.2018

S horečkou se jistě setkal každý. U dětí je to poměrně častá záležitost a nevyhýbá se ani letnímu počasí. Nejčastější příčinou bývají akutní virové nebo bakteriální infekce horních ...