zdroj: pixabay.com
Poruchy menstruace

7 otázek a odpovědí na téma první menstruace

Veronika Tůmová
21.02.2020

Menstruace je naprosto přirozenou součástí života každé ženy. Dříve bylo první krvácení jasným příznakem toho, že dospívající dívka je připravena počít dítě, dnes je však považováno spíše za symbol dospělosti a počátek proměny dívky v ženu.

Je mnoho mladých dívek, které mají z první menstruace strach a jsou z faktu, že něco takového nastane, značně nervózní. Jak moc budou krvácet? Nehrozí přitom nebezpečí? Jsou měsíčky obvykle spojené s bolestí a křečemi? Jak poznat, že se krvácení brzy dostaví? Takové otázky si zřejmě dříve nebo později vyslechne každá matka dospívající dcery. S odpověďmi však můžeme pomoci.

Co je menstruace a proč k ní dochází?

Menstruaci způsobují ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron, které se tvoří ve vaječnících. Ty způsobí, že se sliznice v děloze začne zvětšovat. Zvětšená sliznice čeká na oplozené vajíčko, pokud ale oplodněno není, začnou se určité vrstvy děložní sliznice odlupovat a společně s trochou krve a hlenem odcházejí z těla pryč, což se projeví právě jako menstruační krvácení.

V kolika letech čekat první menstruaci?

Věk dívek, u kterých se objevuje první menstruace, se stále snižuje, v současnosti se pohybuje okolo 12 let věku. Dřívější nástup menstruace je podle všeho důsledkem moderního životního stylu a způsobu stravování. U obézních dívek může menstruace nastat dříve, tuková tkáň totiž ovlivňuje tvorbu pohlavního hormonu estrogenu. Stále se snižující věk dívek s první menstruací je spojován s pojmem předčasná puberta. Kvůli ní může první menstruace nastat i u dívek mladších deseti let.

Co obvykle provází příchod první menstruace?

První menstruaci ovlivňuje například váha, výška, množství vody v těle, ale i genetika. Proto je dobré zeptat se maminky nebo babičky, kdy došlo k první menstruaci právě u nich. Růst tělesného ochlupení, zvětšování prsou, pobolívání v podbřišku a někdy i hlenovitý výtok z pochvy – to všechno jsou první příznaky dívčího dospívání, předcházející nebo přicházející spolu s první menstruací. Obvykle je možné čekat příchod první menstruace zhruba tři roky poté, co začne být patrný růst prsou.

Jak zvládnout bolestivou menstruaci a křeče?

Menstruační křeče patří k nejběžnějším projevům menstruace. Způsobují je kontrakce dělohy, která se snaží vypudit z těla odlupující se děložní výstelku. Ulevit od křečí mohou léky proti bolesti, teplé obklady, různé bylinné čaje či mírná fyzická aktivita. Pomoci může i zvýšený přísun hořčíku nebo doplňky stravy s fytoestrogeny a dalšími vitamíny, minerály a extrakty.

Endometrióza - nepodceňujte varovné signály

Jak dlouho je obvyklé krvácet a jak moc?

Zpočátku nemusí být menstruační cyklus pravidelný, některý měsíc k němu dojde, jindy zase ne. Po dvou až třech letech po první menstruaci by však už měl být cyklus ustálený a krvácení by mělo přicházet každých 4 až 5 týdnů. Samotná délka menstruačního krvácení je individuální a obvykle se pohybuje v rozmezí 3 až 7 dnů. První dny bývá krve více, je jasně červená a krvácení může být provázeno bolestivostí. Později bolest vymizí, krev tmavne, krvácení je slabší a těsně před koncem přechází v pouhé špinění.

Používat vložky, tampony, nebo menstruační kalíšky?

Pro první menstruaci jsou nejvhodnější klasické menstruační vložky. Tampony jsou vhodnější pro starší dívky a ženy, vyžadují více zručnosti při zavádění a také zodpovědnější přístup k pravidelnému vyměňování. Příliš dlouho zavedený tampon může způsobit infekci či nebezpečný syndrom toxického šoku. Menstruační kalíšek je sice vnímán jako moderní a ekologická menstruační pomůcka, ve skutečnosti je však nejrizikovější a znamená nepřirozené zadržování krve, jež by měla naopak odtékat z těla pryč. Při manipulaci s kalíškem je tu i větší riziko zanesení infekce do pohlavních orgánů.

Intimní hygiena žen

Jak je to se sportováním během menstruace?

Záleží na intenzitě projevů, jako jsou křeče a bolesti, ale obecně můžeme říct, že cvičení a jiná pohybová aktivita menstruaci neškodí. Naopak, může i pomoci. Díky rozproudění krve se zlepší její cirkulace v podbřišku, což může uvolnit křeče. Pohyb a cvičení, jak známo, vede k uvolňování endorfinu, tedy hormonu, který reaguje s receptory mozku a díky tomu nás přivede do dobré nálady a pomůže nám zapomenout i na bolest, která s menstruací často souvisí. Záleží tedy opravdu jen na tom, jak se kdo při menstruaci cítí, a pokud se cítí dobře, není důvod si odpírat radost z pohybu.

Je možné oddálit menstruaci?

Zdroj: gynekolog a sexuolog Pavel Turčan, zdravi.euro.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Které léčivé bylinky vám vrátí ztracený hlas?
Cvičení vlastní vahou vás dostane do formy

Další články

První pomoc na horách
Zimní sporty

První pomoc na horách

10.02.2020

Zimní sezóna je v plném proudu. I letos musí horská služba vyjíždět k velkému množství úrazů na sjezdovkách. Můžete být úplní začátečníci, můžete si být naopak na lyžích či snowboa ...